• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krytyczna decyzja

  Przeczytaj także...
  David Suchet [ˈsuːʃeɪ] (ur. 2 maja (niektóre źródła podają 2 lipca) 1946 w Londynie) – brytyjski aktor i producent filmowy. Zasłynął z roli Herkulesa Poirota w cyklu kryminałów. Suchet w filmach o Poirot zagrał 70 razy.Joseph Thomas Morton Jr. (ur. 18 października 1947 w Nowym Jorku) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, również reżyser i producent.
  Halle Maria Berry (ur. 14 sierpnia 1966 w Cleveland) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za występ w melodramacie Czekając na wyrok (2001). Za tytułową rolę w filmie Kariera Dorothy Dandridge (1999) otrzymała Emmy i Złoty Glob. Wystąpiła również w filmach z serii X-Men, a także Bumerang (1992), Flintstonowie (1994), Senator Bulworth (1998), Śmierć nadejdzie jutro (2002), Gothika (2003), Atlas chmur (2012), Połączenie (2013), Kingsman: Złoty krąg (2017) i John Wick 3 (2019).

  Krytyczna decyzja (ang. Executive Decision) – amerykański film sensacyjny z 1996 roku, w którym główne role grają Kurt Russell, Halle Berry, Steven Seagal i John Leguizamo.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Kurt Russell – David Grant
 • Halle Berry – Jean
 • Steven Seagal – pułkownik Augustin Travis
 • John Leguizamo - Rat Lopez
 • David Suchet – Nagi Hassan
 • Oliver Platt – Cahill
 • Joe Morton – Cappy
 • BD Wong – Louie
 • Whip Hubley – Baker
 • Marla Maples – Nancy
 • Len Cariou – sekretarz obrony Charles White
 • Andreas Katsulas – El Sayed Jaffa
 • Charles Hallahan – generał Sarlow
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Film rozpoczyna się od próby odzyskania przez komandosów pod dowództwem płk. Austina Travisa (Steven Seagal) niebezpiecznej trucizny DZ-5. Tymczasem znany na całym świecie terrorysta El Sayed Jaffa (Andreas Katsulas) zostaje pojmany na ślubie swojej córki i osadzony w więzieniu.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kurt Vogel Russell, lepiej znany jako Kurt Russell (ur. 17 marca 1951 w Springfield) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.

  Niedługo później na pokładzie samolotu linii Oceanic Airlines lecącego z Aten do Waszyngtonu terrorysta Nagi Hassan (David Suchet) bierze pasażerów za zakładników i zmienia kierunek lotu. Na pokładzie znajdują się ważne osobistości, m.in. senator Mavros (J.T. Walsh), który kandyduje na prezydenta. Hassan za uwolnienie pasażerów żąda uwolnienia El Sayeda Jaffy.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Marla Ann Maples (ur. 27 października 1963 w Dalton w Georgii) – amerykańska aktorka i osobowość telewizyjna, była żona miliardera i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

  Na posiedzeniu antykryzysowym pojawia się pomysł sprowadzenia samolotu na ziemię za pomocą negocjacji, lecz wkrótce okazuje się to niemożliwe, gdyż na pokładzie znajduje się prawdopodobnie DZ-5, a wraz z nim bomba. Sztab antykryzysowy decyduje się więc na odbicie samolotu z rąk terrorystów w powietrzu.

  Whip Hubley, właściwie Grant Shelby Hubley (ur. 28 sierpnia 1958 roku w Nowym Jorku) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Film sensacyjny – swoista odmiana rodzajowa (nie gatunek filmowy) filmu fabularnego, typ struktury dzieła filmowego rozwijanej i uzupełnianej przez różne gatunki filmowe, które można traktować jako odmiany filmu sensacyjnego; wyznacznikiem rodzajowym nie jest więc treść filmu, lecz sposób przedstawiania wydarzeń. Utwór filmowy należący do tej odmiany ukazuje zawsze pewnego rodzaju intrygę, wątek główny przedstawia rozwój tej intrygi, fabuła najczęściej trzyma widza w napięciu emocjonalnym, jest bogata w niezwykłe wydarzenia i zaskakujące zwroty akcji. Dominuje zmienność sytuacji i relacji wzajemnych między bohaterami. Jeśli w filmie sensacyjnym występują wątki poboczne, to służą one rozwojowi intrygi i zwykle przyspieszają tok akcji i rozwój fabuły, a nigdy ich nie zwalniają. Nie występuje materiał pozafabularny (historyczny, naukowy, opisowy), mający znaczenie sam w sobie (autonomiczny względem fabuły). Film sensacyjny, rozumiany jako typ struktury, obejmuje m.in. takie gatunki filmowe, jak film szpiegowski, film gangsterski, film kryminalny, film detektywistyczny, film policyjny czy thriller, a nawet western, film wojenny czy film fantastycznonaukowy.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat
 • Krytyczna decyzja w bazie IMDb (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrew C. Katsulas (ur. 18 maja 1946 w Saint Louis, zm. 13 lutego 2006 w Los Angeles) – amerykański aktor pochodzenia greckiego. Najbardziej znany z ról jednorękiego mordercy w filmie Ścigany oraz z ról w cyklu Star Trek.
  Oliver James Platt (ur. 12 stycznia 1960 w Windsor) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Jest kuzynem w drugim stopniu pokrewieństwa Diany Spencer, Księżnej Walii, a tym samym wujem książąt Williama i Harry’ego.
  BD Wong, właśc. Bradley Darryl Wong (ur. 24 października 1960 w San Francisco) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
  James Thomas Patrick Walsh, (ur. 28 września 1943 w San Francisco, Kalifornia, zm. 27 lutego 1998 w La Mesa, Kalifornia) – amerykański aktor filmowy.
  John Leguizamino (ur. 22 lipca 1964 roku w Bogocie) – kolumbijski aktor filmowy i telewizyjny. Znany z dubbingowania Sida w Epoce lodowcowej oraz ostatnio, z roli ojca Ferminy w Miłości w czasach zarazy.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  Steven Seagal (ur. 10 kwietnia 1952 w Lansing, USA) – amerykański aktor kina akcji, muzyk i policjant. Zna dalekowschodnie sztuki walki – aikido, judo, karate, kendo i kung-fu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.