• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krowodrza - dawna dzielnica Krakowa

  Przeczytaj także...
  Dzielnica VI Bronowice – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r wchodziła w skład dzielnicy Krowodrza. Od tego momentu funkcjonuje już jako samodzielna dzielnica z własną radą.Województwo krakowskie (łac. Palatinatus Cracoviensis) – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniejąca od XIV wieku do 1795 r., część prowincji małopolskiej. Obejmowała powierzchnię 17 650 km² posiadając 8 powiatów. Siedzibą wojewody był Kraków, a sejmiki ziemskie odbywały się w Nowym Korczynie.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Dzielnica Krowodrza w 1990

  Krowodrza – część Krakowa. Do 1990 r. dzielnica administracyjna Krakowa. W jej skład wchodzą obecnie: Dzielnica IV, Dzielnica V, Dzielnica VI i Dzielnica VII. Liczba ludności:ponad 145 tys., powierzchnia - 70.2 km²

  Historia[ | edytuj kod]

  Wieś położona w końcu XVI wieku w powiecie proszowskim województwa krakowskiego była własnością klasztoru kanoników regularnych Świętego Ducha w Krakowie.

  W 1909 roku rozpoczęto, przez włączenie sąsiadujących gmin, budowę "Wielkiego Krakowa". Dnia 13 listopada 1909 r. w wyniku podpisanej umowy włączono do Krakowa 10 nowych dzielnic, w tym z numerem XVII – Krowodrzę. Granicę włączonej wsi stanowiły: tor kolejowy do Warszawy (równoległy do Al. 29 listopada), ul. Montelupich, al. Słowackiego, rzeka Młynówka wzdłuż ul. Grottgera, jednostka wojskowa przy ul. Wrocławskiej, ul. Stachiewicza, Makowskiego, Łokietka, od północy między ul. Pachońskiego a rzeką Sudoł oraz rzeką Białucha do przecięcia z torem kolejowym do Warszawy. Centrum dawnej wsi Krowodrzy stanowiła ul. Mazowiecka.

  Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego – nieistniejąca obecnie świątynia znajdowała się w Krakowie w miejscu dzisiejszego placu Św. Ducha w kompleksie budynków klasztorno-szpitalnych obok kościoła św. Krzyża i nieistniejącego dziś kościoła św. Scholastyki.Dzielnica VII Zwierzyniec – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Przewodniczącym zarządu dzielnicy jest Szczęsny Filipiak.

  W roku 1951 Kraków dzielił się na 64 dzielnice. W 1954 roku został podzielony na 6 dzielnic. Teren Krowodrzy znalazł się na terenie dzielnicy Kleparz. Taki stan trwał do 1 stycznia 1973 roku, kiedy to zmniejszono liczbę dzielnic do 4. Wówczas połączono dzielnice Kleparz i Zwierzyniec, tworząc nową dzielnicę Krowodrza, która istniała do 1990 r.

  Dzielnica IV Prądnik Biały – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Krowodrza. Od tego momentu funkcjonuje już jako samodzielna dzielnica z własną radą.Młynówka Królewska – nieistniejące dziś koryto rzeki Rudawy na obszarze Krakowa, obecnie Park Miejski "Młynówka Królewska".
  Zabudowa dzielnicy

  Obecnie[ | edytuj kod]

  W 1989 roku przemiany administracyjne w państwie nie ominęły Krowodrzy. Dzielnica Krowodrza została podzielona na 4 dzielnice miejskie: Dzielnicę IV Prądnik Biały, Dzielnicę V Krowodrza, Dzielnicę VI Bronowice i Dzielnicę VII Zwierzyniec. Dawna wieś Krowodrza znajduje się obecnie w granicach Dzielnicy V Krowodrza.

  Dzielnica V Krowodrza (do 24 maja 2006 Dzielnica V Łobzów) – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków.13 listopada jest 317. (w latach przestępnych 318.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 48 dni.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 104.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Krowodrza - Ogrody Krakowa, 100 lat włączenia do Krakowa
 • BIP - Krowodrza
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.