• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa

  Przeczytaj także...
  Miód pitny – tradycyjny napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego, najczęściej lipowego. Wyrabiany i spożywany od średniowiecza m.in. w Polsce i na Litwie. Od 2008 r. polskie miody pitne są zarejestrowane przez Komisję Europejską jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Produkcja miodu pitnego nazywana jest miodosytnictwem, a budynek, w którym odbywa się produkcja – miodosytnią.Ogólnopolski Konkurs Win, Miodów Pitnych i Napojów Winiarskich jest organizowany od 1991 r. przez Krajową Radę Winiarstwa i Miodosytnictwa. Adresowany jest do wszystkich producentów win, miodów pitnych, wyrobów winiarskich, a także importerów wspomnianych trunków. Ocenie podlegają rozmaite kategorie wyrobów winiarskich, takie jak np.: wina gronowe, wina gronowe musujące, wina owocowe, wina owocowe aromatyzowane, wina gronowe wyprodukowane w Polsce z upraw krajowych i miody pitne.
  Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa – największa w Polsce organizacja zrzeszająca podmioty branży winiarskiej. Należą do niej zarówno producenci, importerzy, dystrybutorzy jak i inne przedsiębiorstwa związane z krajowym rynkiem wina. Związek powstał w 2015 roku z inicjatywy członków Polskiej Rady Winiarstwa przy Stowarzyszeniu Naukowo–Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, której działalność została zawieszona w styczniu 2016 roku.

  Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa – organizacja zrzeszająca producentów win, miodów pitnych i importerów oraz innych przedsiębiorców związanych z rynkiem winiarskim. Reprezentuje interesy branży wobec władz administracyjnych, samorządowych i społecznych. W roku 2016 zawiesiła działalność.

  Wino – napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji moszczu z winogron. Proces ten nosi nazwę winifikacji. Proces produkcji jest skomplikowany i ulega modyfikacjom w zależności od producenta i rodzaju wina.

  Głównym celem działalności KRWiM jest współuczestnictwo w rozwiązywaniu problemów technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych łączących się z działalnością i rozwojem winiarstwa w Polsce oraz współpraca w tym zakresie z organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Od początku swej działalności organizuje Ogólnopolski Konkurs Win, Miodów Pitnych i Napojów Winiarskich oraz kursy winiarskie podnoszące kwalifikacje pracowników branży.

  Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa została powołana w 1991 r. Działa przy Stowarzyszeniu Naukowo – Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, wchodzi w skład Rady Gospodarki Żywnościowej. Jest organizacją dobrowolną, samorządną i samofinansującą się. W 2012 r. organizacja zmieniła nazwę na Polska Rada Winiarstwa. W styczniu 2016 r. działalność Rady przy Stowarzyszeniu Naukowo–Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego została zawieszona. Interesy polskiej branży winiarskiej reprezentuje Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

  Przypisy

  1. ZP Polska Rada Winiarstwa ma cztery ważne cele na 2016 r.. [dostęp 2016-06-23].
  2. O Polskiej Radzie Winiarstwa. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. [dostęp 2016-04-10].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.