• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzanowice  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Matthäus Merian der Ältere (starszy) (ur. 22 września 1593 w Bazylei, zm. 19 czerwca 1650 w Bad Schwalbach k. Wiesbaden) – rytownik pochodzenia szwajcarskiego, działający głównie w Niemczech.Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.

  Krzanowice (dodatkowa nazwa w j. niem. Kranowitz, 1936–1945 Kranstädt; cz. Křenovice) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, położone nad potokiem Biała Woda. Siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Krzanowice.

  Według danych z 31 grudnia 2004 r. miasto miało 2206 mieszkańców.

  Biała Woda (również Krzanówka, cz. Bílá voda / Oldřišovský potok) – niewielka rzeka w Czechach, w okresie Opawa i w Polsce, w powiecie głubczyckim i raciborskim.Przejście graniczne Krzanowice-Chuchelná – zlikwidowane kolejowe przejście graniczne położone pomiędzy Krzanowicami (wówczas niemieckie Kranowitz, od 1936 roku Kranstädt), a Chuchelną (niem. Kuchelna). Istniało od 1920 roku jako przejście graniczne Niemiec i Czechosłowacji, kiedy w granicach Czechosłowacji znalazł się kraik hulczyński, co spowodowało powstanie granicy pomiędzy Krzanowicami, a Chuchelną. Po zajęciu w listopadzie 1938 roku na mocy układu monachijskiego części Czechosłowacji przez III Rzeszę, przejście znalazło się na terytorium Niemiec i de facto przestało istnieć. Po II wojnie światowej znalazło się na granicy polsko-czechosłowackiej, a po rozpadzie Czechosłowacji – polsko-czeskiej, jednak po wojnie nie wznowiono już ruchu kolejowego na odcinku granicznym, a tory rozebrano.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Piramida wieku mieszkańców Krzanowic w 2014 r.:

  Piramida wieku Krzanowice.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.
  Štěpánkovice – wieś w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w okresie Opawa. Według danych z dnia 1 stycznia 2010 liczyła 3111 mieszkańców. We wsi znajduje się przystanek kolejowy Štěpánkovice.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Przemysł II Ottokar (czes. Přemysl Otakar II.; ur. ok. 1233, zm. 26 sierpnia 1278) – król Czech w latach 1253-1278 z dynastii Przemyślidów.
  Kościół św. Mikołaja (potocznie Mikołaszek) – zabytkowy, późnobarokowy kościół parafii św. Wacława w Krzanowicach, położony przy ulicy Raciborskiej, w północno-wschodniej części Krzanowic. Został wybudowany w 1744 roku, w miejsce dawnego drewnianego kościoła.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.