• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krystyna Dobrowolska  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Krystyna Zofia Dobrowolska (ur. 14 września 1918 w Okocimiu, zm. 15 października 2001 w Warszawie) – reżyser, scenarzystka, pisarka.

  Życiorys i twórczość[ | edytuj kod]

  Krystyna Zofia Dobrowolska, córka Tadeusza i Marii Janiny, pochodziła ze środowiska inteligenckiego. W 1936 zdała maturę w państwowym gimnazjum w Krakowie, następnie przez rok uczęszczała do prywatnej szkoły malarskiej w tym mieście. Rok później rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale filozoficznym (na kierunku historia sztuki), które przerwała z powodu trwającej wojny. Studia ukończyła w 1947.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Akademia Sztuk Scenicznych w Pradze, cz. Akademie múzických umění v Praze – uczelnia artystyczna w Pradze, złożona z trzech wydziałów:

  Pierwszy rok wojny spędziła z rodzicami w żywieckim, gdzie jej ojciec był leśniczym. Następnie, gdy Polacy zostali wysiedleni z tzw. Reichu, do którego także należał Żywiec, przeniosła się do Krakowa, przebywała też w pobliskiej miejscowości Botwina-Brzesko, gdzie wówczas mieszkali jej rodzice. W czasie wojny interesowała się pracą literacką; napisała sztukę z młodzieżowego środowiska artystycznego Romana wysoko ocenioną przez wybitnego reżysera i dyrektora teatrów w Krakowie i Warszawie Juliusza Osterwę. Sztuka miała być wystawiona przez uczniów szkoły krakowskiej, jednak śmierć reżysera w 1948 temu przeszkodziła. Dobrowolska przez dłuższy czas pracowała w dwóch muzeach krakowskich: Narodowym i im. XX Czartoryskich (w muzeum im. XX Czartoryskich objęła po wojnie posadę asystentki). Otrzymała także wyróżnienie Wojewódzkiego Wydziału Kultury za nowelę pt. Zagubiona miniatura. Po wojnie, zainteresowana filmem, nawiązała kontakt z Warsztatem Filmowym, następnie przeniosła się do Łodzi, gdzie kontynuowała edukację jako słuchaczka Wyższego Studium Filmowego.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W 1948 dostała stypendium państwowe i rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze na wydziale dramaturgii filmowej. W czasie studiów pracowała m.in. w czeskim filmie rysunkowym i kalkowym.

  Dalsze życie zawodowe[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu studiów w Pradze i powrocie do kraju objęła na krótki czas stanowisko redaktora w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. Zrezygnowała z tej pracy z braku możliwości realizacji własnej twórczości filmowej i zdecydowała się na praktykę reżyserską w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Zaczęła kręcić filmy według własnych scenariuszy, filmy animowane w Se-ma-forze, oświatowe w innych wytwórniach.

  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Krystyna Dobrowolska nie zdecydowała się na przynależność do PZPR, otwarcie przyznawała się do swojego powiązania z religią chrześcijańską, co wpłynęło na jej karierę. Miała trudności z wydawaniem swoich prac literackich i zatrudnieniem na etat w którejś z wytwórni, co uniemożliwiło jej pełen rozwój zawodowy. Na przełomie lat 80. i 90. XX w., po przewrocie politycznym, była coraz bardziej chora, miała problemy z poruszaniem się. Kilka lat przed emeryturą otrzymała propozycję etatu w wytwórni filmów reklamowych.

  Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Przygody Misia Colargola – polski serial lalkowy emitowany w latach 1967−1974, którego głównym bohaterem jest Miś Colargol.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.
  Juliusz Osterwa, właśc. Julian Andrzej Maluszek (ur. 23 czerwca 1885 w Krakowie, zm. 10 maja 1947 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, wolnomularz.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.