Krzyk (squat)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzyksquat założony we wrześniu 1998 w opuszczonym budynku przy ul. Sienkiewicza 25 w Gliwicach przez osoby związane ze stowarzyszeniem "Krzyk".

Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą.

Działalność[ | edytuj kod]

Mieszkańcy squatu włączali się w wiele inicjatyw i akcji kulturalnych oraz społecznych, takich jak koncerty, wystawy, sound systemy, przeglądy filmowe, warsztaty, spotkania itp. Na squacie miała swoje miejsce Biblioteka Wolnościowa. Wokół squatu skupiona była też grupa Jedzenie Zamiast Bomb, która regularnie przez kilka lat rozdawała w Gliwicach wegetariańskie posiłki wszystkim potrzebującym. Na "Krzyku" mieściła się również sala prób, która przez lata służyła wielu lokalnym zespołom grającym muzykę punkową. Wydawany był również newsletter "Czekając na exmisję" oraz art zin "Skarpeta squatersa".

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Squat, (spolszczane skłot) – opuszczone pomieszczenie lub budynek, zajęty, przeważnie, bez zgody właściciela. Squatersi (tj. osoby zajmujące nielegalnie budynek) swoje postępowanie tłumaczą tym, iż uważają, że prawo do zaspokojenia swojej potrzeby jest ważniejsze od prawa, w tym czyjegoś prawa własności. Jest ono w wielu krajach przestępstwem, w niektórych postrzega się je jedynie jako konflikt pomiędzy właścicielem a squatersem, w którym państwo staje zazwyczaj po stronie właściciela.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rozbrat to nazwa kompleksu budynków mieszczących się przy ul. Kazimierza Pułaskiego w Poznaniu, zaadaptowanych na społeczne centrum kultury alternatywnej i mieszkania (squatting).

Reklama