• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzyżak dwubarwny

  Przeczytaj także...
  Odwłok (abdomen, urosoma) – trzecia, tylna część ciała stawonoga, połączona z tułowiem lub głowotułowiem. Odwłok pokryty jest oskórkiem, ale znacznie delikatniejszym niż okrywy głowy czy głowotułowia. Na odwłoku mogą występować odnóża kroczne; u form bardziej wyspecjalizowanych są one często przekształcone w kądziołki przędne (pająki) czy najrozmaitsze narządy kopulacyjne.Pająki (Araneae) – najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. opisanych gatunków. Są to zwierzęta typowo lądowe, o wielkości od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży.
  Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus) – gatunek pająka z rodziny krzyżakowatych (Araneidae). Nazwa pochodzi od charakterystycznego białego krzyża na odwłoku.

  Krzyżak dwubarwny (Araneus marmoreus) – gatunek dużego pająka z rodziny krzyżakowatych (Araneidae). Występuje na terenie państwa holarktycznego.

  Morfologia[]

  Krzyżak dwubarwny jest blisko spokrewniony z krzyżakiem ogrodowym (Araneus diadematus) i osiąga zbliżone rozmiary – duże samice dorastają do około 15 mm długości. Od A. diadematus odróżnia go kształt odwłoka – u krzyżaka dwubarwnego jest on najszerszy w połowie długości, a u ogrodowego w jednej trzeciej. Krzyżak dwubarwny występuje w dwóch odmianach barwnych – jedna ma odwłok jasnobrązowy, a druga żółty.

  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:Krzyżakowate (Araneidae) – rodzina pająków z grupy Araneomorphae. Według The World Spider Catalog Normana Platnicka z 2013 roku należy do niej 168 współczesnych rodzajów obejmujących 3030 gatunków. Należą do niej dość duże pająki, o owalnym lub kulistym odwłoku, często jaskrawo zabarwionym. Krzyżakowate budują jednopłaszczyznowe sieci łowne (tzw. pajęczyny). Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne. W Polsce występuje 50 gatunków krzyżakowatych, głównie z rodzaju Araneus, Araniella i Larinioides.

  Ekologia[]

  Jest bardziej wilgociolubny od większości blisko spokrewnionych z nim pająków. Buduje duże koliste sieci na obrzeżach lasów i wilgotnych łąkach. Dnie spędza w sporządzonej z kawałków roślin i nici pajęczej kryjówce, znajdującej się nad pajęczyną. Sieć łowna jest połączona z kryjówką pająka nicią sygnalizacyjną, trzymaną przez krzyżaka przednimi odnóżami.

  Nić przędna – wielofunkcyjna, długa i cienka nić, włókno powstające w efekcie zakrzepnięcia na powietrzu wydzieliny gruczołów przędnych niektórych stawonogów, zbudowane z włókien fibroinowych sklejonych serycyną. Nić przędna pająków nazywana jest nicią pajęczą, a utworzone z niej sieci łowne – pajęczyną. Powszechnie nazwy te są używane jako tożsame, zarówno w znaczeniu samej nici jako włókna (nić jedwabnika, nić pajęcza, nici pajęczyny), jak i wytworzonych z nich struktur (sieci łowne, opląt, oprzęd i inne).Nić przędna – wielofunkcyjna, długa i cienka nić, włókno powstające w efekcie zakrzepnięcia na powietrzu wydzieliny gruczołów przędnych niektórych stawonogów, zbudowane z włókien fibroinowych sklejonych serycyną. Nić przędna pająków nazywana jest nicią pajęczą, a utworzone z niej sieci łowne – pajęczyną. Powszechnie nazwy te są używane jako tożsame, zarówno w znaczeniu samej nici jako włókna (nić jedwabnika, nić pajęcza, nici pajęczyny), jak i wytworzonych z nich struktur (sieci łowne, opląt, oprzęd i inne).

  Biologia[]

  Podobnie jak inne pająki z rodziny krzyżakowatych Araneus marmoreus buduje sieci łowne. Sieć jest rozpinana niemal pionowo, składa się z 25–30 promieni. Kleistość nici wyprodukowanej przez pająka ważącego około 646 mg wynosi w temperaturze 23 °C 34,76±4,21 µN/mm. Samce dojrzewają od końca lipca do października, a samice od sierpnia do listopada.

  Państwo holoarktyczne, holoarktyka, wokółbiegunowe państwo północne (Holarctis) – państwo roślinne zajmujące największy obszar kuli ziemskiej, całą północną strefę umiarkowaną i zimną. W jego granicach znajduje się Europa, północna część Afryki, Azja z wyjątkiem jej części południowej oraz prawie cała Ameryka Północna. Sięga ono od bieguna północnego poza zwrotnik Raka.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Przypisy

  1. Araneus marmoreus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Shorthouse, David P.: Araneus marmoreus Clerck, 1757 (ang.). The Nearctic Spider Database. [dostęp 26 sierpnia 2009].
  3. Barbara Baehr, Martin Baehr: Jaki to pająk?. Warszawa: MULTICO, 2008, s. 73–74. ISBN 978-93-7073-635-4.
  4. George W. Uetz, Jurij Halaj, Alan B. Cady. Guild structure of spiders in major crops. „Journal of Arachnology”. 27, s. 270–280, 1999 (ang.). 
  5. Brent D. Oppel. The material cost and stickiness of capture threads and the evolution of orb-weaving spiders. „Biological Journal of the Linnean Society”. 62 (3), s. 443–458, 1997. DOI: 10.1111/j.1095-8312.1997.tb01635.x (ang.).   w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.