• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Burnetko

  Przeczytaj także...
  Wiesław Zygmunt Władyka (ur. 27 lipca 1947 w Baligrodzie) - polski dziennikarz, profesor historii na Uniwersytecie Warszawskim, literaturoznawca, historyk prasy.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).
  Krzysztof Burnetko (Warszawa 2006)

  Krzysztof Burnetko (ur. 6 sierpnia 1965) – polski dziennikarz prasowy i publicysta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. współredagował podziemne pismo "Promieniści". Był korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W latach 1988–2005 był dziennikarzem związanym z "Tygodnikiem Powszechnym". Następnie przeszedł do redakcji "Polityki".

  Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku, zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie) – polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, zwany "cesarzem reportażu".Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku przygotowanych wraz z Witoldem Beresiem w formie wywiadu-rzeki: z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim oraz Januszem Onyszkiewiczem. Razem opublikowali także tom poświęcony reporterowi Ryszardowi Kapuścińskiemu (Kapuściński: Nie ogarniam świata) oraz rozmowę z księdzem Stanisławem Musiałem (Duchowny niepokorny). Wspólnie z Jerzym Skoczylasem napisał książkę o Lechu Wałęsie Wałęsa. Ludzie. Epoka.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.

  Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2011) oraz Krzyżem Kawalerskim Order Odrodzenia Polski (2015). Członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

  Mieszka w Domecku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  Laureat nagród:

 • 1987 – nagroda Polcul Foundation;
 • 1989 – nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „za normalny warsztat w nienormalnych czasach”;
 • 2003 – nominacja do nagrody Grand Press branżowego miesięcznika „Press” w kategorii „publicystyka”;
 • 2007 – AS EMPiK-u za książkę Kapuściński: Nie ogarniam świata;
 • 2008 – nagroda Wydawców Książki Historycznej Klio za biografię Marek Edelman. Życie. Po prostu.
 • Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Bohater z cienia: losy Kazika Ratajzera (współautor z Witoldem Beresiem), Świat Książki, Warszawa 2012
 • Duchowny niepokorny: rozmowy z księdzem Stanisławem Musiałem (współautor z Witoldem Beresiem), Świat Książki, Warszawa 2006
 • Gliniarz z „Tygodnika”: rozmowy z byłym ministrem spraw wewnętrznych Krzysztofem Kozłowskim (współautor z Witoldem Beresiem), BGW, Warszawa 1991
 • Kapuściński: Nie ogarniam świata (współautor z Witoldem Beresiem), Świat Książki, Warszawa 2007
 • Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie: 1945–99 (współautor z Witoldem Beresiem i Joanną Podsadecką), Fundacja Świat ma Sens, Kraków 2012
 • Marek Edelman. Bóg śpi: ostatnie rozmowy (współautor z Witoldem Beresiem), Świat Książki, Warszawa 2010
 • Marek Edelman. Życie. Po prostu (współautor z Witoldem Beresiem), Świat Książki, Warszawa 2008
 • Wałęsa. Ludzie. Epoka (współautor z Jerzym Skoczylasem), Edipress, Warszawa 2005
 • Wszystko o Ewie (współautor z Anną Mateją), Fundacja im. Stefana Batorego, Warszawa 2011
 • Ze szczytów do NATO: z ministrem obrony narodowej Januszem Onyszkiewiczem rozmawiają Witold Bereś i Krzysztof Burnetko (współautor z Witoldem Beresiem), Bellona, Warszawa 1999
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Krzysztof Burnetko. polityka.pl. [dostęp 2012-04-14].
  2. Wiesław Władyka, Polityka i jej ludzie, Polityka Spółdzielnia Pracy, Warszawa 2007, s. 158
  3. Wiesław Władyka, Polityka i jej ludzie, Polityka Spółdzielnia Pracy, Warszawa 2007, s. 157
  4. M.P. z 2011 r. nr 64, poz. 624
  5. M.P. z 2015 r. poz. 890

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • W śniegu i po śniegu – blog Krzysztofa Burnetki. [dostęp 2012-04-14].
 • Krzysztof Burnetko – artykuły. polityka.pl. [dostęp 2012-04-14].
 • Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Radio Wolna Europa (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, ang. Radio Free Europe/Radio Liberty) – rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1949 z połączenia "Radia Wolna Europa" i "Radia Swoboda". Swoją misję określa następująco: "Promować wartości i instytucje demokratyczne przez rozpowszechnianie prawdziwych informacji i idei".
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Witold Romuald Bereś (ur. 6 maja 1960 w Bytomiu) - polski dziennikarz, autor książek oraz scenarzysta i producent filmowy.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Grand Press – doroczna nagroda przyznawana od 1997 r. przez wydawany w Poznaniu ogólnopolski miesięcznik dziennikarski "Press" dla najlepszych polskich dziennikarzy prasy, radia i telewizji. Obecnie uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród w świecie polskich mediów, zaś tytuł Dziennikarza Roku, którego wybór jest częścią konkursu Grand Press, stanowi najważniejsze wyróżnienie indywidualne przyznawane przez polskich dziennikarzy swoim kolegom.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.068 sek.