• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kronika Miasta Poznania

  Przeczytaj także...
  Wydawnictwo Miejskie Posnania – powstało w 1994 jako Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu; od 2010 pod obecną nazwą. W jego skład wchodzą redakcje trzech pism: "Poznańskiego Informatora Kulturalnego, Sportowego i Turystycznego IKS", "Kroniki Miasta Poznania", "Biuletynu Miejskiego" oraz Dział Edukacyjno-Wydawniczy, Centrum Informacji Miejskiej i Salon Posnania, oferujący poznańskie pamiątki, dzieła sztuki, publikacje albumowe. W roku 2012 Salon przeszedł gruntowny remont. Zmienił się zarówno wystrój wnętrza jak i profil działalności Salonu, w którym prowadzi się teraz księgarnię oferującą duży wybór wydawnictw związanych z miastem Poznaniem.Franciszek Jaśkowiak (ur. 1 października 1903 Glinienko, zm. 28 kwietnia 1983 w Poznaniu) – działacz organizacji promujących turystykę i ochronę przyrody oraz wieloletni członek Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.
  Poznaniacy (Poznaniaki, gwarowo Poznanioki, Pyry, niem. Posener) – grupa etnograficzna ludności polskiej, zamieszkująca środkową część Wielkopolski, określany niekiedy jako region Poznańskie.

  Kronika Miasta Poznaniakwartalnik poświęcony historii i współczesności Poznania, wydawany od 1923.

  Czasopismo powołał do życia w 1923 prezydent miasta Cyryl Ratajski. W okresie 1923-1926 jako miesięcznik, od 1927 wydawana kwartalnie. Przerwę w wydawaniu miała w okresie II wojny światowej (1939-1945) oraz w latach 1951-1956. Pierwszy numer po II wojnie światowej ukazał się w sierpniu 1945. Wydawanie zapoczątkowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, do 1950 pismo było jego oficjalnym organem. Kronika została odznaczona 31 października 1963 Odznaką Honorową Miasta Poznania.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  W ostatnich latach każdy tom zawiera zestaw tekstów opisujących, analizujących lub dokumentujących wybrane zjawiska związane z historią, kulturą i dniem dzisiejszym miasta. Przybliża zapomniane fakty i postaci z życia Poznania, jest istotnym źródłem wiedzy o mieście.

  Orientację w zawartości archiwalnych numerów ułatwia bibliografia Kroniki Miasta Poznania, obejmująca lata 1923-1997.

  Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego – najstarsze w Poznaniu stowarzyszenie, skupiające miłośników miasta.Cyryl Ratajski, ps. Górski, Wartski, Wrzos, Celestyn Radwański (ur. 3 marca 1875, zm. 19 października 1942) – polski polityk, prezydent Poznania, minister spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego, podczas II wojny światowej Delegat Rządu na Kraj od 3 grudnia 1940 do 5 sierpnia 1942.

  Oprócz tomów czasopisma, w ramach Biblioteki Kroniki Miasta Poznania ukazują się zarówno nowe publikacje poświęcone m.in. wybitnym poznaniakom, czy zabytkom, jak i wznowienia klasycznych już monografii czy literatury pamiętnikarskiej oraz niepublikowane wcześniej opracowania tekstów źródłowych.

  Kwartalnik – czasopismo ukazujące się raz na trzy miesiące. Często tego typu czasopisma mają znacznie większą objętość w porównaniu z miesięcznikami.Odznaka Honorowa Miasta Poznania – polskie cywilne odznaczenie okresu PRL. Odznaka była przyznawana przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Poznaniu.

  Kronika Miasta Poznania jest jedną z redakcji wchodzących w skład Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

  Zobacz też[]

 • Kronika Wielkopolski
 • Przypisy

  1. 90 lat i druga młodość – POZnan – Informator samorządowy metropolii Poznań, styczeń 2013, s. 9, www.wm.poznan.pl.
  2. Niektóre numery łączone ze względu na okresy wakacyjne.
  3. Franciszek Jaśkowiak, Wróciłem do moich zabytków, w: red. Tadeusz Świtała, Trud pierwszych dni. Poznań 1945. Wspomnienia Poznaniaków, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1970, s. 112, ISBN 83-232-0322-9.
  4. Strona tytułowa np. [1].

  Linki zewnętrzne[]

 • Informacje o czasopiśmie
 • Kronika Wielkopolski - regionalny kwartalnik popularnonaukowy, wydawany od 1973. Poświęcony jest sprawom dotyczącym Wielkopolski w jej historycznych granicach. Wydawany był m.in. przez Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, a obecnie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.