• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krajowa Agencja Wydawnicza

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch” (RSW „Prasa-Książka-Ruch”) – polskie wydawnictwo powstałe w 1973 w wyniku połączenia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, wydawnictwa Książka i Wiedza oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch".
  Szczęśliwa Siódemka – seria wydawnicza KAW wydawana w latach 70. i 80. XX wieku. Okładki serii miały dwie szaty graficzne. Autorami chronologicznie pierwszej byli Jakub Kubasiewicz i Andrzej Olejniczak.

  Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) – polskie wydawnictwo w Warszawie działające w latach 1974–2004, do 1991 część koncernu Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”.

  W 1991 roku, w wyniku przekształceń koncernu wydawniczego RSW Prasa-Książka-Ruch, Krajowa Agencja Wydawnicza przekształcona została w przedsiębiorstwo państwowe Krajowa Agencja Wydawnicza Przedsiębiorstwo Państwowe. W 1995 rozpoczął się proces prywatyzacji KAW-u.

  Od 1996 do 2001 wydawnictwo posiadało kamienicę przy ul. Smolnej 12 w Warszawie, która generowała większość dochodów firmy pochodzących z wynajmu pomieszczeń. Od 2002 znajdowało się w stanie likwidacji celem zaspokojenia wierzycieli. W 2003 wydana została przez KAW ostatnia książka – Zgrzyt otwierającej się Bramy Józefa Natansona.

  Dzieje Narodu i Państwa Polskiego - seria wydawnicza, która ukazywała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w latach 1987-1999. Na serię tę składało się 64 woluminów, z których każdy z posiadał swój własny tytuł oraz numer i omawiał odrębny okres dziejów Polski od jej początków do II wojny światowej. Autorami byli wybitni polscy historycy.Koncern jest to gospodarcza forma organizacji skupiającej przedsiębiorstwa o odrębnej osobowości prawnej należące do jednego właściciela; koncern powstaje na skutek koncentracji kapitału, dokonywanej zazwyczaj w drodze zakupu akcji lub udziałów innych firm. Firmy wchodzące w skład koncernu mają odrębną osobowość prawną i odrębne organy korporacyjne - w tym przede wszystkim odrębny Zarząd. Jego następstwem może być ograniczenie konkurencji, zwiększenie zysków (wynikające z produkcji na większą skalę), umocnienie pozycji finansowej, gospodarczej, osiągnięcie wpływu na decyzje gospodarcze państwa.

  Archiwum fotograficzne Krajowej Agencji Wydawniczej (około 181 000 jednostek archiwalnych) zostało przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

  KAW wydała m.in. serie Dzieje Narodu i Państwa Polskiego, Szczęśliwa Siódemka, Ekspres Reporterów.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Tonpress
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Polska. Ważniejsze współczesne wydawnictwa, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2009-12-25].
  2. Krajowa Agencja Wydawnicza – Archiwum Fotograficzne (pol.). Narodowe Archiwum Cyfrowe. [dostęp 3 maja 2010].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Upadłość KAW: Gdzie sens? Gdzie logika? (pol.). Biblioteka Analiz, 18.02.2004. [dostęp 11 marca 2019].
 • Narodowe Archiwum Cyfrowe, NAC – centralne archiwum państwowe z siedzibą w Warszawie, powstałe 8 marca 2008 wskutek przekształcenia istniejącego od 1955 roku Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Siedzibą Narodowego Archiwum jest kompleks budynków przy ulicy Hankiewicza 1, współdzielony z Archiwum Akt Nowych.Tonpress – polskie wydawnictwo płytowe powstałe w latach 70. XX wieku. Według BIP Najwyższej Izby Kontroli Tonpress Sp. z o.o. od stycznia 1997 r. zaprzestała prowadzenia ksiąg rachunkowych. 19 maja 2009 Krajowa Agencja Wydawnicza Tonpress Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.696 sek.