Krajowa Agencja Wydawnicza
Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch” (RSW „Prasa-Książka-Ruch”) – polskie wydawnictwo powstałe w 1973 w wyniku połączenia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, wydawnictwa Książka i Wiedza oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch".
Szczęśliwa Siódemka – seria wydawnicza KAW wydawana w latach 70. i 80. XX wieku. Okładki serii miały dwie szaty graficzne. Autorami chronologicznie pierwszej byli Jakub Kubasiewicz i Andrzej Olejniczak.
Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) – polskie wydawnictwo w Warszawie działające w latach 1974–2004, do 1991 część koncernu Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”.
W 1991 roku, w wyniku przekształceń koncernu wydawniczego RSW Prasa-Książka-Ruch, Krajowa Agencja Wydawnicza przekształcona została w przedsiębiorstwo państwowe Krajowa Agencja Wydawnicza Przedsiębiorstwo Państwowe. W 1995 rozpoczął się proces prywatyzacji KAW-u.
Od 1996 do 2001 wydawnictwo posiadało kamienicę przy ul. Smolnej 12 w Warszawie, która generowała większość dochodów firmy pochodzących z wynajmu pomieszczeń. Od 2002 znajdowało się w stanie likwidacji celem zaspokojenia wierzycieli. W 2003 wydana została przez KAW ostatnia książka – Zgrzyt otwierającej się Bramy Józefa Natansona.
Archiwum fotograficzne Krajowej Agencji Wydawniczej (około 181 000 jednostek archiwalnych) zostało przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego.
KAW wydała m.in. serie Dzieje Narodu i Państwa Polskiego, Szczęśliwa Siódemka, Ekspres Reporterów.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Polska. Ważniejsze współczesne wydawnictwa, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2009-12-25] .
- Krajowa Agencja Wydawnicza – Archiwum Fotograficzne (pol.). Narodowe Archiwum Cyfrowe. [dostęp 3 maja 2010].