• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krukowate  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wrona antylska (Corvus leucognaphalus) – gatunek ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). Jest narażony na wyginięcie. Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Krukowate (Corvidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes).

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Obejmuje ok. 130 gatunków (liczba gatunków podawana różnie; IOC: 134, HBW: 130, Kompletna lista ptaków świata UJ: 130, TiF: 132) o zróżnicowanym trybie życia. Zamieszkują cały świat oprócz terenów antarktycznych, Nowej Zelandii, południowej Ameryki Południowej i większości wysp oceanicznych.

  Wrończyk (Pyrrhocorax pyrrhocorax) – gatunek ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), występujący w zachodniej i środkowej Europie, północnej Afryce, środkowej i wschodniej Azji. Wyróżniono następujące podgatunki P. pyrrhocorax:Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

 • średnie lub duże: długość ciała 19–70 cm (licząc długi ogon u niektórych gatunków), masa ciała 40–1500 g;
 • mocny dziób ze szczecinkami wokół nozdrzy
 • u wielu gatunków duża ilość barwy czarnej w upierzeniu, zwykle z połyskiem; inne barwy to biała, błękitna, kasztanowa, szara, zielona (np. kitta szmaragdowa, Cissa chinensis), żółta, fioleta
 • gniazda budowane z gałązek, umieszczone na drzewach, rzadziej w dziuplach
 • w zniesieniu 2 do 8 jaj, od białawych do bladozielonych, często z plamkami; inkubacja 16–22 dni, młode opuszczają gniazdo po 18–25 dniach życia
 • kruki i wrony należą do najbardziej inteligentnych ptaków, na przykład w eksperymentach pokazują zdolność do planowania złożonych działań.
 • Garrulus – rodzaj ptaków z rodziny krukowatych (Corvidae), obejmujący gatunki występujące w Eurazji i północno-zachodniej Afryce.Kruk pustynny (Corvus ruficollis) – gatunek dużego ptaka z rodziny krukowatych. Zasiedla północną Afrykę, Bliski Wschód (w tym Półwysep Arabski) i centralną Azję. Niezagrożony wyginięciem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kawka zwyczajna, kawka (Coloeus monedula) – średni ptak synantropijny z rodziny krukowatych, blisko spokrewniony z kawką srokatą, z którą włączane są do podrodzaju Coloeus w obrębie rodzaju Corvus, albo traktowanego jako odrębny rodzaj krukowatych.
  Integrated Taxonomic Information System (ITIS) – system zaprojektowany do dostarczania informacji taksonomicznych o organizmach. Został utworzony w 1996 r. System jest wspierany przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku. Współpracuje z taksonomami z całego świata. Jest partnerem Species 2000 i Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Współuczestniczy w realizacji międzynarodowego programu Katalog Życia (Catalogue of Life Programme).
  Sójka zwyczajna, sójka, sójka żołędziówka (Garrulus glandarius) – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae).
  Cyanocitta – rodzaj ptaków z rodziny krukowatych (Corvidae), obejmujący gatunki występujące w Ameryce Północnej i Środkowej.
  Modrowronka zielona, urakka zielona (Cyanocorax yncas) – gatunek ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae) występujący w obydwu Amerykach. W Ameryce Północnej zasięgiem obejmuje obszary od południowych krańców Stanów Zjednoczonych poprzez Meksyk i Gwatemalę po Honduras. W Ameryce Południowej występuje wzdłuż górskich pasm Andów od Kolumbii i Wenezueli, po Ekwador, Peru i Boliwię.
  Kruczak (Platylophus galericulatus) – gatunek ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Platylophus. Wyróżniono kilka podgatunków P. galericulatus:
  Sójka kanadyjska (Perisoreus canadensis) – gatunek małego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), występującego w tajdze Ameryki Północnej. Jest jednym z trzech gatunków należących do rodzaju Perisoreus. Jest blisko spokrewniony z sójką syberyjską (Perisoreus infaustus) oraz sójką okopconą (Perisoreus internigrans). Wyróżniono kilka podgatunków P. canadensis:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.