• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Aleksander Janczak  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jan Andrzej Paweł "AP" Kaczmarek (ur. 29 kwietnia 1953 w Koninie) – polski kompozytor, autor muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, laureat Oskara za muzykę do filmu Marzyciel.Olivier Eugène Charles Prosper Messiaen (ur. 10 grudnia 1908 w Awinionie, zm. 27 kwietnia 1992 w Clichy) – francuski kompozytor, organista, nauczyciel i z zamiłowania ornitolog.

  Krzysztof Aleksander Janczak (ur. 1 maja 1983 w Warszawie) – kompozytor, producent, sound designer, konsultant muzyczny i muzykolog.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Ważniejsze utwory
 • 3 Dyskografia
 • 4 Nagrody i odznaczenia
 • 5 Wybrane publikacje
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Biografia[]

  W latach 1998-2002 uczęszczał do 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego. Następnie w latach 2002-2006 studiował w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (Dyplom 2007). W roku 2008 na drodze konkursów publicznych w paryskiej École Normale de Musique otrzymuje: ‘Diplôme de Composition’ (Dyplom z kompozycji) oraz ‘Diplôme d’Orchestration à l’unanimité’ Dyplom z orkiestracji (jednogłośnie) w klasach kompozycji i orkiestracji Michela Merlet, laureata Grand Prix de Rome, ucznia Oliviera Messiaena. Dwukrotny stypendysta Rządu Francuskiego oraz trzykrotny stypendysta Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS. Laureat międzynarodowych konkursów komozytorkich. Od roku 2008 członek francuskiej Unii Kompozytorów Muzyki Filmowej (U.C.M.F.) oraz od roku 2009 stypendysta prestiżowej, paryskiej Międzynarodowej Fundacji Nadii i Lili Boulanger. W latach 2008-2010 studiował również w klasie kompozycji Michela Merlet w Konseratorium im. Maurycego Ravela.

  21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego zostało założone w 1991 roku w Warszawie jako dzienne humanistyczne liceum ogólnokształcące dla młodzieży przez Stowarzyszenie Sztuka-Edukacja-Promocja, które jest jego organem prowadzącym. Szkoła po roku działalności uzyskała prawa szkoły publicznej. Początkowo liceum nosiło urzędową nazwę nadaną przez kuratorium – Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 21, od 1998 – zmieniono na 21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące a w 2002 roku otrzymało imię Jerzego Grotowskiego.Lucerna (niem. Luzern; nieoficjalnie: fr. Lucerne, wł. Lucerna) – miasto (61 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, nad zatoką, po obu stronach rzeki Reuss, u stóp góry Pilatus. Stolica kantonu Lucerna. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o międzynarodowej sławie.

  W 2003 powstały pierwsze cykle fortepianowe 6 Ostinat, Suita Kabaretowa oraz 6 Tang na septet. Również w tym czasie zaczął pisać muzykę do filmów oraz etiud, przygotowanych przez studentów wydziału operatorskiego i reżyserii z Łódzkiej Szkoły Filmowej im. Leona Schillera (PWSFTViT), a także reżyserii ze Szkoły Mistrzowskiej Andrzeja Wajdy. Największy sukces odniósł film Zima w reż. Piotra Sobocińskiego, który na festiwalu Camerimage w 2004 został nagrodzony „Złotą Kijanką”. W efekcie tej nagrody film został zaprezentowany na wielu festiwalach m.in. w Los Angeles, Tajpej oraz Cannes.

  Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  W 2005 skomponował Symfonię Powstańców Warszawskich, którą pod koniec lipca tego samego roku nagrała Orkiestra Filharmonii Białostockiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Płyta z tym utworem została wydana w 2006 i z okazji 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego otrzymał ją każdy kombatant w kraju i za granicą. Publicznie utwór został wykonany 31 lipca 2005 na placu Krasińskich w Warszawie podczas uroczystych obchodów 61 Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a partytura została przekazana do Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2006 stworzył cykle: Obrazki z Katynia na 2 fortepiany, dedykowany księdzu prałatowi Zdzisławowi J. Peszkowskiemu, Spacer po Warszawie na orkiestrę dętą dla Orkiestry Policji Stołecznego Miasta Warszawy, Fantas Magorie – godzinny projekt elektro-akustyczny będący połączeniem muzyki akustycznej z sound designem oraz rzeczywistymi dźwiękami natury i cytatami z klasyki kina, Les Six Saisons na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową, który otrzymał II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Muzyka Ogrodowa” w Krakowie oraz kompozycję TGV – laureat Srebrnej Szybki 2007 (Kraków).

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Zdzisław Aleksander Peszkowski, herbu Jastrzębiec (ur. 23 sierpnia 1918 w Sanoku, zm. 8 października 2007 w Warszawie) – prezbiter katolicki, doktor filozofii, kapelan Jana Pawła II, harcmistrz, kapelan "Rodzin Katyńskich" i pomordowanych na Wschodzie, Kapelan Naczelny ZHP pgK, patron honorowy Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.

  Utwory kompozytora były wykonywane m.in. w Paryżu, Warszawie, Krakowie, Londynie, Sztokholmie, Sydney i Melbourne. Filmy z jego muzyką wyświetlane były na wielu festiwalach filmowych m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Cannes, Clermont-Ferrand, Rouen, Wenecji, Rzymie, Barcelonie, Londynie, Braunschweig, Tajpej i Los Angeles.

  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, prestiżowy i jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.Jerzy Grotowski (ur. 11 sierpnia 1933 w Rzeszowie, zm. 14 stycznia 1999 w Pontederze) – polski reżyser, teoretyk teatru, pedagog oraz twórca metody aktorskiej. Jeden z największych reformatorów teatru XX wieku. Honorowy obywatel Opola.

  Jako kompozytor, aranżer, muzyk i konsultant muzyczny współpracował m.in. z Janem A. P. Kaczmarkiem, Michałem Lorencem, Zbigniewem Zbrowskim, Rafałem Paczkowskim, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Paulem Ayresem, Klaudiuszem Baranem, Andrzejem Sewerynem i Filipem Bajonem.

  Krzysztof Aleksander Janczak został odznaczony w 2006 Srebrnym Krzyżem Zasługi.

  Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago (bask. Done Jakue Bidea, gal. O Camiño de Santiago) – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fantasmagoria – urojenie, złudzenie, iluzja, fantastyczność (np. fantastyczne obrazy, wizje); czasem też wymieszanie jawy i snu czy też rzeczywistego świata z fantastycznym (co może skutkować interesującym efektem artystycznym).
  Piotr Sobociński (ur. 3 lutego 1958 w Łodzi, zm. 26 marca 2001 w Vancouver) – polski operator filmowy. Syn Witolda Sobocińskiego, mąż aktorki Hanny Mikuć.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Muzykologia (z gr.) – nauka humanistyczna, której przedmiotem jest muzyka we wszystkich swych aspektach. Jej początki jako dyscypliny uniwersyteckiej kształtowały się w latach 80. i 90. XIX wieku. Koncepcyjne założenia dyscypliny ufundował austriacki uczony, prof. Guido Adler, który pierwszy (w 1885 roku) dokonał systematyki tej dziedziny wiedzy. Od czasów Adlera zwykło się dzielić muzykologię na trzy zasadnicze działy: historyczny (historia muzyki), systematyczny (szeroko rozumiana teoria muzyki, w tym estetyka, psychologia i socjologia muzyczna) i porównawczy (dziś – etnomuzykologia i antropologia muzyczna). Przedmiotem zainteresowań badawczych Adlera była przede wszystkim historia muzyki i badania nad stylem muzycznym. Drugim badaczem, który położył podwaliny pod nowocześnie rozumianą muzykologię był niemiecki uczony Hugo Riemann. Jego działalność naukowa wiąże się przede wszystkim z teorią muzyki (nauka harmonii, nauka o składni muzycznej, nauka o muzycznych formach).
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Siergiej Siergiejewicz Prokofjew, ros. Серге́й Сергеевич Проко́фьев (ur. 11 kwietnia/23 kwietnia 1891 w Soncowce, w Rosji, zm. 5 marca 1953 w Moskwie, ZSRR) – rosyjski kompozytor muzyki poważnej i filmowej oraz pianista. Jeden z najwybitniejszych, najpopularniejszych i najczęściej nagrywanych kompozytorów XX w. Jako pianista, kontynuator tradycji świetnych rosyjskich kompozytorów- pianistów: Antona Rubinsteina, A. Skriabina czy S. Rachmaninowa. Jako kompozytor muzyki fortepianowej stworzył własny styl, którego cechą charakterystyczną jest szczególnie intensywne wykorzystanie dynamicznych możliwości instrumentu i związanych z nimi efektów dźwiękowych, charakteryzujący się ilustracyjnością, humorem, bogatą ekspresją, umiejętnym łączeniem dysonansu z tonalnością oraz elementów muzyki industrialnej z elementami ludowymi. Wraz z Igorem Strawinskim, Dymitrem Szostakowiczem i Paulem Hindemithem jeden z najważniejszych reprezentantów neoklasycyzmu w muzyce. Wykształcił rozpoznawalny styl, popularność zawdzięcza przede wszystkim Symfonii Klasycznej, bajce symfonicznej Piotruś i Wilk, III Koncertowi fortepianowemu C-dur, baletowi Romeo i Julia, suicie Porucznik Kiże oraz muzyce do filmów Siergieja Eisensteina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.