Państwa alpejskie (kolor zielony) na mapie Europy.
Państwa alpejskie według Konwencji Alpejskiej.
Kraje alpejskie – państwa Europy, na których obszarze znajdują się Alpy.
Do grupy tych państw, pod względem geograficznym, zaliczają się (kolejność alfabetyczna):
- Austria
- Francja
- Liechtenstein – jedyne państwo w całości położone w Alpach
- Monako – zajmuje stoki góry Mont Agel (kulminacja na terenie Francji liczy 1148 m n.p.m.), zaliczanej do masywu Prealp Nicejskich (części Alp Nadmorskich)
- Niemcy
- Słowenia
- Szwajcaria
- Węgry – Wzgórza Kőszeg zaliczane są do regionu alpejskiego
- Włochy
Zgodnie z Konwencją w sprawie ochrony Alp (Konwencja Alpejska z 7 listopada 1991) państwami alpejskimi jest tylko osiem spośród dziewięciu wyżej wymienionych państw (bez Węgier).
Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
Według innego podziału, mianem krajów alpejskich określa się wyłącznie Austrię, Liechtenstein i Szwajcarię, czyli państwa, których większość terytorium leży na obszarze Alp.
Klasyfikacje statystyczne pojmowania definicji "państwa alpejskiego" różnią się w zależności od perspektywy. Państwo o dużym terytorium może mieć znaczny udział w powierzchni Alp, nawet jeśli zajmują one tylko niewielką część jego obszaru (Francja, Włochy), zaś w przypadku państw o niewielkim terytorium, Alpy mogą stanowić znaczny odsetek jego powierzchni. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku populacji:
Prealpy Nicejskie - pasmo górskie, część południowych Alp Zachodnich. Leży na terenie południowej Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże oraz w Monako. Pasmo to jest częścią Alp Nadmorskich. Największym miastem regionu jest Nicea. Najwyższym szczytem jest Mont Férion, który osiąga 1413 m.Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.
część Szwajcarii i Słowenii, leżąca w Alpach to ponad 40% powierzchni tych krajów, natomiast w Austrii jest to ponad 60%, gdzie około połowa mieszkańców mieszka w Alpach (około 1/3 wszystkich mieszkańców Alp), 1/3 w Słowenii i 1/4 w Szwajcarii (około 1/8 mieszkańców Alp);
Austria, Włochy i Francja mają znaczny udział w powierzchni Alp – alpejskie części tych krajów stanowią łącznie 77% obszaru alpejskiego, a 3/4 ludności Alp (ponad 10 milionów) mieszka w tych trzech państwach (w przeciwieństwie do Austrii, Alpy stanowią jednak tylko niewielki odsetek obszaru lądowego Włochy (17%) i Francji (7%).

Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Region alpejski (4) – megaregion Europy Zachodniej. Obejmuje zwarty zespół struktur fałdowych - górskich i podgórskich - powstałych w orogenezie alpejskiej. Region leży między Wogezami, Średniogórzem Niemieckim i Masywem Czeskim na północy, Półwyspem Apenińskim na południu, Bruzdą Rodanu na zachodzie i Kotliną Panońską na wschodzie.
Warto wiedzieć że... beta
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Mont Agel – szczyt górski w Prealpach Nicejskich, o wysokości 1148 m n.p.m., na pograniczu Francji i Monako. Na południowym zboczu góry, na wysokości 161 metrów n.p.m. znajduje się najwyższy punkt w Księstwie Monako (Chemin des Révoires).
Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.
Konwencja Alpejska – umowa międzynarodowa zawarta 7 listopada 1991 na rzecz zrównoważonego rozwoju na obszarze Alp.