• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krasocin - gmina

  Przeczytaj także...
  Belina – przysiółek wsi Ostrów w Polsce położony w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.Kozia Wieś – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Krasocingmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie kieleckim.

  Siedziba gminy to Krasocin.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 10 804 osoby.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Krasocin ma obszar 193,89 km², w tym:

  Chotów – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.Dąbrówka – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.
 • użytki rolne: 51%
 • użytki leśne: 40%
 • Gmina stanowi 21,39% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:


 • Piramida wieku mieszkańców gminy Krasocin w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Krasocin.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Borowiec, Brygidów, Bukowa, Chotów, Cieśle, Czostków, Dąbrówka, Gruszczyn, Jakubów, Karolinów, Kozia Wieś, Krasocin, Lipie, Ludynia, Mieczyn, Nowy Dwór, Oleszno, Ostrów, Skorków, Stojewsko, Sułków, Świdno, Wojciechów, Wola Świdzińska, Występy, Zabrody.

  Gmina Łopuszno – gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.Pod Lasem – osada leśna w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.

  Miejscowości niesołeckie[ | edytuj kod]

  Belina, Bukowa Góra, Chałupki, Dąbrówki, Huta Stara, Lipia Góra, Niwiska Gruszczyńskie, Niwiska Krasocińskie, Ogrójce, Ostra Górka, Piaski, Pod Lasem, Podlesko, Porąbki, Rogalów, Rudnik, Wielkopole, Żeleźnica.

  Sport[ | edytuj kod]

  W gminie istnieje klub piłkarski Krasocin/Bucovia Krasocin.

  Wola Świdzińska – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.Niwiska Krasocińskie – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Kluczewsko, Łopuszno, Małogoszcz, Przedbórz, Słupia Konecka, Włoszczowa

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Słupia Konecka (do 1954 gmina Pijanów; 1973–99 gmina Słupia, 1999-2017 gmina Słupia (Konecka)) – gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim. Siedziba gminy to Słupia.Gmina Kluczewsko – gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czostków – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.
  Chałupki – przysiółek wsi Chotów w Polsce położony w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.
  Ludynia – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.
  Piaski – osada leśna w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Borowiec – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.