• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Harcerstwo – polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”harcerskie odznaczenie honorowe, najwyższe wyróżnienie w Związku Harcerstwa Polskiego.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zasady nadawania
 • 3 Opis
 • 4 Baretka
 • 5 Liczba nadań
 • 6 Odznaczeni
 • 7 Zobacz też
 • Historia[]

  Odznaczenie o nazwie Odznaka Honorowa Związku Harcerstwa Polskiego nadawane było od 1 lipca 1965 roku. W 1969 roku nastąpiła zmiana nazwy odznaczenia na Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”. W 1979 roku ustanowiono drugi stopień odznaczenia Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”, a w 2007 roku trzeci stopień Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”. Członkom Szarych Szeregów, prowadzącym działalność konspiracyjną w czasie okupacji hitlerowskiej, do odznaczenia nadawana była – w latach 19842002 – Rozeta z Mieczami, przypinana na wstążce.

  Legitymacja (z łac. legitimus - prawny, legalny, prawowity) – dokument potwierdzający tożsamość osoby oraz w zależności od podmiotu wydającego: miejsce pracy, zawód, przynależność do organizacji, ewentualnie również określone uprawnienia (np. zniżki). Legitymacja może potwierdzać również otrzymany order, odznaczenie lub wyróżnienie. Termin wprowadzony do języka polskiego z niemieckiego słowa legitimation. Dokument tego typu może funkcjonować również pod innymi nazwami (np. książeczka, karta).Odznaczenie – honorowe wyróżnienie o określonym znaku nadawane za szczególne zasługi lub wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach pracy zawodowej lub społecznej, za akty odwagi i poświęcenia, w celu upamiętnienia wydarzeń, udziału w wojnie, itp.

  Krzyż ma trzy klasy:

 • Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”;
 • Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”;
 • Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”.


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Odznaka ZHP „Wdzięczności – wprowadzona rozkazem Naczelnictwa ZHP w dniu 9 czerwca 1921, regulaminem Odznak Harcerskich.
  Edward Gorol (ur. w 1930 - zm. w 2003) - polski rzeźbiarz, medalier, twórca wielu polskich odznaczeń państwowych i wojskowych.
  Odznaki harcerskie - odznaki organizacyjne, pełniące funkcję odznak członkowskich lub odznaczeń honorowych w organizacjach harcerskich.
  Szare Szeregi – kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP i szerzej – całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej 1939-1945. Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej.
  Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) – największa polska organizacja harcerska, powstała 1 listopada 1918, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.
  Odznaka harcerska „Za Uratowanie Życia” – honorowe odznaczenie harcerskie za uratowanie życia, nadawane przed II wojną światową przez Naczelnictwo Związku Harcerstwa Polskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.