• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krajowe Centrum Kompetencji

  Przeczytaj także...
  Marek Kamiński (ur. 24 marca 1964 w Gdańsku) – polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Razem z Janem Melą zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy.Organizacja pożytku publicznego (OPP) − termin wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  Piotr Łukasz Gruszka (ur. 8 marca 1977 w Oświęcimiu) – polski siatkarz; W latach 1995-2011 reprezentant kraju (rekordzista pod względem liczby meczów rozegranych w kadrze), a z czasem jej kapitan, występujący na pozycji atakującego bądź przyjmującego (skrzydłowego). Mistrz Europy 2009, srebrny medalista mistrzostw świata 2006, trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich (Atlanta 1996, Ateny 2004 i Pekin 2008). MVP mistrzostw Europy 2009. Do 2008 włącznie uczestnik wszystkich 11 edycji Ligi Światowej (1998–2008) z udziałem reprezentacji Polski.

  Krajowe Centrum Kompetencjifundacja charytatywna o charakterze non-profit założona w 2007 roku przez Konrada Wojterkowskiego. Organizacja gromadzi dane o innych fundacjach i stowarzyszeniach oraz instytucjach administracji publicznej z obszaru pomocy społecznej.

  Krajowe Centrum Kompetencji (KCK) specjalizuje się w takich sprawach jak: niepełnosprawność, komplikacje zdrowotne, przemoc w rodzinie oraz wykluczenie społeczne. Jego celem jest ułatwienie dostępu do Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), które zajmują się konkretnymi problemami społecznymi.

  Anna Przybylska (ur. 26 grudnia 1978 w Gdyni) – polska aktorka oraz fotomodelka. Pierwsza polska aktorka, która została międzynarodową twarzą kosmetyków marki Astor.Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.

  KCK było organizatorem kilku kampanii społecznych. W 2008 i 2009 roku fundacja przygotowała kampanię „Przekaż 1%”, której celem było zwrócenie uwagi społeczeństwa na możliwość przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Kampania wyróżniała się spośród innych tego rodzaju tym, że była wspólną inicjatywą wielu organizacji charytatywnych, także tych najmniejszych, które nie są w stanie samodzielnie prowadzić akcji informacyjnych. Nie promowała żadnej konkretnej organizacji, lecz samą możliwość wsparcia dla OPP. Specjalne przygotowane spoty ukazywały się w stacjach radiowych i telewizyjnych. W 2008 roku w akcji wzięli udział: Beata Tyszkiewicz, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kolberger, Agnieszka Grochowska, Grażyna Wolszczak, Tomasz Kot, Katarzyna Groniec, Tomasz Karolak, Zbigniew Zamachowski. Rok później kampania promowana była przez: Marka Kamińskiego, Adama Małysza, Andrzeja Wajdę oraz ponownie Piotra Adamczyka.

  Piotr Aleksander Adamczyk (ur. 21 marca 1972 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, w polskim dubbingu użycza głosów najczęściej głównym bohaterom.Katarzyna Groniec (ur. 22 lutego 1972 w Zabrzu) – polska piosenkarka i aktorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Największą inicjatywą fundacji była kampania pod hasłem „Kocham. Nie biję”. Jej celem było przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, głównie wobec dzieci, zwiększenie społecznego zaangażowania i wiedzy na temat przemocy rodzinnej. Akcja trwała 3 miesiące, w czasie których wykorzystano spoty umieszczane na billboardach, w prasie, radio i telewizji. W kampanii wzięli udział m.in. Anna Przybylska, Piotr Gruszka, Tomasz Karolak, Magdalena Różczka, Paweł Królikowski. Akcja została zorganizowana przez KCK dwukrotnie, w 2008 i 2009 roku.

  Zbigniew Zamachowski (ur. 17 lipca 1961 w Brzezinach) – polski aktor filmowy i teatralny, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje.Paweł Królikowski (ur. 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Realizator telewizyjny. Jego młodszy brat Rafał również jest aktorem.

  Oprócz kampanii charytatywnych i społecznych, Krajowe Centrum Kompetencji zaangażowało się w szereg innych inicjatyw. Fundacja brała aktywny udział w pracach nad nowelizacją Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2020 r. poz. 218), która wprowadziła całkowity zakaz stosowania kar cielesnych i cierpień psychicznych dzieciom. Prezes KCK Konrad Wojterkowski wchodzi w skład zespołu monitorującego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, organu doradczego powołanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na mocy nowelizacji ustawy. Fundacja aktywnie występowała także jako orędownik wprowadzenia w Polsce Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

  Tomasz Karolak (ur. 21 czerwca 1971 w Radomiu) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, piosenkarz oraz wokalista zespołu Pączki w Tłuszczu. Dyrektor artystyczny Teatru IMKA.Krzysztof Marek Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.

  Z krajowym Centrum Kompetencji współpracują takie organizacje jak: Caritas Polska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenie „SOS Wioski Dziecięce w Polsce”, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, czy Fundacja Polsat.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kocham. Nie biję
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • www.kck.pl [dostęp: 22.11.2012]
 • www.bazy.ngo.pl [dostęp: 22.11.2012]
 • www.kampaniespoleczne.pl [dostęp: 22.11.2012]
 • Beata Maria Helena Tyszkiewiczówna-Kalenicka (ur. 14 sierpnia 1938 w Wilanowie) – polska aktorka filmowa i telewizyjna, w latach 1994–1998 prezes Fundacji Kultury Polskiej. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej rady Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Adam Henryk Małysz (ur. 3 grudnia 1977 w Wiśle) – polski skoczek narciarski, multimedalista olimpijski, najbardziej utytułowany skoczek w historii indywidualnych konkursów mistrzostw świata w skokach narciarskich, po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego kierowca rajdowy, międzynarodowy rajdowy mistrz Polski i Czech z roku 2012, dwukrotny uczestnik Rajdu Dakar.
  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) – polskie ministerstwo kierowane przez ministra właściwego do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny; od 2015 ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej jest Elżbieta Rafalska.
  Kocham. Nie biję – kampania społeczna stworzona przez Konrada Wojterkowskiego oraz fundację Krajowe Centrum Kompetencji (KCK) we współpracy m.in. z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendą Główną Policji i Rzecznikiem Praw Dziecka. Skierowana była przeciwko przemocy w rodzinie, głównie wobec dzieci. Zorganizowano cztery edycje akcji.
  Agnieszka Grochowska (ur. 31 grudnia 1979 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, laureatka Złotego Lwa za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Trzy minuty. 21:37 podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
  Grażyna Wolszczak właśc. Grażyna Wolszczak-Sikora (ur. 7 grudnia 1958 w Gdańsku) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie gra w Teatrze Komedia i na Scenie Prezentacje. Współautorka książki Jak być zawsze młodą, piękną i bogatą (wyd. 2008).
  Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.