• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krople do oczu

  Przeczytaj także...
  Kwas hialuronowy – glikozoaminoglikan (rodzaj polisacharydu), który występuje we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii, jak i człowieka. Kwas hialuronowy jest biopolimerem, w którym występują naprzemiennie mery kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączone wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi. Naturalnie występujący kwas hialurynowy posiada masę cząsteczkową od 10 do 10 kDa. W przeciwieństwie do innych glukozoaminoglikanów nie tworzy kowalencyjnego wiązania z białkami, nie może więc wchodzić w skład typowego proteoglikanu. Może natomiast stanowić oś, na której wiążą się inne proteoglikany tworząc wraz z nimi "agregat proteoglikanu".Soczewka kontaktowa (niewłaściwie nazywana też szkłem kontaktowym) – soczewka umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Służy do korygowania wad wzroku, pełni funkcje opatrunkowe lub kosmetyczne (np. zmiana koloru oczu).
  Chlorki benzalkoniowe (chlorki benzylodimetyloalkiloamoniowe, łac. Benzalkoni chloridum) – organiczne związki chemiczne z grupy czwartorzędowych soli amoniowych, w których do atomu azotu przyłączona jest grupa benzylowa, dwie grupy metylowe oraz łańcuch alkilowy o parzystej liczbie atomów węgla i długości 8–18 atomów. Są związkami powierzchniowo czynnymi. Stosowane jako biocydy, katalizatory przeniesienia fazowego i surfaktanty kationowe.

  Krople do oczu to grupa preparatów przeznaczonych do stosowania przy podrażnieniach, stanach zapalnych i chorobach oczu. Aplikacja odbywa się bezpośrednio do worka spojówkowego za pomocą zakraplacza. Skład kropli do oczu zależy od dolegliwości lub choroby na jaką są przeznaczone.

  Świetlik (Euphrasia L.) – rodzaj roślin należący do rodziny zarazowatych. Gatunkiem typowym jest Euphrasia officinalis L..PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.

  Rodzaje kropli do oczu[ | edytuj kod]

 • Wśród dostępnych na rynku farmaceutycznym preparatów można wyróżnić m.in. krople zawierające chlorowodorek tetryzoliny. Działają one obkurczająco na naczynia krwionośne i nie mogą być stosowane dłużej niż 2 dni. Skutkiem ubocznym ich stosowania może być chwilowe zaburzenia widzenia.
 • Kolejną grupę preparatów ocznych stanowią krople, których działanie polega na nawilżaniu gałki ocznej i spojówki. Wśród nich występują krople fizjologiczne, których skład jest zbliżony do naturalnego filmu łzowego. Mogą być one stosowane przez alergików i osoby noszące soczewki kontaktowe. Do grupy tej należą krople homeopatyczne na bazie świetlika i nagietka lekarskiego i krople zawierające hialuronian sodu łagodzące podrażnienia oczu. Krople bez środków konserwujących są często zanieczyszczone potencjalnie patogennymi mikroorganizmami.
 • Na rynku dostępne są też krople zawierające chlorek benzalkonium jako środek konserwujący. Mogą one wywoływać chwilowe zamglenie widzenia, zaczerwienie i uczucie szczypania.
 • Specjalistyczne krople do oczu dostępne na receptę mogą zawierać steroidy, leki przeciwhistaminowe, leki sympatykomimetyczne, prostaglandyn i inne substancje aktywne. Preparaty do oczu mogą mieć postać kropli, żeli, leków do oczu i preparatów witaminowych.

  Choroby oczu – schorzenia narządu wzroku mogą być wywołane przez różnego rodzaju przyczyny, jak np.: urazy, zakażenia i nowotwory. Chorobowe objawy w oku mogą także być miejscowym objawem ogólnego schorzenia ustrojowego, jak np. zaćma w przebiegu cukrzycy czy podczas choroby krwi, nerek lub też w czasie ciąży.Zapalenie spojówek (łac. conjunctivitis) – choroba okulistyczna. Naczynia krwionośne podczas stanów zapalnych silnie wypełniają się krwią, powodując zaczerwienie i obrzęk oka. Ujścia gruczołów łzowych, łojowych i potowych znajdujące się w spojówce odpowiadają za produkcję wydzieliny, która towarzyszy schorzeniu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MQ. Rahman, D. Tejwani, JA. Wilson, I. Butcher i inni. Microbial contamination of preservative free eye drops in multiple application containers.. „Br J Ophthalmol”. 90 (2), s. 139-41, Feb 2006. DOI: 10.1136/bjo.2005.078386. PMID: 16424520. 

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Choroby oczu
 • Zapalenie spojówek
 • Podrażnienie oczu
 • Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Podrażnienie oczu – wynik szkodliwego działania czynników na narząd wzroku. Wśród nich można wyróżnić drażniące czynniki naturalne (np. alergeny: roztocze kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin) i cywilizacyjne (np. monitory komputerowe, klimatyzacja, zanieczyszczenia środowiska). Najczęściej występujące podrażnienia to: zmęczenie narządu wzroku, zaczerwienienie, pieczenie, uczucie ciała obcego lub piasku pod powieką, spadek ostrości widzenia, uczucie suchości, światłowstręt, ból oczu. Wiele z tych objawów towarzyszy schorzeniu zwanemu zespołem suchego oka (ang. dry eye syndrome). Podrażnienie oczu często występuje wraz z symptomami ogólnymi, jak bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nudności, nerwica. Podczas ich trwania może dojść do zmiany struktury filmu łzowego.Steroidy (sterydy) − organiczne związki chemiczne, lipidy, których wspólną cechą jest występowanie w ich cząsteczkach szkieletu węglowego w formie czterech sprzężonych pierścieni, czyli steranu (cyklopentanoperhydrofenantrenu).
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagietek (Calendula L.) – rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Należy do niego około 20 gatunków pochodzących głównie z rejonu Morza Śródziemnego i południowo-wschodniej Azji, od Wysp Kanaryjskich po Iran. Gatunkiem typowym jest Calendula officinalis L..
  Zapalenie, reakcja zapalna (łac. inflammatio) – uporządkowany proces rozwijający się w tkance unaczynionej pod wpływem czynnika uszkadzającego. Zapalenie może być spowodowane czynnikami: chemicznymi, fizycznymi, biologicznymi (zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi) - ogólnie czynnikami egzogennymi lub endogennymi. Celem zapalenia jest szybkie i selektywne zgromadzenie komórek zdolnych do usunięcia danego czynnika szkodliwego i rozpoczęcie naprawy powstałego uszkodzenia.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Leki przeciwhistaminowe (antagoniści histaminy) – substancje chemiczne hamujące działanie histaminy przez blokowanie jej przed związaniem z odpowiednim receptorem albo przez hamowanie aktywności dekarboksylazy histydyny przekształcającej histydynę w histaminę.
  Tetryzolina – organiczny związek chemiczny, amina o działaniu sympatykomimetycznym. W lecznictwie stosowana w postaci chlorowodorku jako krople do oczu i nosa. Spożywanie może prowadzić do śmierci.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.719 sek.