• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kromdraai

  Przeczytaj także...
  Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.Archeologia (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i -λογία -logiā – mowa, nauka) – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
  Wykopaliska archeologiczne – to jedna z najważniejszych terenowych metod badawczych archeologii, polegająca na systematycznym i pieczołowicie dokumentowanym fizycznym rozbiorze stanowiska archeologicznego na poszczególne jednostki stratygraficzne, w kolejności od najmłodszej do najstarszej.

  Kromdraai – chronione wykopalisko archeologiczne w zachodnim Gauteng w Republice Południowej Afryki nieopodal miasta Krugersdorp. Nazwa oznacza z języka afrykańskiego "Krzywy Skręt" w związku z przepływającą nieopodal Krokodylą rzeką.

  Sterkfontein – zespół wapiennych jaskiń położonych w prowincji Gauteng niedaleko miasta Krugersdorp w Republice Południowej Afryki. Znajdują się one w tym samym rejonie co stanowiska archeologiczne Swartkrans, Kromdraai oraz Wielka Jaskinia Kromdraai.Krigersdorp – miasto w RPA, w prowincji Gauteng, na obszarze okręgu górniczo-przemysłowego Witwatersrand, na północny zachód od Johannesburga. Liczba ludności 73 767 (1985). Większość mieszkańców miasta (ponad 60%) stanowią ludzie rasy białej.

  Zobacz też[]

 • Sterkfontein
 • Wielka Jaskinia Kromdraai
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Wielka Jaskinia – jaskinia położona w Kromdraai w prowincji Gauteng w Republice Południowej Afryki. Jest trzecią co do wielkości jaskinią w kraju, a jej wiek jest szacowany na ok. 1,5 miliona lat. Jaskinia składa się z pojedynczej komory o powierzchni 46 000 m², jest długa na 125 m i szeroka na 154 m.Gauteng (sotho: złoże złota) – prowincja w Republice Południowej Afryki, utworzona w 1994 roku z prowincji Pretoria-Witwatersrand-Vereeniging.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama