Kraj pardubicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kraj pardubicki (cz. Pardubický kraj) – jedna z czternastu jednostek podziału terytorialnego w Czechach, odpowiednik województwa. Leży we wschodniej części historycznych Czech oraz zachodnich Moraw. Północnym krańcem sięga granicy z Polską (Kotlina Kłodzka). Stolicą krajuPardubice. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego kraj wschodnioczeski.

Powiat Pardubice (czes. Okres Pardubice) to powiat w kraju pardubickim (okręg terytorialny: kraj wschodnioczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Pardubice. Powierzchnia powiatu wynosi 888,98 km², zamieszkuje go 159 910 osób (gęstość zaludnienia wynosi 180,08 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 115 miejscowości, w tym 7 miast.Svitavy (niem. Zwittau) – miasto w Czechach, na Morawach, w kraju pardubickim. Siedziba powiatu Svitavy. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3 133 ha, a liczba jego mieszkańców 17 427 osób.

Powiaty kraju pardubickiego[ | edytuj kod]

 • Powiat Chrudim
 • Powiat Pardubice
 • Powiat Svitavy
 • Powiat Uście nad Orlicą


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Chrudim (czes. Okres Chrudim) to powiat w kraju pardubickim (okręg terytorialny: kraj wschodnioczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Chrudim. Powierzchnia powiatu wynosi 1029,67 km², zamieszkuje go 104 707 osób (gęstość zaludnienia wynosi 101,76 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 113 miejscowości, w tym 8 miast.
  Vysoké Mýto (niem. Hohenmauth) – miasto w Czechach, w kraju pardubickim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 4 199 ha, a liczba jego mieszkańców 12 669 osób. W mieście znajduje się fabryka autobusów marki Irisbus/Karosa
  Kotlina Kłodzka (czes. Kladská kotlina, niem. Glatzer Kessel) (332.54) – kraina geograficzna w Sudetach Środkowych, główne miasto – Kłodzko. Kotlina jest otoczona przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną ziemią kłodzką.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Powiat Svitavy (czes. Okres Svitavy) – powiat w kraju pardubickim (okręg terytorialny: kraj wschodnioczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Svitavy. Powierzchnia powiatu wynosi 1334,72 km², zamieszkuje go 102 106 osób (gęstość zaludnienia wynosi 76,54 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 113 miejscowości, w tym 7 miast.

  Reklama