• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kranj

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Pula (chorw. Pula, wł. Pola, istriockie Pula, słń. Pulj, niem. Pulei, łac. Pietas Iulia) – miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria, położone na południowym skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim.
  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

  Kranj (niem. Krainburg) – czwarte pod względem wielkości miasto w Słowenii, położone 20 km na północny zachód od Lublany, w Górnej Krainie.

  Miasto ma tradycje w przemyśle oponiarskim i elektronicznym (Gorenjske elektrarne, Iskraemeco, Iskratel, Sava). Ma zachowane stare centrum miasta powyżej ujścia rzek Kokra i Sawa. Liczba mieszkańców wynosi 54.225 (2012).

  Znane jest także jako miasto sportu, które ma bogatą bazę sportową. Znajduje się tu boisko do piłki nożnej ze sztuczną i naturalną trawą, korty tenisowe, boiska do koszykówki oraz baseny: kryty i odkryty, a także sztuczna ściana wspinaczkowa na której wielokrotnie odbywały się zawody o randze ogólnoeuropejskiej. Jest siedzibą takich klubów sportowych jak:

  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Smučarski Klub Triglav Kranj – słoweński klub narciarski z miasta Kranj. Jest najpopularniejszym klubem narciarskim tego kraju. Reprezentują go głównie skoczkowie narciarscy. W przeszłości klub SK Triglav Kranj reprezentowali między innymi Primož Urh-Zupan, Urban Franc i Aljaž Kern. Obecnie reprezentantami są także między innymi: Robert Kranjec, Primož Peterka, Jure Bogataj, Bine Norčič, Bine Zupan, Primož Zupan, Bostjan Burger, Gašper Čavlovič, Branko Iskra, Gregor Bernik, Andraž Kern, Petra Benedik, Marcel Klemenčič, Zvonko Kordez, Matej Dobovšek, Žiga Pelko, Miha Rihtar, Matevž Šparovec, Jan Tomazin, Jost Funtek, Jure Janc, Rok Urbanc i Milan Živič. Dawniej trenerem był Bogdan Norčič, lecz po jego śmierci tę funkcję objął Jani Grilc.
 • KK Triglav Kranj
 • NK Triglav Kranj
 • OK Triglav Kranj
 • SK Triglav Kranj
 • Galeria[]

 • Kranj na tle Alp Kamnickich (Alp Sawińskich)

 • Sawa przepływająca przez miasto

 • Szkoła średnia w Kranju (Gimnazija v Kranju)

 • ulica Cankarjeva

 • Kościół św. Roka

 • Miasta partnerskie[]

 • Wielka Brytania Oldham, Wielka Brytania
 • Francja La Ciotat, Francja
 • Chorwacja Pula, Chorwacja
 • Czarnogóra Herceg Novi
 • Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.La Ciotat – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Alpy Kamnickie (słoweń. Kamniško-Savinjske Alpe, niem. Steiner Alpen), znane też jako Alpy Sawińskie (od nazwy rzeki Sawinji) – część Południowych Alp Wapiennych w Słowenii, między dolinami górnej Sawy i Sawinji.
  ND Triglav Kranj – słoweński klub piłkarski z miasta Kranj, utworzony w 1920 roku. Obecnie bierze udział w rozgrywkach Prva slovenska nogometna liga. Mistrz Drugiej slovenskiej nogometnej ligi z sezonu 2009/2010.
  Herceg Novi (czarnog. Херцег Нови, wł. Castelnuovo) – miasto w Czarnogórze o ponad siedemsetletniej historii, znajdujące się w pobliżu granicy z Chorwacją.
  Sawa (słoweń., chorw., bośn. Sava, niem. Save, węg. Száva, łac. Savus) – rzeka na granicy Europy Zachodniej (Kotliny Panońskiej) i Europy Południowej (Półwyspu Bałkańskiego). Największy prawy dopływ Dunaju w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 940 km, powierzchnia zlewni - 95719 km², średni przepływ - 255 m³/s w Zagrzebiu, 1722 m³/s u ujścia w Belgradzie.
  Oldham – miasto w północno-zachodniej Anglii, położone na północno-wschodnim skraju konurbacji Manchesteru, liczące około 103 tysiące mieszkańców. Ośrodek administracyjny dystryktu metropolitalnego o tej samej nazwie. Miasto zamieszkane jest przez liczącą około 26 tysięcy ludzi mniejszość azjatycką, zwłaszcza z Bangladeszu, Pakistanu i Indii. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XI wieku. W mieście ważną rolę odgrywa przemysł tekstylny. Oldham położone jest około 5 kilometrów od autostrady krajowej M62. Obecnie w mieście funkcjonują dwie stacje kolejowe. Planowane jest połączenie miasta z siecią tramwajową Metrolink, obsługującą transport publiczny w konurbacji Manchesteru. Plany zostały odłożone na dalszą przyszłość z powodu braku chęci finansowania tej inwestycji przez rząd centralny. Komunikacja miejska zapewniona jest przez transport autobusowy łączący miasto z innymi częściami konurbacji.
  Górna Kraina (słoweń. Gorenjska, niem. Oberkrain) − dawny powiat (kreis) w podziale administracyjnym Austro-Węgier, istniejący w latach 1849-1919, a obecnie region historyczny wyróżniany w ramach Słowenii, część Krainy. Głównym ośrodkiem jest Kranj, pomniejsze to Jesenice, Tržič, Škofja Loka, Kamnik, Domžale, Medvode oraz Radovljica.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.