Kruszwica
Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]Przeczytaj także...
Szlak bursztynowy – szlak handlowy między europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W znaczeniu węższym jest to przebieg tras zorganizowanych wypraw po bursztyn, nasilonych od I wieku n.e.Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) – polska organizacja skupiająca ratowników wodnych. WOPR jest specjalistycznym stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym, powstałym na podstawie zarządzenia nr 74 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 11 kwietnia 1962 roku, uzyskało osobowość prawną 9 października 1967 roku na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Zostało włączone do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego ustawą z dnia 8 września 2006 roku.
Zabytki[ | edytuj kod]
Kamienice na rynku w Kruszwicy
Ruiny późnogotyckiego zamku z pozostałą Mysią Wieżą, basztą o wysokości 32 m, z której rozpościera się widok na miasto i jezioro Gopło ;
Kolegiata św. Piotra i Pawła z 1120–1140 w stylu romańskim, później wielokrotnie przebudowywana, między innymi w latach 1856–1859, pierwotny kształt romański nadano jej w latach 1954–1956 w trakcie prac konserwatorskich pod kierunkiem prof. Jana Zachwatowicza;
Stare Miasto – wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami;
kościół kopułowy św. Teresy od Dzieciątka Jezus z 1922 w Rynku według projektu Stefana Cybichowskiego ;
zabudowania cukrowni z XIX wieku;
grodzisko wczesnośredniowieczne na południowym końcu Półwyspu Rzępowskiego.
Stary budynek przystani Klubu Wioślarskiego „Gopło”, który w 2011 roku obchodził swoje 100-lecie.
W 2020 przeprowadzono prace restauracyjne zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży, który kosztem ponad 3 mln zł adaptowano na siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Budynek został osuszony, poddany termomodernizacji, ponadto zyskał nowy dach i podłogi, uzupełniono też tynki i wylicowano ściany. Projekt zakłada również dobudowanie nowej części o charakterze edukacyjnym, w której znajdą się ekspozycja przyrodniczo-historyczna, sale wykładowa i multimedialna. Przewidywane jest też miejsce na taras widokowy.
Osiedle Tysiąclecia w Kruszwicy – rozciąga się między ulicami Józefa Kraszewskiego, Powstańców Wielkopolskich i ciągnie się pod ulicę Rybacką. Znajduje się na niej zakon sióstr elżbietanek, dawny magistrat i urząd stanu cywilnego. Dzielnica w zdecydowanej mierze została pobudowana w blokach. Zamieszkuje ją około 1500 Kruszwiczan.Zbigniew, właśc. Zbygniew (ur. po 1070, zm. 8 lipca 1113?) – książę Wielkopolski, Mazowsza i Kujaw w latach 1102–1107. Pierworodny syn księcia Władysława I Hermana i prawdopodobnie Przecławy z rodu Prawdziców.
Piramida wieku mieszkańców Kruszwicy w 2014 roku.
Według danych GUS z 30.06.2015 roku miasto miało 9035 mieszkańców.
Osiedla kruszwickie:
Osiedle Robotnicze
Osiedle Tysiąclecia
Osiedle Zagople
Stare Miasto
Śródmieście
Kobylniki
Łagiewniki
Grodztwo Południowe
Grodztwo Wschodnie
Bródzki
Tryszczyń
Architektura w Kruszwicy jest bardzo zróżnicowana. Są tu budowle średniowieczne i zabytki z późniejszego okresu. Dodatkowo znajdują się tu osiedla bloków mieszkalnych.
Osiedle Robotnicze – to najstarsze osiedle mieszkaniowe w Kruszwicy znajdujące się przy ulicy Jana Kasprowicza, Niepodległości.Tutaj znajduje się najstarszy w mieście budynek szkolny, dzisiejsze liceum im. Juliusza Słowackiego. Dzielnica w zdecydowanej mierze została pobudowana w blokach. Dzielnice zamieszkuje około 2 tysięcy mieszkańców.Dagome iudex – powieść historyczno-fantastyczna napisana przez Zbigniewa Nienackiego, a wydana w latach 1989-1990. Powieść ukazała się również pod tytułem Historia sekretna.
Od 2019 roku trwają konsultacje społeczne związane z planowaniem powiększenia miasta o Kobylniki, Łagiewniki oraz część Grodztwa.
Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]
Warto wiedzieć że... beta
Cukrownia „Kruszwica” – cukrownia w Kruszwicy, wchodząca w skład Krajowej Spółki Cukrowej S.A.. Założona w grudniu 1880, obecnie jest w stanie produkować do 1000 ton cukru dziennie. W 2010 przerobiono 795 tys. ton buraków i wyprodukowano 119 tys. ton cukru. Działa tu zakładowa straż pożarna.
Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.
Straż Ochrony Kolei (SOK) – umundurowana i uzbrojona formacja działająca na podstawie ustawy o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 86, poz. 789).
Siemiatycze (biał. Сямятычы) – miasto i gmina w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, położone na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad rzeką Kamionką (prawy dopływ Bugu).
Stara baśń: powieść z IX wieku – powieść historyczna autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego z 1876 roku. Utwór ten stanowi pierwszą część cyklu powieści Dzieje Polski.
Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
Zmiennicy – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Barei, emitowany po raz pierwszy w Programie 1 TVP od 18 października 1987 do 15 stycznia 1988 roku.