• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kredyt Bank

  Przeczytaj także...
  Bank komercyjny – wyspecjalizowana instytucja finansowa trudniąca się obsługą i organizowaniem ruchu pieniądza między jednostkami gospodarującymi i ludnością. Podstawowe zadania to gromadzenie środków pieniężnych, udzielenie kredytów i pożyczek oraz dokonywanie rozliczeń pieniężnych w obrocie krajowym i zagranicznym. Świadczy usługi klientowi masowemu. Usługi świadczone przez banki komercyjne są na gruncie prawa bankowego określane mianem czynności bankowych.Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.
  Kryzys finansowy (2007–2009) – ogólnoświatowy kryzys gospodarczy na rynkach finansowych i bankowych, którego szczyt przypadł na lata 2008-2009, zapoczątkowany zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.
  Warta Tower i nowe logo Kredyt Banku na szczycie budynku
  Oddział Kredyt Banku w Ostrołęce

  Kredyt Bank S.A.bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, istniejący w latach 1990–2013. W 2012 roku był 7. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, a 9. pod względem liczby placówek. 4 stycznia 2013 w wyniku fuzji z Bankiem Zachodnim WBK, Kredyt Bank przestał istnieć. We wrześniu 2013 marka Kredyt Bank została wycofana z rynku i zastąpiona marką Bank Zachodni WBK która została zmieniona w 2018 na SANTANDER BANK POLSKA.

  Krzysztof Materna (ur. 28 października 1948 w Sosnowcu) – polski konferansjer, satyryk, aktor, reżyser i producent telewizyjny.Napad na filię Kredyt Banku przy ul. Żelaznej w Warszawie – wydarzenie z 3 marca 2001 roku kiedy to trzyosobowa grupa przestępców zamordowała czworo pracowników Filii nr 6 I Oddziału Kredyt Banku przy ul. Żelaznej 67 na warszawskiej Woli i dokonała kradzieży gotówki. W wyniku napadu skradziono blisko 105 tys. zł.

  Historia[ | edytuj kod]

  Powstał w 1990 jako jeden z pierwszych prywatnych banków w Polsce, założony przez Stanisława Pacuka. W kolejnych latach przejmował kolejne banki: Bank Ziemski w Warszawie, Wrocław Bank, Powszechny Bank Handlowy Gecobank S.A., Bank Regionalny w Rybniku, Bank Depozytowo-Powierniczy Glob oraz Prosper Bank S.A. W 1994 roku zadebiutował na GPW. W roku 1997 połączył się z Polskim Bankiem Inwestycyjnym S.A. W 2001 roku belgijska Grupa KBC pozyskała w wyniku emisji ponad 50% akcji Kredyt Banku, w 2002 roku miała już ponad 75% akcji.

  KBC Bank – belgijski bank, który kieruje swoją ofertę głównie do klientów prywatnych i małych i średnich przedsiębiorstw. Zajmuje się także zarządzaniem aktywami, ubezpieczeniami, szeroko pojętymi usługami dla biznesu.Żagiel S.A. - firma oferująca usługi z zakresu pośrednictwa finansowego, specjalizująca się w kredytach dla klientów indywidualnych, znana przede wszystkim z systemu sprzedaży ratalnej. Żagiel jest liderem rynku rat przez internet oraz jednym z liderów rynku rat "tradycyjnych". Spółka powstała w w Lublinie w 1990 roku. W swojej ofercie posiada kredyty gotówkowe, kredyty ratalne oraz ubezpieczenia. Żagiel współpracuje w zakresie sprzedaży ratalnej z ponad 30 tys. placówek handlowo-usługowych oraz 2 000 sklepów internetowych. W całej Polsce posiada około 140 placówek przeznaczonych do sprzedaży pożyczek gotówkowych (Kredyt Punktów).

  W jednej z jego placówek miał miejsce najbrutalniejszy w historii Polski napad na bank.

  Współpraca w ramach grupy KBC[ | edytuj kod]

  W 2001 roku nawiązano współpracę i została podpisana umowa bancassurance z Wartą. W tym samym roku Żagiel S.A. stał się częścią Grupy Kredyt Banku (do roku 2009, kiedy to został sprzedany na rzecz grupy KBC). W 2005 roku Kredyt Bank, wraz z Grupą Warta zmieniły logo, które symbolizuje synergię między obiema firmami (i wzorowane jest na logo KBC jako wspólnego właściciela spółek). W 2011 roku w kampanii reklamowej Kredyt Banku „Finanse z zasadami” wzięli udział Wojciech Mann i Krzysztof Materna.

  Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta” Spółka Akcyjna (TUiR Warta SA) – towarzystwo ubezpieczeniowe z siedzibą w Warszawie. Warta Tower została zbudowana przy ulicy Chmielnej w Warszawie, tuż nad wykopem średnicowej linii kolejowej. Ma 82 metry wysokości i 22 kondygnacje. Powstała w 2000 roku, a jej właścicielem i głównym inwestorem jest znana firma ubezpieczeniowa TUiR Warta. Znajduje się tu jej główna siedziba. Kanciasta bryła budynku jest prawie całkowicie oszklona, jego szyby mają ciemnogranatowy kolor. Dolne kondygnacje budynku są licowane płytami z polerowanego ciemnoszarego granitu.

  Sprzedaż banku[ | edytuj kod]

  13 lipca 2011 roku grupa KBC poinformowała, że ma zamiar sprzedać posiadane 83% akcji banku, aby spełnić postanowienia planu restrukturyzacyjnego KBC Bank, który pod koniec 2009 roku został przedstawiony Komisji Europejskiej, w ramach jej zgody na wsparcie ze strony belgijskiego rządu w czasie ogólnoświatowego kryzysu. W 2012 roku hiszpańska grupa Banco Santander, właściciel BZ WBK porozumiała się z KBC w sprawie połączenia obu banków. 4 stycznia 2013 nastąpił wpis do KRS na mocy którego Bank Zachodni WBK S.A. stał się następcą prawnym Kredyt Banku. We wrześniu 2013 roku zakończył się proces wycofywania marki „Kredyt Bank” z rynku – wszystkie placówki oznaczone tym logo zmieniły szyldy na Bank Zachodni WBK, strona internetowa została przekierowana na www.bzwbk.pl, zmianie uległ także wygląd serwisów transakcyjnych.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Prezesi Kredyt Banku[ | edytuj kod]

 • Stanisław Pacuk (1990 – 2003)
 • Małgorzata Kroker-Jachiewicz (2003 – 2005)
 • Ronnie Richardson (2005 – 2008)
 • Maciej Bardan (2008 – 2012)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Największe Banki w Polsce.
  2. Rzeczpospolita, 2011-06-16, s. 6.
  3. Kredyt Bank łączy się z Bankiem Zachodnim WBK.
  4. Historia - Kredyt Bank, www.kredytbank.pl [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-12] (pol.).
  5. RMF FM., Poczwórne morderstwo w warszawskim Kredyt Banku [dostęp 2017-04-01].
  6. Gazeta Wyborcza, Belgowie chcą sprzedać Kredyt Bank i Wartę, 2011-07-14, s. 20.
  7. Jest już plan połączenia BZ WBK i Kredyt Banku http://www.rp.pl/artykul/873543-Jest-juz--plan-polaczenia-BZ-WBK-i-Kredyt-Banku.html.
  8. parkiet.com – „Stanisław Pacuk zrezygnował”.
  9. Bank, którego już nie ma. Kredyt Bank.
  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – rodzaj rejestru publicznego prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości.
  Bancassurance – (bankowość ubezpieczeniowa) to sprzedaż polis ubezpieczeniowych (w formie indywidualnej lub grupowej) klientom banków. W tym celu wykorzystywana jest sieć dystrybucji banku (oddziały, mobilnych sprzedawców - pracowników banku, call center, internet, pośredników finansowych - jeżeli stroną umowy z pośrednikiem jest bank, a nie ubezpieczyciel) jako wynik integracji banków oraz firm ubezpieczeniowych.
  Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.
  Plan restrukturyzacyjny – plan zatwierdzany przez właściwy organ przedsiębiorcy, który powinien określać działania mające na celu przywrócenie przedsiębiorcy długookresowej zdolności do konkurowania na rynku, w oparciu o restrukturyzację majątkową, finansową, organizacyjną, zatrudnienia lub mającą na celu modernizację lub racjonalizację produkcji, w tym zmianę profilu produkcyjnego.
  Banco Santander (do 2007 r. - Banco Santander Central Hispano) – największy bank w Hiszpanii. Główny bank w grupie Grupo Santander. W 2004 roku przejął brytyjski bank Abbey. Od 2003 roku działa w Polsce, pod nazwą Santander Consumer Bank. Do grupy Santander należy również Bank Zachodni WBK
  Ostrołęka – miasto na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Narwią. Siedziba powiatu ziemskiego. W latach 1975-1998 stolica województwa ostrołęckiego. Posiada ważne znaczenie administracyjne dla północno-wschodniej części Polski. Ośrodek usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.741 sek.