• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kruk 3: Zbawienie

  Przeczytaj także...
  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  William Atherton (ur. 30 lipca 1947 w Orange w stanie Connecticut) – amerykański aktor filmowy; odtwórca charakterystycznych ról drugoplanowych. Znany głównie z ról tzw. "czarnych charakterów", postacii negatywnych, nie budzących sympatii; przykładem mogą tu być jego wyraziste kreacje w takich filmach jak: Pogromcy duchów, Szklana pułapka czy Szklana pułapka 2.

  Kruk 3: Zbawienie (ang. The Crow: Salvation) – amerykański film grozy z 2000 roku w reżyserii Bharata Nalluriego, w którym główną rolę gra Eric Mabius. Jest to trzecia część z serii Kruk, następca „Miasta Aniołów”.

  Fabuła[]

  Najmłodszy człowiek, jakiego kiedykolwiek stracono na krześle elektrycznym, powraca, by pomścić śmierć swoją i swojej dziewczyny, którą zabił nieznany sprawca. Jest obdarzony nadprzyrodzonymi mocami, nie ma jednak pewności, czy uda mu się zdemaskować skorumpowanych stróżów prawa i porządku, który przejęli władzę nad jego rodzinnym miastem. Alex Corvis przysięga, że sprawcą brutalnego zabójstwa jego narzeczonej, Lauren Randall, która zginęła ugodzona nożem pięćdziesięciotrzykrotnie, jest tajemniczy mężczyzna z piętnem na ramieniu. Sąd nie daje mu wiary i skazuje na śmierć na krześle elektrycznym. Alex zmartwychwstaje i powraca na ziemię jako „Kruk”. Obdarzony nadprzyrodzonymi mocami szukać będzie zemsty na zabójcy swej narzeczonej i skorumpowanych przedstawicielach władz, którzy posłali go na śmierć.

  Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.Jodi Lyn O’Keefe (ur. 10 października 1978 w Cliffwood Beach) – amerykańska aktorka, znana z roli Cassidy Bridges w serialu Nash Bridges.

  Obsada[]

 • Kirsten Dunst jako Erin Randall
 • Eric Mabius jako Alex Corvis
 • William Atherton jako Nathan Randall
 • Fred Ward jako kapitan policji
 • Jodi Lyn O’Keefe jako Lauren Randall
 • Grant Shaud jako Walsh
 • David Stevens jako Tommy Leonard
 • Tim DeKay jako Martin Toomey
 • Dale Midkiff jako Vincent Erlich
 • Don Shanks jako strażnik #1
 • Produkcja[]

  Pierwotny scenariusz filmu miał napisać artysta muzyczny i przyszły reżyser, Rob Zombie. Producenci zwolnili Zombie z tej posady, gdy okazało się, że jego pomysł na obraz jest zbyt wymyślny i nie pokrywa się z oczekiwaniami producentów. Na scenarzystę wytypowano Chipa Johannessena. Film nakręcono budżetem dziesięciu milionów dolarów w Salt Lake City w stanie Utah.

  Eric Harry Timothy Mabius (ur. 21 kwietnia 1971 roku w Harrisburg, w stanie Pensylwania, USA) – amerykański aktor o irlandzkich, austriackich i polskich korzeniach.Direct-to-video (ang. bezpośrednio na video) – film wydany bezpośrednio na rynek kina domowego, z pominięciem dystrybucji kinowej bądź emisji w telewizji. Chociaż wszystkie najważniejsze studia filmowe zakończyły dystrybucję filmów na kasetach VHS, przenosząc się na nośniki DVD i Blu-ray, terminy direct-to-DVD czy direct-to-Blu-ray używane są rzadziej, jako alternatywa.

  Wydanie filmu[]

  W Stanach Zjednoczonych podczas projekcji testowych widzowie skarżyli się na formę filmu, przez co zamiast na ekrany kin trafił on bezpośrednio na na rynek video. Obraz zyskał jednak dystrybucję kinową w wielu innych krajach, w tym w Polsce. Amerykańska, a zarazem światowa premiera Kruka 3: Zbawienia miała miejsce 23 stycznia 2000 roku, natomiast polska − 9 lutego 2001.

  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .Dale Alan Midkiff (ur. 1 lipca 1959 r. w Chance, w hrabstwie Somerset, w stanie Maryland, USA) – amerykański aktor filmowy.

  Linki zewnętrzne[]

 • Kruk 3: Zbawienie w bazie stopklatka.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fred Ward (ur. 30 grudnia 1942 w San Diego) – amerykański aktor filmowy znany z licznych ról drugoplanowych. Jego przodkowie pochodzili z indiańskiego plemienia Czirokezów.
  Kirsten Caroline Dunst (ur. 30 kwietnia 1982 w Point Pleasant w stanie New Jersey) – aktorka amerykańska. Laureatka Złotej Palmy dla najlepszej aktorki podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2011 za rolę w filmie Larsa von Triera Melancholia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.