• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krajobraz pełen nadziei

  Przeczytaj także...
  TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.Robert Hobrzyk – polski gitarzysta występujący z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem, współpracujący również z grupą Anawa.
  Piwnica pod Baranami – krakowski kabaret, działający od 1956. W Piwnicy powstawały przez lata piosenki i krótkie formy sceniczne.

  Krajobraz pełen nadziei – dziesiąty album Marka Grechuty wydany przez wytwórnię płytową Polskie Nagrania „Muza” w 1989 roku.

  Wersja oryginalna z 1989 roku[]

  1. Pamięci wierszy (muz. i sł. Marek Grechuta)
  2. Nieoceniona (muz. i sł. Marek Grechuta)
  3. Miłość drogę zna (muz. i sł. Marek Grechuta)
  4. Takiej miłości nam życzę (muz. i sł. Marek Grechuta)
  5. Tajemniczy uśmiech (muz. i sł. Marek Grechuta)
  6. Krajobraz pełen nadziei (muz. i sł. Marek Grechuta)
  7. Pieśń wigilijna (muz. i sł. Marek Grechuta)
  8. Pieśń dla ludzi plonów (muz. i sł. Marek Grechuta)
  9. Żyj tą nadzieją (muz. i sł. Marek Grechuta)
  10. Najdłuższa pora dnia (muz. i sł. Marek Grechuta)

  Wykonawcy[]

 • Marek Grechuta (śpiew, fortepian, aranżacje)
 • Michał Półtorak (I skrzypce)
 • Joanna Giemzowska-Pilch (II skrzypce)
 • Jadwiga Olesińska (wiolonczela)
 • Adam Moszumański (gitara basowa, wiolonczela)
 • Robert Hobrzyk (gitara)
 • Paweł Ścierański (gitara)
 • Mariusz Pikuła (elektroniczne instrumenty klawiszowe)
 • Jan Pilch (perkusja)
 • Krzysztof Ścierański (gitara basowa)
 • Wersja rozszerzona z 2001 roku[]

  W antologii Świecie nasz oryginalna płyta została wzbogacona o 12 dodatkowych utworów:

  EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) – polski piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt. Interesował się także rzeźbą i filozofią.
  1. Sztandar Ikara (muz. i sł. Marek Grechuta)
  2. Sztandar szczęśliwej drogi (muz. i sł. Marek Grechuta)
  3. Sztandar szczęścia (muz. i sł. Marek Grechuta)
  4. Sztandar Ofelii (muz. i sł. Marek Grechuta)
  5. Sztandar błękitu (muz. i sł. Marek Grechuta)
  6. Sztandar przewodnika (muz. i sł. Marek Grechuta)
  7. Taniec na dworze Hektora (muz. Marek Grechuta)
  8. Podczas dziewięciu dni (muz. Marek Grechuta , sł. Homer)
  9. Sozopol (muz. i sł. Marek Grechuta)
  10. Wenecja (muz. i sł. Marek Grechuta)
  11. Lanckorona (muz. i sł. Marek Grechuta)
  12. Pieśń wigilijna (muz. i sł. Marek Grechuta)

  (11-16)

  Świecie nasz - antologia albumów Marka Grechuty wydana w roku 2000 i ponownie w 2005. W pierwszej edycji składała się z 13 płyt, w drugiej z 15. W antologii znalazły się wszystkie albumy studyjne Marka Grechuty uzupełnione o nagrania dodatkowe, m.in. radiowe i singlowe wersje utworów, wykonania koncertowe i nagrania wcześniej nie publikowane. Na płytę Serce trafiły nagrania z koncertu-benefisu Dar serca z roku 1998, a na płytę Godzina miłowania (w wydaniu z 2005) niepublikowane dotąd nagrania. Wszystkie płyty z antologii ukazywały się także osobno.Jan Pilch (ur. 11 stycznia 1956) – polski perkusista, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyrektor artystyczny odbywającego się w Krakowie co roku festiwalu perkusyjnego "Źródła i inspiracje". Współpracuje z muzykami wielu różnych środowisk; od kompozytorów muzyki poważnej (np. Krystyna Moszumańska-Nazar, Magdalena Długosz) po muzykę rozrywkową (Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, zespoły Pod Budą, Düpa czy Charming Beauties), oraz jazz.

  Nagrania z programu telewizyjnego TVP Kraków Pęknięte niebo – recital Marka Grechuty w reżyserii Andrzeja Maja oraz Stanisława Zajączkowskiego (1996)

  (17-18)

  Fragmenty muzyki z widowiska telewizyjnego TVP Kraków Iliada – pojedynek szybkonogiego Achilla z boskim Hektorem na motywach Iliady Homera w reżyserii Andrzeja Maja

  (19)

  Joanna Giemzowska (właśc. Joanna Giemzowska-Pilch) – polska skrzypaczka występująca w Piwnicy pod Baranami i nagrywająca z grupą Anawa oraz z Markiem Grechutą i Grzegorzem Turnauem.Michał Półtorak – polski skrzypek występujący m.in. w zespole Grzegorza Turnaua, członek grupy Anawa od 1976 roku i jej kierownik muzyczny od roku 1980, występujący i nagrywający z Markiem Grechutą. Od wielu lat gra na skrzypcach (a także na mandolinie) w Piwnicy pod Baranami, gdzie grają także jego dzieci - Maciej i Agata Półtorakowie.

  Nagranie archiwalne TVP

  (20-21)

  Nagrania z programu telewizyjnego TVP Kraków Malarskie impresje Marka Grechuty w reżyserii Andrzeja Maja (1983)

  (22)

  Nagranie dokumentalne z krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Zapowiedź: Piotr Skrzynecki (1986)

  Ekipa[]

 • Reżyser nagrania: Jacek Mastykarz
 • Asystent reżysera: Tomasz Wolnicki
 • Projekt okładki: Piotr Kunce
 • Wydania[]

 • 1989 – Polskie Nagrania „Muza” (LP)
 • 1992 – Polskie Nagrania Muza (CD)
 • 1992 – Polskie Nagrania Muza (kaseta)
 • 2001EMI Music Poland (CD)
 • 2001 – EMI Music Poland (CD, box Świecie nasz)
 • 2005 – EMI Music Poland (koperta, box Świecie nasz)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Iliada (gr. Ἰλιάς Iliás) – obok Odysei drugi z eposów, których autorstwo tradycja przypisuje Homerowi. Oba utwory datuje się na VIII lub VII wiek p.n.e. – stanowią więc one najstarsze zabytki literatury greckiej i europejskiej w ogóle. Oba poematy są eposami heroicznymi. Powstały prawdopodobnie w Jonii na wybrzeżu Azji Mniejszej – świadczy o tym przede wszystkim ich język, który można scharakteryzować jako archaiczny dialekt joński z elementami dialektu eolskiego. Metrum stanowi heksametr daktyliczny. Tematem utworu jest gniew Achillesa i związane z nim epizody wojny trojańskiej. Tytuł utworu pochodzi od wyrażenia he Ilias poiesis – pieśń o Ilionie (Troi).Piotr Cezary Skrzynecki (ur. 12 września 1930 w Warszawie, zm. 27 kwietnia 1997 w Krakowie) – twórca, kierownik artystyczny, reżyser, scenarzysta, konferansjer kabaretu Piwnica pod Baranami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Adam Moszumański – polski gitarzysta basowy i wiolonczelista występujący w zespołach Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua, członek grup Wawele (od grudnia 1971 do 1976 roku) i Anawa (od 1980 roku) oraz piwnicy pod Baranami.
  Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.