• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kramatorsk

  Przeczytaj także...
  Donieck (ukr. Донецьк, ros. Донецк, do 1924 Juzowka (lub Juzow), od 1924 do 1961 Stalino) – miasto we wschodniej części Ukrainy, nad rzeką Kalmius (ukr. Кальміус). Stolica obwodu donieckiego. Główny ośrodek przemysłowy w Donieckim Zagłębiu Węglowym.Mariupol (ukr. Маріуполь, ros. Mариуполь) – miasto portowe położone we wschodniej części Ukrainy, w obwodzie donieckim nad brzegiem Morza Azowskiego przy ujściu rzeki Kalmius (ukr. Кальміус).
  Obwód doniecki (ukr. Донецька область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży we wschodniej części Ukrainy, przy granicy z Rosją. Stolicą obwodu jest Donieck.

  Kramatorsk (ukr. Краматорськ) – miasto we wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim, nad rzeką Kazennyj Toreć (dopływ Dońca).

  Historia[ | edytuj kod]

  Początkiem miejscowości była niewielka osada założona przy stacji kolejowej zbudowanej w 1868. Osada rozwinęła się w związku z budową w 1897 huty żelaza.

  Obecnie Kramatorsk jest jednym z ważniejszych ukraińskich ośrodków przemysłu maszynowego (znajduje się tu Nowokramatorska Fabryka Budowy Maszyn, największy pracodawca w regionie, wytwarzająca między innymi urządzenia dla hutnictwa i górnictwa oraz obrabiarki), a także koksochemicznego i materiałów budowlanych. W mieście istnieje duży węzeł kolejowy.

  Doniec, ros. Северский Донец, ukr. Сіверський Донець, rzeka w Rosji i na Ukrainie, prawy (najdłuższy) dopływ Donu o długości 1 053 km i powierzchni dorzecza 98 900 km².Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.

  Około 63% mieszkańców posługuje się językiem rosyjskim, jednak w 2001 około 65% ogółu zadeklarowało narodowość ukraińską, a 27% rosyjską. Liczba ludności znacznie spadła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

  Od końca 1941 do 1943 Kramatorsk znajdował się pod okupacją wojsk niemieckich.

  W kwietniu 2014 opanowały go zbrojne oddziały rosyjskich separatystów, które wycofały się z miasta 5 lipca 2014. Po tym, jak Donieck znalazł się pod kontrolą separatystycznego rządu, administracja donieckiego obwodu została przeniesiona do Mariupola, a później do Kramatorska.

  Węzeł kolejowy – zespół posterunków ruchu i punktów ekspedycyjnych znajdujących się na stacji węzłowej lub w jej rejonie.Hutnictwo – gałąź przemysłu zajmująca się wytapianiem metali i ich stopów z rud z domieszką złomu oraz ich obróbką:

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Inne spotykane tłumaczenia rosyjskiej nazwy (Новокраматорский машиностроительный завод) to: Nowokramatorska Fabryka Maszyn, Nowokramatorskie Zakłady Budowy Maszyn, Nowokramatorski Zakład Produkcji Maszyn, Nowokramatorskie Zakłady Maszynowe, dawniej Nowo-Kramatorskie Zakłady Budowy Maszyn Ciężkich.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Liczba ludności Ukrainy według danych dostępnych 1 stycznia 2017 (ukr.), Państwowa Służba Statystyki Ukrainy. [dostęp 03-06-2018]
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Doniecka Republika Ludowa (ros.: Донецкая Народная Республика, Donieckaja Narodnaja Riespublika; ukr.: Донецька Народна Республіка, Donećka Narodna Respublika, DNR) – samozwańcza republika, działająca na terenie ukraińskiego obwodu donieckiego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wojna w Donbasie (wojna na Ukrainie, wojna na wschodniej Ukrainie) – zbrojny konflikt w Donieckim Zagłębiu Węglowym (potocznie zwany również Donbasem), obejmującym obwód doniecki i ługański, rozpoczęty w kwietniu 2014. Zbrojne wystąpienie separatystów dążących do uniezależnienia się regionu od reszty Ukrainy poprzedziły marcowe prorosyjskie wystąpienia i kryzys krymski, które były odpowiedzią na rewolucję Euromajdanu z lutego 2014.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.838 sek.