• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krystyna Rybicka

  Przeczytaj także...
  Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.Brookhaven National Laboratory – multidyscyplinarne laboratorium naukowe w USA (stan Nowy Jork, hrabstwo Suffolk), w centralnej części wyspy Long Island. Założone po drugiej wojnie światowej na miejscu wcześniejszej bazy wojskowej Camp Upton miało za zadanie prowadzić badania nad pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej. Jednym z założycieli laboratorium był pochodzący z Polski Izaak Rabi.
  Zofia Kielan-Jaworowska (ur. 25 kwietnia 1925 w Sokołowie Podlaskim) – polska paleobiolog, emerytowana profesor w Instytucie Paleobiologii PAN w Warszawie.

  Krystyna Rybicka z domu Kielan primo voto Bąkowska (ur. 24 lutego 1924 w Sokołowie Podlaskim, zm. 26 grudnia 2007 w Filadelfii) – polska parazytolog i histochemik, badaczka zjawiska apoptozy, wyróżniona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

  W 1934 przeprowadziła się wraz z rodziną do Warszawy. Przed wojną była harcerką. W czasie okupacji zaangażowała się w organizację Pomoc Żołnierzowi. Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracowała jako docent w Instytucie Parazytologii PAN. Od 1970 mieszkała w USA, pracując w kilku instytutach naukowych, w tym między innymi: w Uniwersytecie stanu Massachusetts, w Texas Heart Institute (Houston, stan Teksas), w Brookhaven National Laboratory (Long Island, stan Nowy Jork); w US Public Health Service Hospital (Staten Island, stan Nowy Jork), w Uniwersytecie Vanderbilta (Nashville, stan Tennessee) oraz w Uniwersytecie Pensylwanii (Filadelfia, stan Pensylwania).

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.

  2 stycznia 1991 została wyróżniona wraz z rodzicami Franciszkiem i Marią z d. Osińską tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za pomoc udzieloną w czasie okupacji niemieckiej żydowskim dziewczynkom: Janinie (Janie) Prot (1926–2011) oraz Romanie Laks (ur. 1935). Jej siostra Zofia Kielan-Jaworowska otrzymała ten tytuł w 1999.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Docent (niem. Dozent od łac. doceo – uczę) – stanowisko w szkołach wyższych i instytutach naukowych dla pracowników dydaktycznych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rybicka KK, HistCite – node 1137, czerwiec 1996 [dostęp 2010-01-14] (ang.).
  2. Jad Waszem, Righteous Among the Nations Honored, 2009, s. 104 [dostęp 2010-01-14].1 stycznia

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • nekrologi „Gazeta Wyborcza” 29–30 grudnia 2007
 • Historia pomocy rodziny Kielanów
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, w skrócie SGGW – warszawski uniwersytet przyrodniczy, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jej początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont (obecnie: Bielany, dzielnica Warszawy).
  Uniwersytet Vanderbilta (ang. Vanderbilt University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w Nashville w stanie Tennessee, założony w 1873 roku. Nosi imię Corneliusa Vanderbilta, jego fundatora.
  Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.
  Apoptoza (z gr. w tłumaczeniu dosłownym opadanie liści) – naturalny proces zaprogramowanej śmierci komórki w organizmie wielokomórkowym. Dzięki temu mechanizmowi z organizmu usuwane są zużyte lub uszkodzone komórki.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Sokołów Podlaski – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sokołowskiego i siedziba władz gminy wiejskiej Sokołów Podlaski. Leży nad rzeką Cetynią.
  Maria Kielan z domu Osińska (ur. 7 maja 1901 w Łukowie, zm. 3 grudnia 1980) – polska Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, zawodowo księgowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.813 sek.