Kredyt konsumpcyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kredyt konsumpcyjny – kategoria kredytów obejmująca kredyty zaciągane w rachunku karty kredytowej, kredyty ratalne na cele konsumpcyjne i pozostałe kredyty na cele konsumpcyjne dla osób prywatnych. Ten rodzaj zobowiązania nie został zdefiniowany przez przepisy jakiejkolwiek ustawy, a jego nazwa funkcjonuje jedynie w języku potocznym.

Kredyt ratalny – kredyt konsumpcyjny spłacany zazwyczaj w okresie od 1 do 3 lat, przeznaczony na zakup towarów konsumpcyjnych, artykuły gospodarstwa domowego trwałego użytku czy pojazdy samochodowe. Karta kredytowa – karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ciężar limitu.

Prawo do przyznawania kredytów konsumpcyjnych posiadają jedynie banki. Klient wnioskujący o ten rodzaj kredytu nie musi ujawniać celu finansowania i może przeznaczyć otrzymane środki na dowolne potrzeby.

Zabezpieczenie kredytu stanowią najczęściej dochody kredytobiorcy lub poręczenia innych osób, a wysokość kredytu zależy od możliwości spłaty przez osobę zaciągającą kredyt.

Kredyt konsumpcyjny jest często mylony z kredytem konsumenckim. Są to jednak dwa różne produkty - kredyt konsumencki odnosi się do osoby, która zaciąga kredyt, czyli konsumenta. Natomiast kredyt konsumpcyjny dotyczy przeznaczenia otrzymanych środków, czyli konsumpcji.

Kredyt bankowy – umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na określony cel oraz czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobraną kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji i odsetek. Na podstawie tej definicji kredyt postrzegany jest jako specyficzny rodzaj stosunków zobowiązaniowych, którego wyróżniającymi cechami są: zwrotność, terminowość i oprocentowanie.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Głównym motywem zaciągania tego typu zobowiązań nie jest tzw. życiowa konieczność, lecz chęć szybkiego dostępu do środków finansowych w celu pozyskanych środków na opłacenie bieżących wydatków, np. zakup drobnych domowych sprzętów czy remont mieszkania.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2017 r., Narodowy Bank Polski, s. 337.
  2. Ewelina Niedzielska, Kredyt konsumencki a konsumpcyjny – czym się różnią?, Moneteo [dostęp 2021-01-27].
  3. Bez kredytu to (nadal) nie życie, PRNews.pl (Dostęp: 2012-11-06).
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Kredytobiorca to osoba fizyczna lub prawna, która otrzymała kredyt od kredytodawcy pod warunkiem spłaty wraz z odsetkami, w określonym terminie.
Reklama