• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzyk - film 1996  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Donald Pleasence (ur. 5 października 1919 w Nottinghamshire; zm. 2 lutego 1995 w Saint-Paul de Vence) – angielski aktor charakterystyczny.Koszmar z Ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street) – seria amerykańskich horrorów filmowych, klasycznych już slasherów, produkowanych w latach 1984-2010. Głównym bohaterem serii jest Freddy Krueger, demon z poparzoną twarzą. Filmy z serii są obecnie jednymi z najbardziej znanych i szanowanych horrorów. Interesująco łączą bowiem "nowoczesny" wątek psychopaty z "klasycznym" motywem zemsty zza grobu.
  Odbiór[ | edytuj kod]

  Krzyk odniósł sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny, wpisując się do klasyki gatunku i zajmując miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów roku 1996. Film zadebiutował na ekranach amerykańskich kin 20 grudnia '96 r. i podczas pierwszego weekendu (wyświetlony w tysiącu czterystu trzynastu kinach) zarobił 6 354 586 dolarów. Przez kolejne miesiące film zarobił ponad 87 milionów dolarów; w kwietniu 1997 roku przywrócono go na ekrany kin i wkrótce zarobił kolejne 16 milionów dolarów. Do 2007 roku Krzyk zgarnął 173 046 663 dolarów, stając się jednym z najbardziej dochodowych horrorów w dziejach kina.

  Zwiastun – zapowiedź wydarzenia, oznaka, prognostyk, omen. Także osoba przynosząca nowiny, wieści o czymś, co ma nastąpić.Freddy Krueger (pełne imię: Frederick Charles Krueger, nigdy nie pojawia się ono jednak w żadnym z filmów) – fikcyjna postać, główny bohater serii horrorów Koszmar z ulicy Wiązów.

  Nagrody[ | edytuj kod]

 • 1997: Neve Campbell – Nagroda Główna Saturn w kategorii najlepsza aktorka
 • 1997: Neve Campbell – nominacja do MTV Movie Awards w kat. najlepsza aktorka
 • 1997: Kevin Williamson – Saturn w kat. najlepszy scenariusz
 • 1997: Drew Barrymore – nominacja do Saturna w kat. najlepsza aktorka drugoplanowa
 • 1997: Wes Craven – nominacja do Saturna w kat. najlepszy reżyser
 • 1997: Skeet Ulrich – nominacja do Saturna w kat. najlepszy aktor drugoplanowy
 • 1997: Saturn w kat. najlepszy horror
 • 1997: MTV Movie Awards w kat. najlepszy film
 • Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.
  Ironia – sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego, np. w zdaniu Jaka piękna pogoda wypowiedzianym w trakcie ulewy. W klasycznej retoryce ironia stanowi jeden z tropów, jest zaliczana także do podstawowych kategorii w estetyce.
  Premiera (z fr. première – „pierwsza”, od wyrażenia première représentation – „pierwsze przedstawienie”) – pierwsze przedstawienie danego utworu lub towaru szerokiej publiczności.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  David James Arquette (ur. 8 września 1971 w Chicago) – amerykański aktor, znany głównie z ról w cyklu horrorów pt. Krzyk; rzadziej producent, reżyser, scenarzysta i wrestler (były mistrz WCW).
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Henry Franklin Winkler (ur. 30 października 1945 na Manhattanie w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork) - amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.