• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krasnopol - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Puńsk (do 1952 gmina Sejwy) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim; siedzibą gminy jest Puńsk.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Krasnopolgmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Krasnopol.

  Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwały 3 854 osoby.

  Liczba ludności – liczba osób zamieszkujących dany obszar (np. jednostkę osadniczą, jednostkę administracyjną, państwo, kontynent itp.) w danym momencie.Rutka Pachuckich – mała osada śródleśna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk nad rzeką Marychą. W pobliżu miejscowości znajduje się rezerwat ścisły Ostoja Bobrów Marycha.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2005 gmina Krasnopol ma obszar 171,63 km², w tym:

 • użytki rolne: 65%
 • użytki leśne: 21%
 • Gmina stanowi 20,05% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2008:

  TERYT, Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju – rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju prowadzony przez GUS.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Krasnopol w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Krasnopol.png

  Miejscowości[]

  Zgodnie z wykazem TERYT w gminie znajdują się miejscowości: Aleksandrowo, Boksze Nowe, Buda Ruska, Budzisko, Czarna Buchta, Czerwony Krzyż, Głuszyn, Gremzdel, Gremzdy Polskie, Jegliniec, Jeglówek, Jeziorki, Krasne, Krasnopol, Królówek, Krucieniszki, Linówek, Łopuchowo, Maćkowa Ruda, Maćkowa Ruda (osada leśna), Michnowce, Mikołajewo, Murowany Most, , Orlinek, Pawłówka, Piotrowa Dąbrowa, Remieńkiń, Romanowce, Rosochaty Róg, Rudawka, Rutka Pachuckich, Ryżówka, Skustele, Smolany Dąb, Stabieńszczyzna, Teklinowo, Wysoka Góra, Żłobin, Żubronajcie, Żubrówka Nowa, Żubrówka Stara.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.

  Ciekawostki[]

 • W miejscowości Buda Ruska ma swój dom Prezydent RP Bronisław Komorowski
 • Sąsiednie gminy[]

  Giby, Nowinka, Puńsk, Sejny, Suwałki, Szypliszki

  Przypisy

  Gmina Suwałki – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Jegliniec – wieś w Polsce nad jeziorem Gremzdel położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Krasnopol. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Powiat sejneński – powiat w Polsce (województwo podlaskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sejny. Powiat sejneński jest najmniej zaludnionym powiatem w Polsce.
  Gmina Giby (lit. Gibų valsčius; dawn. gmina Pokrowsk) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Gmina Nowinka (do 1954 gmina Szczebro-Olszanka) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Krasnopol – wieś w Polsce położona na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, siedziba gminy Krasnopol. Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej nr 653.
  Województwo suwalskie – województwo w latach 1975-1998. Pod względem obszaru stanowiło drugie pod względem wielkości województwo w Polsce, po olsztyńskim. Teren tego województwa wchodzi obecnie w skład województw: warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.
  Gmina Szypliszki (lit. Šipliškės valsčius; do 1952 gmina Zaboryszki ) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.