• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krośnica - dopływ Dunajca

  Przeczytaj także...
  Wdżar (766, 767 m) – szczyt w paśmie łączącym Lubań z Pieninami, pomiędzy przełęczami Drzyślawa i Snozka, na granicy miejscowości Kluszkowce i Krośnica. W naukowo opracowanej regionalizacji Polski według Jerzego Kondrackiego Wdżar należy do Pienin, znajduje się w ich północnej strefie przejściowej. Przez niektórych geografów jednak zaliczany jest do Gorców, opisywany zaś jest zarówno w przewodnikach turystycznych o Pieninach, jak i Gorcach. Ponieważ nazwa góry jest nieco trudna do wymówienia spotyka się wiele jej form: Wzor, Wżar, Wżary, Żar, Zdżar, Zżar, a na mapie z 1861 występuje pod nazwą Wzory. Częściowo bezleśna, wyrazista kopuła stanowi charakterystyczny element krajobrazu.Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która by mogła oznaczać niskie góry.
  Hałuszowski Potok – potok, dopływ Krośnicy. Spływa z północnych stoków Pienin Czorsztyńskich. Ma źródło na wysokości 669 m na północnych stokach przełęczy Sańba, zasilany jest także niewielkim dopływem spod przełęczy Osice. Spływa początkowo w kierunku północnym, później północno-wschodnim przez miejscowość Hałuszowa i na wysokości około 520 m uchodzi do Krośnicy jako jej prawy dopływ. Następuje to w miejscu o współrzędnych 49°26′17″N 20°21′43″E/49,438056 20,361944.

  Krośnica – potok, dopływ Dunajca. Spływa głęboką doliną pomiędzy Pieninami a Gorcami. Źródła Krośnicy znajdują się pod szczytem Lubania w Gorcach na wysokości 1020 m, uchodzi do Dunajca w Krościenku na wysokości ok. 415 m. Ma długość 12,5 km i średni spadek 48 m/km. Łączna powierzchnia jej zlewni wynosi 37,4 km². Większą część zlewni tworzą lewobrzeżne dopływy z Gorców, większe z nich to: Lubań, Czarna Krośnica i Międzygórski Potok. Z większych potoków pienińskich zasilają ją: Hałuszowski Potok, Potoczyny, Biały Potok i Łanny Potok,. Krośnica przepływa przez miejscowości: Krośnica, Hałuszowa, Grywałd i Krościenko. Lewym brzegiem rzeki poprowadzona jest droga wojewódzka nr 969. Na dużej części swojego biegu Krośnica jest hydrotechnicznie uregulowana.

  Lubań – potok, dopływ Krośnicy. Ma źródła na wysokości około 1125 m na południowych stokach Lubania w Gorcach. Spływa w kierunku południowo-wschodnim przez miejscowość Grywałd, przepływa pod drogą wojewódzką nr 969 i uchodzi do Krośnicy jako jej lewy dopływ. Następuje to na wysokości 484 m, w miejscu o współrzędnych 49°26′12″N 20°22′52″E/49,436667 20,381111.Denudacja (etym. łac. denudare, ogołacać, odkrywać; inaczej: degradacja, etym. łac. degradatio, obniżenie) – degradacja, procesy denudacyjne – procesy niszczące powodujące wyrównywanie i stopniowe obniżenie powierzchni Ziemi. Obejmuje procesy takie jak wietrzenie, erozja i ruchy masowe (przemieszczanie okruchów skalnych, efektów dezintegracji blokowej i ziarnowej) z terenów górskich i wyżynnych na nizinne, powodujące wyrównanie terenu (peneplenizacja). Zazwyczaj transportowany materiał trafia ostatecznie do oceanów, gdzie jest deponowany w postaci skał okruchowych jak piaskowce. Na obszarach obfitych w zwietrzelinę denudacja zmierza do obniżenia podłoża skalnego.

  Wyrzeźbiona we fliszu magurskim dolina Krośnicy oddzielająca Pieniny od Gorców jest pochodzenia denudacyjnego. W latach 1938–39 prowadzono w niej badania paleontologiczne, podczas których odkryto tutaj pozostałości bogatej flory z przedlodowcowego okresu pliocenu i paleocenu. Dzięki tym badaniom wiemy, że m.in. rosły tutaj wówczas magnolie, tulipanowce i platany. W rzece dawniej licznie występował rak szlachetny i lipienie.

  Tulipanowiec (Liriodendron L.), z gr. λείριον leirion – "lilia", δένδρον dendron – "drzewo") – rodzaj drzew z rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae Juss.). Tulipanowce są dobrze rozpoznawalne poprzez charakterystyczny kształt swoich liści: zwykle czteroklapowych i wyciętych na szczycie. Rodzaj miał rozmieszczenie okołobiegunowe, lecz na skutek zlodowacenia wymarł na terenie Europy (znany jest z licznych znalezisk kopalnych) i innych terenach poza swoim obecnym zasięgiem.Hałuszowa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, będąca sołectwem w gminie Krościenko nad Dunajcem.

  Przypisy

  1. Wykaz wód płynących Polski. [dostęp 2015-11-04].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2016-03-21].
  3. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000, 1:15 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
  4. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  Pieniny, dolina Krośnicy i miejscowość Krośnica. Widok z góry Wdżar
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Rak szlachetny, rak rzeczny, szerokoszczypcowy, szewc (Astacus astacus) – gatunek słodkowodnego skorupiaka (Crustacea) z rzędu dziesięcionogi (Decapoda). Określany czasem jako "barometr czystości wody", gdyż jest on bioindykatorem czystości wód. Jeszcze sto lat temu nasze wody były pełne raków szlachetnych oraz raków błotnych (Astacus leptodactylus), który jest przybyszem z terenu Morza Czarnego. W XIX wieku przywleczono z Ameryki Północnej śmiertelną dla raków europejskich chorobę zwaną raczą dżumą, a potem jeszcze uodpornionego na nią amerykańskiego raka pręgowatego, który lepiej znosząc zanieczyszczenie i niedotlenienie wody zaczął wypierać raka szlachetnego z wielu obszarów.Platan (Platanus L. ) – rodzaj drzew należący do rodziny platanowatych, obejmujący 6 gatunków, występujących w południowo-wschodniej Europie, Azji Mniejszej, Indiach, Meksyku i Ameryce Północnej. Gatunkiem typowym jest Platanus orientalis L..  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Potoczyny – potok, dopływ Krośnicy. Na mapie Geoportalu ma nazwę Potoczny Potok. Spływa z północnych stoków Pienin Czorsztyńskich. Ma źródło na wysokości około 610 m, poniżej szczytu Groń. Spływa w kierunku północnym i na wysokości około 515 m uchodzi do Krośnicy jako jej prawy dopływ. Następuje to w miejscu o współrzędnych 49°26′14″N 20°21′53″E/49,437222 20,364722.
  Biały Potok – potok, dopływ Krośnicy. Wraz z dopływami odwadnia północne stoki Pienin Czorsztyńskich na odcinku od przełęczy Szopka po Macelaka. Wypływa na wysokości około 770 m, poniżej północnych stoków przełęczy Trzy Kopce. Na wysokości 646 m zasila go przykorytowe źródło. Na wysokości około 465 m uchodzi do Krośnicy jako jej prawy dopływ. Następuje to około 190 m powyżej skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 969 z drogą gminną do Dziadowych Kątów, w miejscu o współrzędnych 49°26′20″N 20°23′45″E/49,438889 20,395833.
  Krościenko nad Dunajcem – wieś o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w dolinie Dunajca i Krośnicy położona u podnóża Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba Gminy Krościenko nad Dunajcem.
  Krośnica – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Jest sołectwem w gminie Krościenko nad Dunajcem.
  Dunajec (słow. Dunajec, niem. Dunajetz lub Dohnst) – rzeka w południowej Polsce, prawy dopływ Wisły (rzeka II rzędu). Powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w m. Nowy Targ; za początkowy odcinek uważa się Czarny Dunajec. Długość 247 km (łącznie z Czarnym Dunajcem), z czego 17 km liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Powierzchnia dorzecza wynosi 6804 km², z tego w Polsce 4854,1 km², na Słowacji 1949,9 km² (z czego 1594,1 km² przypada na dorzecze Popradu, a 355,8 km² – na zlewnię samego Dunajca).
  Czarna Krośnica – potok, dopływ Krośnicy. Ma źródła na wysokości około 900 m na południowych stokach południowo-wschodniego grzbietu Lubania w Gorcach, w obrębie miejscowości Grywałd. Spływa głęboką doliną w południowo-wschodnim kierunku i na osiedlu Piekiełko uchodzi do Krośnicy jako jej lewy dopływ. Następuje to na wysokości 460 m, w miejscu o współrzędnych 49°26′34″N 20°25′42″E/49,442778 20,428333. Czarna Krośnica ma dwa dopływy: potok Dziadowe Kąty i potok Kotelnica.
  Józef Nyka (ur. 5 grudnia 1924 w Łysininie k. Żnina) – alpinista, taternik, popularyzator alpinizmu i turystyki górskiej, autor wielu przewodników turystycznych po polskich górach. Ma na koncie szereg najwyższej klasy przejść dróg i pierwszych przejść w Tatrach oraz w Dolomitach. Członek honorowy prestiżowych międzynarodowych organizacji alpinistycznych i górskich, między innymi Polskiego Związku Alpinizmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.