• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzeszowice - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Droga krajowa nr 79 – droga krajowa przebiegająca z centralnej przez południowo-wschodnią do południowej części kraju. Jeden z trzech traktów komunikacyjnych łączących Katowice i Kraków. Przez większość trasy podąża za biegiem Wisły.Rafał Kalinowski, właśc. Józef Kalinowski (ur. 1 września 1835 w Wilnie, zm. 15 listopada 1907 w Wadowicach) – katolicki prezbiter, karmelita bosy, święty Kościoła katolickiego.

  Krzeszowicegmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Położona jest na zachód od Krakowa (ok. 14 km od jego granicy). Siedziba gminy to Krzeszowice. Według danych statystycznych GUS, gminę na dzień 31 grudnia 2017 zamieszkiwało 32 296 osób.

  Kaplica cmentarna w Krzeszowicach – znajdująca się w Krzeszowicach, w powiecie krakowskim. Położona jest na cmentarzu parafialnym w Krzeszowicach.Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z 2013 gmina Krzeszowice ma obszar 139,37 km², w tym:

  Szczęka (łac. maxilla) albo kość szczękowa (łac. os maxillare) – kość parzysta, stanowiąca zasadniczą część składową czaszki twarzowej. Kość szczękowa składa się z trzonu (corpus) i czterech wyrostków: czołowego, jarzmowego, podniebiennego i zębodołowego.Friedrich Ludwig Persius (ur. 15 lutego 1803 w Poczdamie; zm. 12 lipca 1845 tamże) – pruski architekt, przedstawiciel stylu arkadowego, działający głównie w Poczdamie i Berlinie. Uczeń Karla Friedricha Schinkla, któremu asystował m.in. przy budowie pałacu Charlottenhof oraz łaźni rzymskich w Poczdamie. Architekt wielu budowli w parku Sanssouci, m.in. kościoła Pokoju, Nowej Oranżerii oraz punktu widokowego na wzniesieniu Ruinenberg. Pracował głównie dla króla Fryderyka Wilhelma IV.
 • użytki zabudowy mieszkaniowej: 12,8%,
 • użytki zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej: 0,3%,
 • użytki zabudowy usługowej: 1,9%,
 • użytki zabudowy techniczno-produkcyjnej, przemysłowej: 2,5%,
 • użytki komunikacyjne: 0,1%,
 • użytki rolne: 30%,
 • użytki zieleni i leśne: 52%.
 • Gmina stanowi 11,33% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2017:

  Tęczyńscy – średniowieczny polski ród możnowładczy herbu Topór. Być może wywodził się od palatyna Sieciecha, a ich domniemani przodkowie ("poronieni książęta" według Wincentego Kadłubka) mieli być właścicielami Tyńca, który skonfiskował im Kazimierz I Odnowiciel. Za panowania ostatnich Piastów oraz Jagiellonów Tęczyńscy byli najpotężniejszą rodziną w Małopolsce, wielu z nich pełniło ważne funkcje kasztelanów krakowskich i wojewodów krakowskich, posiadali ogromny majątek. Członkowie rodu działali aktywnie najpierw na rzecz zjednoczenia kraju po okresie rozbicia dzielnicowego, potem na rzecz unii z Litwą. Siedzibą rodu był zamek Tenczyn – jego budowę rozpoczął na początku XIV w. Nawój z Morawicy, a kontynuowali jego potomkowie. Od zamku tego członkowie rodu przyjęli nazwisko po przeniesieniu się tam z zamku w Morawicy.Zbór – określenie stosowane m.in. w Polsce, Czechach (czes. sbor) i na Białorusi (biał. збор) w odniesieniu do lokalnej wspólnoty wiernych kościołów protestanckich (gmina, zgromadzenie, kongregacja) oraz niektórych ugrupowań nieprotestanckich, historycznie wywodzących się z protestantyzmu oraz przez np. Świadków Jehowy.

  Druga pod względem liczby mieszkańców gmina (po gminie Skawina) powiatu krakowskiego.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Krzeszowice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Krzeszowice.png

  Stok narciarski w Paczółtowicach
  Łazienki Zofia w Krzeszowicach obecnie Centrum Rehabilitacji Narządów Ruchu
  Krzeszowicki Stary Pałac Potockich nad Krzeszówka
  Krzeszowicka kapliczka jako zbiornik wody siarczanej
  Jedna z byłych synagog przy ul. Wąskiej w Krzeszowicach
  Vauxhall w Krzeszowicach na rogu Rynku i Walkowskiego w Krzeszowicach
  Willa Japonka przy krzeszowickiej ul. Ogrodowej
  Rondo Jana Pawła II z ul. Wyki (po prawej str.), ul. Daszyńskiego (w środku) i ul. Walkowskiego (po lewej) w Krzeszowicach
  Krzeszowicki rynek z budynkiem tzw. Kółkiem
  Mostek w parku pałacowym w Krzeszowicach
  Skałka pod sosną w Tenczynku
  Willa Eliza w Tenczynku z końca XIX w.
  Tenczyński browar za nim Góra Buczyna
  Leśniczówka i Staw Rzeczki w Tenczynku
  Skały i kamienie w Tenczynku
  Kopalnia diabazu Niedźwiedzia Góra
  Czerwieniec – szczyt
  Droga Krakowska (okolice wsi Zalas)
  Czarny Staw
  Las Zwierzyniecki, kopalnia diabazu, w oddali Zamek Tenczyn
  Leśna polana Celiny k. Doliny Borowca
  Czaszka (łac. cranium) – struktura kostna lub chrzęstna, która służy jako szkielet głowy. Stanowi naturalną osłonę mózgu i innych narządów znajdujących się w głowie.Biedronka – sieć sklepów dyskontowych należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Polska (JMP), której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rudniański Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w województwie małopolskim na terenie gmin: Alwernia, Babice, Czernichów, Krzeszowice; w południowej części Garbu Tenczyńskiego. Powierzchnia parku wynosi 5813,9 km². Rok założenia 1981.
  Tenczyński Park Krajobrazowy – park krajobrazowy – położony na zachód od Krakowa w województwie małopolskim. Wchodzi w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.
  Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.
  Pirokseny – grupa bardzo rozpowszechnionych minerałów skałotwórczych o strukturze wewnętrznej odpowiadającej krzemianom łańcuchowym i ogólnym wzorze:
  Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwami Oświęcimia i Zatoru (niem. Königreich Galizien und Lodomerien mit dem Großherzogtum Krakau und den Herzogtümern Auschwitz und Zator; ukr. Королівство Галичини та Володимирії з великим князівством Краківським і князівствами Освенціма і Затору) – państwo (w praktyce prowincja i kraj koronny) na terytorium Galicji, w latach 1772-1918 wchodzące w skład Monarchii Habsburgów, Cesarstwa Austriackiego i Austro-Węgier. Kraina historyczna na wschodzie Europy Środkowej, obecnie w granicach Polski i Ukrainy.
  Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.
  Adam Nawałka (ur. 23 października 1957 w Krakowie) – polski trener piłkarski, były piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Były reprezentant Polski i uczestnik Mistrzostw Świata w 1978 roku. Były trener Górnika Zabrze. Od 1 listopada 2013 roku pełni funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Mieszka w Rudawie k. Krakowa .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.182 sek.