• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzynowłoga Mała - gmina

  Przeczytaj także...
  Ostrowe-Stańczyki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Chmieleń Wielki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.

  Krzynowłoga Małagmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.

  Siedziba gminy to Krzynowłoga Mała.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 3601 osób.

  Gadomiec-Jędryki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.Romany-Sędzięta – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Krzynowłoga Mała ma obszar 184,4 km², w tym:

 • użytki rolne: 67%
 • użytki leśne: 29%
 • Gmina stanowi 15,14% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Ulatowo-Żyły – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.Cichowo – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała. W wyniku działań wojennych 1915 roku wieś została zniszczona w 67%.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Krzynowłoga Mała w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Krzynowloga Mala.png

  Ludzie związani z gminą Krzynowłoga Mała[]

 • Stefan Arbatowski – prof. Instytutu Badawczego Leśnictwa, poeta
 • Stanisław Buczyński – poeta i działacz ludowy
 • Barbara Krajewska - poetka ludowa
 • Adam Pszczółkowski - historyk genealog
 • Sołectwa[]

  Borowe-Chrzczany, Bystre-Chrzany, Chmieleń Wielki, Chmielonek, Cichowo, Czaplice-Bąki, Czaplice-Kurki, Gadomiec-Jędryki, Gadomiec-Wyraki, Goski-Wąsosze, Grabowo-Rżańce, Kaki-Mroczki, Kawieczyno-Saksary, Krajewo-Kłódki, Krajewo Wielkie, Krzynowłoga Mała, Łanięta, Łoje, Marianowo, Masiak, Morawy Wielkie, Ostrowe-Stańczyki, Ożumiech, Piastowo, Plewnik, Romany-Fuszki, Romany-Janowięta, Romany-Sebory, Romany-Sędzięta, Rudno Jeziorowe, Rudno Kmiece, Rudno-Kosiły, Skierkowizna, Świniary, Ulatowo-Adamy, Ulatowo-Czerniaki, Ulatowo-Zalesie, Ulatowo-Żyły, Wiktorowo.

  Kaki-Mroczki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.Borowe-Gryki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Borowe-Gryki, Gadomiec-Jebieńki, Grabowo-Skorupki, Grabowo-Zawady, Krajewo-Wierciochy, Ulatowo-Borzuchy, Ulatowo-Gać, Ulatowo-Janowięta, Zbrochy.

  Sąsiednie gminy[]

  Chorzele, Czernice Borowe, Dzierzgowo, Jednorożec, Przasnysz

  Przypisy

  Krajewo Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.Łanięta – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ożumiech – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.
  Gmina Jednorożec – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.
  Zbrochy – przysiółek w Polsce położony w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.
  Ulatowo-Borzuchy – przysiółek w Polsce położony w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.
  Marianowo – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.
  Stefan Arbatowski (ur. 12 listopada 1926 w Krzynowłodze Małej, zm. 30 marca 2008 w Warszawie) – prof. nadzw., dr hab. nauk leśnych, poeta.
  Ulatowo-Czerniaki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krzynowłoga Mała.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.088 sek.