• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krapina

  Przeczytaj także...
  Varaždin (niem. Warasdin, węg. Varasd, łac. Varasdinum) – miasto w północno-wschodniej Chorwacji, nad Drawą, 81 km na północ od Zagrzebia. W 2006 roku liczyło ok. 49 tys. mieszkańców. Jest stolicą Varaždinskiej županii. Przez krótki czas (1756-1776) Varaždin był stolicą Chorwacji.Paleontologia (od gr. palaios – stary + on – byt + logos – nauka) – dziedzina biologii zajmująca się organizmami kopalnymi, wyprowadzająca na podstawie skamieniałości i śladów działalności życiowej organizmów wnioski ogólne o życiu w przeszłości geologicznej. Ściśle związana z geologią, posługuje się często fizyką i chemią.
  Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.

  Krapina − miasto w północnej Chorwacji, ośrodek administracyjny Krapinsko-zagorskiej županiji. Samo miasto liczy 4647 mieszkańców, a gmina (obejmująca również okoliczne wsie) 12 950 (2001). Krapina leży w rejonie wzgórz Zagorje, w jednakowej odległości od Zagrzebia jak i Varaždinu - około 55 km.

  Zagorje (Zagórze) – kraina historyczna w zachodniej części półwyspu Bałkańskiego. Nazwa utworzona na określenie Serbów żyjących za górami w odróżnieniu od Serbów z nadmorskiej Dalmacji południowej - Primorja (Narentan Zahumlan, Trebinian, Konawlan i Duklan). Zagorje obejmowało tereny pomiędzy górami Dynarskimi, Szarą Płaniną i Skopijską Czarną Górą a Sawą i Dunajem na północy. W późniejszym czasie od XI wieku na obszarze Zagorja wyróżniano na wschodzie Raszkę (obecnie Stara Serbia), na zachodzie Bośnię i na północy ziemię zwaną Soli (obecnie Tzuli).Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Krapina jest znana od 1193 roku. Była chętnie wybierana na siedzibę zamków i innych posiadłości przez władców Chorwacji i Węgier.

  W pobliskiej jaskini paleontolog Dragutin Gorjanović-Kramberger odkrył liczące ponad ponad 100 tys. lat skamieniałości (głównie zęby) około 70 neandertalczyków należących prawdopodobnie do jednej populacji.

  Współcześnie Krapina znana jest z festiwalu Kajkavske popevke, na którym utwory wykonywane są w lokalnym dialekcie kajkawskim języka chorwackiego. W pobliżu znajduje się uzdrowisko, Krapinske Toplice.

  Dialekt kajkawski (po chorwacku kajkavsko narječje, kajkavština, kajkavica) — jeden z trzech głównych dialektów języka chorwackiego, wyróżnianych na podstawie różnic w wymowie i postaci zaimka pytającego co. Nazwa dialektu pochodzi od formy tego zaimka, używanego na północy Chorwacji - kaj (w dwóch pozostałych dialektach, sztokawskim i czakawskim - zaimek ten ma postać odpowiednio što i ča).Krapina – zbudowana z piaskowca jaskinia znajdująca się na wzgórzu Hušnjak koło miasta Krapina w północnej Chorwacji. Stanowisko archeologiczne okresu środkowego paleolitu. Wewnątrz jaskini wyodrębniono 9 warstw stratygraficznych, pochodzących z okresu interglacjału eemskiego i wczesnej fazy zlodowacenia Würm. Datowane są one metodą rezonansu spinowego oraz uranową na ok. 130 tysięcy lat.

  Przypisy

  1. Rachel Caspari. Jak wydłużało się życie. „Świat Nauki”. nr. 9 (241), s. 26-31, wrzesień 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380. 

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta
 • Oficjalna strona festiwalu "Kajkavske Popevke"
 • Strona o znalezisku archeologicznym
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Żupania krapińsko-zagorska (chorw. Krapinsko-zagorska županija) – komitat położony w północnej części Chorwacji. Stolicą administracyjną jest miasto Krapina.Człowiek neandertalski, neandertalczyk – wymarły przedstawiciel rodzaju Homo (człowiek), znany z plejstocenu (ok. 400 000 do ok. 24 500 lat temu), w zależności od autorów klasyfikowany jako podgatunek człowieka rozumnego – Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.
  Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.

  Reklama