• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzepów - Głogów

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Komunikacja Miejska Spółka z.o.o. w Głogowie (w skrócie KM Głogów) - przedsiębiorstwo komunikacyjne na terenie miasta Głogowa. Zajmuje się masowym przewozem pasażerów w obrębie miasta (dawniej) i okolic.
  Krzepów (również Głogów Krzepów) – stacja kolejowa w Głogowie, położona przy ul. Kolejowej na terenie osiedla Krzepów. Do stacji podjeżdża autobus komunikacji miejskiej linii numer 53 łączący osiedle z centrum miasta i Cmentarzem Brzostów.
  Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

  Osiedle Krzepów w Głogowie - od 1984 r. dzielnica mieszkaniowa na terenie miasta Głogowa, pierwotnie przedmieście. Charakteryzuje się zabudową jednorodzinną. Na terenie osiedla znajduje się stacja kolejowa oraz planowana jest budowa Trasy Obwodowej z węzłem przy ul. Rudnowskiej.

  Osiedle Piastów Śląskich w Głogowie - osiedle mieszkaniowe na terenie miasta Głogowa w woj. dolnośląskim. Osiedle zabudowane jest w dużym stopniu 4-piętrowymi blokami postawionymi na potrzeby zjeżdżających niegdyś do regionu górników. Według prognoz osiedle miało liczyć ok. 40 tys. mieszkańców, aktualnie liczy jednak 10060 mieszkańców i jest drugą dzielnicą pod względem liczby mieszkańców w mieście.Henryk z Wierzbna także Henryk z Wierzbnej (ur. pod koniec lat 60. XIII w., zm. 23 września 1319) – biskup wrocławski w latach 1302–1319. Organizator trybunału inkwizycyjnego na Śląsku.

  Nazwa[]

  W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Crzepowo.

  Historia[]

  Z uwagi na katastrofalne zniszczenia Głogowa po oblężeniu w 1945 i brak odpowiednich budynków w mieście, w Krzepowie mieścił się od 28 maja 1945 Zarząd Miejski (w gospodarstwie nr 35). Pierwszym polskim burmistrzem po wojnie był Eugeniusz Hoinka.

  Eugeniusz Hoinka - polski polityk lokalny, pierwszy polski burmistrz Głogowa po II wojnie światowej, w okresie 10 maja 1945 - 24 września 1945.Głogów (łac. Glogovia, niem. Glogau, czes. Hlohov) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, położone na Dolnym Śląsku, siedziba powiatu głogowskiego oraz gminy wiejskiej Głogów. Umiejscowione nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie.

  Zabytki[]

  Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest obiekt:

 • kościół ewangelicki, ob. rzym.kat. par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kościelna 1, z l. 1910-11
 • Dojazd[]

  Na osiedle można dojechać autobusami KM Głogów nr 53

  Granice osiedla[]

  Północ - Nosocice , Piastów Śląskich
  Południe - Gmina Głogów
  Wschód - Gmina Głogów
  Zachód - Górkowo

  Gmina Głogów – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim. Siedzibą władz gminy jest miasto Głogów. Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 5334 mieszkańców.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Przypisy

  1. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  2. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
  3. Hieronim Szczegóła, Początki władzy ludowej w powiecie głogowskim, w: Zeszyty Lubuskie, nr 6/1969, Lubuskie Towarzystwo Kultury, Zielona Góra, 1969, s.76
  4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 5.9.2012]. s. 18.
  Osiedle Nosocice w Głogowie - od 1984 r. dzielnica mieszkaniowa na terenie miasta Głogowa, pierwotnie przedmieście. Charakteryzuje się zabudową jednorodzinną. Na terenie osiedla znajduje się cmentarz komunalny.Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) – sporządzona za czasów biskupa Henryka z Wierzbna. Jest ona dla wielu wsi śląskich najstarszym zachowanym źródłem historycznym, w którym po raz pierwszy odnotowano ich istnienie. Dawniej sądzono, że księga ta powstała w 1305 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archidiecezja wrocławska (łac. Archidioecesis Vratislaviensis) – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim, ustanowiona diecezją w 1000 i podległa metropolii gnieźnieńskiej do 1821, potem podporządkowana bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, ustanowiona archidiecezją 13 sierpnia 1930.
  Osiedle Górkowo w Głogowie - słabo zurbanizowana część miasta, znajdująca się na jego obrzeżach. Słynąca z jednego z najlepszych w kraju toru motocrossowego, na którym odbywają się m.in. Mistrzostwa Polski czy Europy w Motocrossie oraz różnego rodzaje festyny i imprezy rodzinne. Na osiedlu znajdują się również ogródki działkowe. Do 1945 roku na terenie Górkowa stała wieża Bismarcka.

  Reklama