• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kreator  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Machine Head – amerykańska grupa muzyczna założona 12 października 1991 roku w Oakland w Kalifornii. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny.

  Kreatorniemiecki zespół muzyczny wykonujący thrash metal, powstały w 1982 pod nazwą Tyrant, później znany jako Tormentor. Pod obecną nazwą działa od 1984.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miland „Mille” Petrozza, 2013

  Kreator, pierwotnie działający pod nazwą Tyrant, został założony w 1982 przez wokalistę i gitarzystę Mille Petrozzę oraz perkusistę Jürgena „Ventora” Reila. Do pierwszego składu dołączył także basista Rob Fioretti. Wkrótce zmienili nazwę na Tormentor i nagrali dwa dema. Okazało się jednak, że na Węgrzech działa już zespół Tormentor, więc znów trzeba było zmienić szyld na Kreator i taka nazwa pozostała. W 1985 kapela podpisała kontrakt z Noise Records i w zaledwie dziesięć dni został nagrany debiutancki album Endless Pain. Utwór „Flag of Hate” stał się ich pierwszym hitem. Wiele zespołów black i deathmetalowych określa go jako swoją główną inspirację. Do składu dołączył także gitarzysta Michael Wulf, wcześniej członek Sodom. Nie zagrzał jednak długo miejsca w zespole, bo odszedł zaledwie po kilku dniach.

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W nagraniu następnego albumu, Pleasure to Kill, uczestniczył już nowy gitarzysta, Jörg „Tritze” Trzebiatowski. Nowa płyta, zawierająca thrash metal i wyprodukowana przez Harrisa Johnsa, jest jednym z najcięższych i najszybszych albumów thrashmetalowych, pokazującym możliwości techniczne zespołu. Kreator wkrótce ruszył w pierwszą trasę (wcześniej zagrali jedynie 5 koncertów), a rok zamknął wydając minialbum Flag of Hate.

  Christian "Speesy" Giesler (ur. 4 lipca 1970) – niemiecki basista thrashmetalowy. Członek zespołu Kreator. Zadebiutował na albumie Cause for Conflict, zastępując Rob Fioretti. Początkowo używał niestandardowego basu Jackson Randy Rhoads, obecnie używa gitary od Mensinger z własną sygnaturą. Sami Yli-Sirniö (ur. 10 kwietnia 1972) – fiński gitarzysta, grający w takich zespołach: Waltari (Finlandia) oraz Kreator (Niemcy). Wystąpił także gościnnie na albumie A Deeper Kind of Slumber zespołu Tiamat (Szwecja).

  W 1987 zespół wydał album Terrible Certainty, dużo bardziej zróżnicowany od poprzedniego. Zawierał on kolejny hit, „Behind the Mirror”. Popularność zespołu rosła i znalazł on pieniądze, by wydać minialbum Out of the Dark ... Into the Light.

  Christian „Speesy” Giesler, 2013

  Rok 1988 zaowocował kontraktem z Epic Records. Debiutem Kreatora w tej wytwórni był wydany w 1989 i nagrany w Los Angeles album Extreme Aggression. Stał się on w metalowym światku wielkim hitem. Kontynuując formułę muzyczną z Terrible Certainty, zespół rozwinął skrzydła, a producent Randy Burns zadbał o należyte brzmienie całości. Zespół wydał pierwsze single i teledyski do utworu tytułowego oraz do „Betrayer”. Stały się one przebojami w programie Headbangers Ball. Zespół wybrał się w trasę po USA u boku Suicidal Tendencies, dzięki czemu zdobył wielką popularność poza Europą.

  Nuclear Blast – niemiecka wytwórnia płytowa zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców rockowych i metalowych z całego świata. Siedziba firmy znajduje się w Donzdorf w powiecie Göppingen.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  W 1989 reżyser Thomas Schadt zrealizował film dokumentalny o Kreatorze (skupiając się na socjologicznych aspektach heavy metalu w Zagłębiu Ruhry), zatytułowany Thrash Altenessen. Wkrótce zespół opuścił Tritze. W 1990 do zespołu dołączył nowy gitarzysta Frank „Blackfire” Gosdzik (wcześniej w Sodom) i w tym składzie grupa nagrała kolejny album Coma of Souls, który jednak nie był już tak chwalony jak poprzednie, ale z tego właśnie albumu pochodzi przebój grupy „People of the Lie”.

  Lacrimosa – szwajcarska grupa muzyczna powstała 1990 roku z inicjatywy niemieckiego multiinstrumentalisty i wokalisty Tilo Wolffa. Zespół początkowo w swej twórczości prezentował muzykę z gatunku dark wave, na przestrzeni lat zmieniając styl i nawiązując do takich gatunków jak rock gotycki, gothic metal, metal symfoniczny oraz muzyka poważna. Pierwsze wydawnictwo grupy Clamor ukazało się jeszcze w 1990 roku jako solowy album Wolffa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W latach 90. XX wieku Kreator zaczął eksperymentować z takimi gatunkami, jak death metal czy industrial metal. Wynikiem tych poszukiwań był album Renewal wydany w 1992. Fani zespołu oskarżyli go o sprzedanie się, a zespół, dobrze znany ze świetnej gry na żywo, zaczął dawać rozczarowujące występy.

  Wyczerpująca trasa koncertowa zawiodła zespół do takich miejsc jak Ameryka Południowa, jednak członkowie kapeli były wykończeni zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zaraz po nagraniu albumu zespół opuścił basista Rob Fioretti, ponieważ chciał więcej czasu spędzić z rodziną. Zastąpił go Andreas Herz, który jednak nie uczestniczył w żadnym nagraniu zespołu. W 1994 zespół opuścił Reil, a Petrozza został jedynym oryginalnym członkiem kapeli. Reila zastąpił Joe Cangelosi, a Herza Christian Giesler. Co gorsza, oprócz problemów personalnych, zespołowi wygasł kontrakt z Epic Records. Już w nowej wytwórni GUN Records, został nagrany album Cause for Conflict, który okazał się najnowocześniejszym albumem zespołu. Widoczne były wpływy Pantery i Machine Head, a brzmienie było ostrzejsze niż na poprzednim longplayu.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Industrial metal – nurt muzyczny wywodzący się z połączenia elementów muzyki industrialnej oraz metalu. Jest to graniczny gatunek muzyczny, co sprawia iż jest on dość trudny do zdefiniowania. Najogólniej rzecz biorąc można powiedzieć, iż ten rodzaj muzyki wyróżnia połączenie ostrych, metalowych riffów, którym towarzyszy specyficzny podkład klawiszowy, sample oraz (zwykle) elektronicznie zniekształcony wokal.
  Sami Yli-Sirniö, 2013

  W 1996 kapelę opuścili Gosdzik i Cangelosi. Zastąpili ich Tommy Vetterli oraz Jürgen Reil, który zdecydował się na powrót. Zespół kontynuował swe brzmieniowe eksperymenty nagrywając albumy Outcast i Endorama, oba z dużymi wpływami rocka gotyckiego i industrialu (w utworze „Endorama” gościnnie wystąpił wokalista zespołu Lacrimosa, Tilo Wolff). Wprowadzono loopy i sample, a Petrozza zaczął kombinować ze swoim śpiewem. Sprzedaż płyt szybowała w dół, a pod koniec lat dziewięćdziesiątych zespół dotknął komercyjnego dna. Mille Petrozza jednak nie przejmował się tym: „Dla nas sukces nie musi oznaczać rekordowej sprzedaży. Wszystkie albumy były dla nas sukcesem, ponieważ zrealizowaliśmy to, do czego dążyliśmy...”

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Violent Revolution – dziesiąty album grupy Kreator wydany w 2001 roku. Płyta dotarła do 38. miejsca listy Media Control Charts w Niemczech.

  W 2001, z nowym gitarzystą Samim Yli-Sirniö zespół nagrał album Violent Revolution, który był powrotem do thrash metalu (aczkolwiek zespół skorzystał z riffów kojarzonych ze szwedzkim, melodyjnym death metalem) i został gorąco przyjęty zarówno przez krytykę, jak i przez fanów. Trasa koncertowa okazała się olbrzymim sukcesem i pozwoliła kapeli dotrzeć do młodej generacji fanów metalu. W 2003 został wydany album koncertowy Live Kreation i DVD Live Kreation: Revisioned Glory, a w 2005 ukazał się nowy album studyjny Enemy of God, który był także utrzymany w klasycznym, thrashowym stylu. Zespół ruszył w trasę po Ameryce Północnej razem z Napalm Death, A Perfect Murder i The Undying.

  Hordes Of Chaos – dwunasty album studyjny thrash metalowego zespołu Kreator. Muzyka na nim zawarta to typowy dla grupy, szybki i brutalny thrash, zawierający jednak nadspodziewanie dużo melodii. Album jest także pewną nowością we współczesnym świecie muzycznym, ponieważ całość nagrana jest "na żywo" w studiu, bez ingerencji technologii cyfrowej. Płyta dotarła do 16. miejsca listy Media Control Charts w Niemczech.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2009, zespół wydał kolejny album zatytułowany Hordes of Chaos. W albumie można dostrzec melodyczne dopełnienia.

  Na początku 2012 zespół poinformował na swojej stronie internetowej, że nowy album o nazwie Phantom Antichrist zostanie wydany nakładem wytwórni Nuclear Blast 1 czerwca w Europie i 5 czerwca w Ameryce. Piosenka tytułowa zostanie wydana jako singel 20 kwietnia.

  Epic Records – amerykańska wytwórnia muzyczna założona w 1953 roku, będąca własnością Sony Music. Od 2011 roku prezesem firmy jest jeden z założycieli LaFace Records, amerykański producent muzyczny (wypromował m.i. Justina Biebera czy Pink) i juror amerykańskiej edycji programu X Factor - Antonio "L.A." Reid.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tilo Wolff (ur. 10 lipca 1972 we Frankfurcie nad Menem) - niemiecki muzyk, kompozytor i wokalista, obecnie mieszkający w Szwajcarii, laureat nagrody Zillo. Razem z Anne Nurmi współtworzy grupę muzyczną Lacrimosa (założoną przez siebie w 1990 roku), solowo komponuje jako Snakeskin. W twórczości Wolffa słychać liczne wpływy muzyki poważnej (w szczególności barokowej), metalowej i gotyckiej. Do najbardziej znanych wydawnictw grupy należy album pt. Elodia, nagrany z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną.
  Suicidal Tendencies – amerykański zespół założony w 1981 w Venice, Kalifornia, wykonujący muzykę określaną jako hardcore punk i crossover thrash.
  Napalm Death – angielska grupa muzyczna powstała w 1981 roku w Meriden w pobliżu Coventry. W początkowym okresie działalności zespół wykonywał hardcore punk. W latach późniejszych zawrócił się w stronę takich gatunków jak grindcore i death metal. W swej twórczości zespół poruszył takie zagadnienia jak nienawiść, agresja, polityka czy religia. Z kolei wokalista Mark "Barney" Greenway oraz pozostali członkowie Napalm Death wielokrotnie wyrazili sprzeciw na temat zjawiska rasizmu i wojen.
  Noise Records – niemiecka wytwórnia płytowa, założona w 1983 roku przez Karla-Ulricha Walterbacha, specjalizująca się w szeroko rozumianej muzyce heavy metalowej. W 2007 roku zakończyła działalność. Od 2016 roku albumy z katalogu Noise Records wydaje BMG Rights Management.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Phantom Antichrist – trzynasty album studyjny niemieckiego zespołu muzycznego Kreator. Wydawnictwo ukazało się 1 czerwca 2012 roku nakładem wytwórni muzycznej Nuclear Blast. Nagrania zostały zarejestrowane w Fascination Street Studios w Örebro w Szwecji, we współpracy z producentem muzycznym Jensem Bogrenem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.