• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kristina Winberg

  Przeczytaj także...
  Wybory parlamentarne w Szwecji w 2010 roku – zorganizowane zostały 19 września 2010, w ich wyniku wyłoniony został nowy skład Riksdagu, parlamentu Szwecji liczącego 349 deputowanych. Równocześnie z wyborami parlamentarnymi przeprowadzone zostały także wybory do samorządów wojewódzkich i rad gminnych.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Jönköping – miasto w południowej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu Jönköping, port nad południowym krańcem jeziora Wetter.

  Kristina Winberg (ur. 27 maja 1965 w Jönköping) – szwedzka polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

  Szwedzcy Demokraci (szw. Sverigedemokraterna, SD) - szwedzka ultraprawicowa partia polityczna wchodząca w skład parlamentu - Riksdagu. Założona została 6 lutego 1988 roku przez Leifa Zeilona. Partia określa się jako demokratyczna i nacjonalistyczna nawiązująca do narodowego konserwatyzmu oraz socjaldemokratycznych idei państwa opiekuńczego. W wyborach parlamentarnych w 2002 i 2006 SD była partią, która zdobyła najwięcej głosów wśród partii, które nie weszły do Riksdagu. Od 2010 jej członkowie zasiadają w parlamencie. Główne postulaty SD to restryktywna polityka imigracyjna, zwalczanie przestępczości oraz sprzeciw wobec przenoszeniu ośrodków decyzyjnych poza kraj (do UE).Riksdag (szw. Sveriges Riksdag) – jednoizbowy parlament królestwa Szwecji. Liczy 349 posłów, wybieranych na czteroletnią kadencję (do 1994 roku, kadencja riksdagu trwała 3 lata).

  Absolwentka szkoły średniej. Pracowała m.in. przez kilkanaście lat w branży turystycznej. W 2009 przystąpiła do Szwedzkich Demokratów, została radną regionu Jönköping i radną miejską w Jönköping. W 2010 bez powodzenia kandydowała do Riksdagu. W 2014 została wystawiona na pierwszym miejscu listy wyborczej swojego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, uzyskując mandat deputowanej.

  Posłowie VIII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 22 a 25 maja 2014. W głosowaniu tym wyłoniono 751 eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję (o 15 mniej niż pod koniec poprzedniej), która rozpoczęła się 1 lipca 2014.Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".

  Przypisy

  1. Kristina Winberg (szw.). svt.se. [dostęp 2014-02-14].
  2. Presentation av Kristina Winberg (szw.). sdkvinnor.se. [dostęp 2014-02-14].
  3. Kristina Winberg toppar SD:s lista till EU-parlamentet (szw.). jnytt.se, 27 stycznia 2014. [dostęp 2014-02-14].
  4. Val till Europaparlamentet – Valda (szw.). val.se. [dostęp 2014-05-31].
  Jönköping to jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Halland, Västra Götaland, Östergötland, Kalmar oraz Kronoberg. Siedzibą jego władz (residensstad) jest Jönköping.Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.