• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kretek

  Przeczytaj także...
  Kudus - miasto w Indonezji na Jawie w prowincji Jawa Środkowa u podnóża wulkanu Muria. Ośrodek administracyjny dystryktu Kudus.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Djarum – indonezyjskie papierosy typu kretek, zawierające domieszkę goździka oraz innych aromatów, produkowane przez firmę PT Djarum.

  Kretekpapierosy produkowane z mieszanki tytoniu, goździków i innych dodatków smakowych. Nazwa oryginalna „kretek” jest wyrazem dźwiękonaśladowczym imitującym dźwięk palonych goździków.

  Paczka papierosów "kretek" marki Gudang Garam
  Paczka papierosów "kretek" marki Wismilak Diplomat

  Papierosy goździkowe zaczęły powstawać pod koniec XIX wieku w mieście Kudus (Indonezja). Najbardziej popularne są w kraju powstania, lecz z biegiem czasu znajdowały zwolenników w innych zakątkach Świata. Najbardziej znane firmy produkujące papierosy kretek to Bentoel, Djarum, Gudang Garam itd.

  Tytoń – produkt tworzony z liści tytoniu, który można skonsumować, używać jako formy pestycydów lub jako lekarstwa. Najczęściej jest wykorzystywany w formie używki, a najpopularniejsze sposoby spożywania tytoniu to palenie (np. w formie papierosa), zażywanie doustne (snus) lub wdychanie przez śluzówkę nosa (tabaka).Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

  W Polsce najłatwiej dostępne były papierosy goździkowe firmy Djarum. Po zmianach w europejskim prawie sprzedaż tego typu papierosów jest na terenie Unii Europejskiej zakazana.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History of Kretek. [dostęp 2019-04-10].
  2. 10 key changes for tobacco products sold in the EU. [dostęp 2019-04-10].
  Warto wiedzieć że... beta

  Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.
  Onomatopeja (harmonia naśladowcza, wyraz dźwiękonaśladowczy) – figura retoryczna, używana w poezji jako środek stylistyczny polegający na takim dobieraniu wyrazów (istniejących w mowie lub neologizmów albo glosolalii), aby naśladowały one swym brzmieniem opisywane zjawisko lub dźwięki wydawane przez opisywany przedmiot.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.614 sek.