Wodospad Orechowski w
Soczi
Kraj Krasnodarski, ros. Краснодарский край – jednostka administracyjna w Rosji.
Kraj położony jest nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, w Południowym Okręgu Federacji Rosyjskiej. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni około 76 tys. km² (45. miejsce wśród rosyjskich okręgów), ma 5 125 221 mieszkańców (oficjalne dane z roku 2002), czyniąc go najludniejszym krajem w Rosji i trzecim okręgiem w całej Rosji.
Hermonassa – starożytne miasto grecko-syndyckie, położone na wyspie u ujścia rzeki Kubań, obecnie na obszernym nadmorskim płaskowyżu o stromych brzegach, częściowo zniszczonym obsunięciami ziemi i pochłoniętym przez morze.Wielka Bułgaria (t. Stara Bułgaria-Byzantine Greek: Παλαιά Μεγάλη Βουλγαρία, Palaiá Megálē Boulgaría) – ziemie między Dnieprem a Kubaniem, zamieszkane przez plemiona bułgarskie.
Kraj Krasnodarski graniczy od południa z Gruzją, od wschodu z Karaczajo–Czerkiesją i Krajem Stawropolskim a od północnego wschodu z obwodem rostowskim. Na terytorium Kraju znajduje się enklawa – Republika Adygei.
Stolicą kraju jest Krasnodar, z 809 000 mieszkańców. Do innych dużych miast należą Soczi (328 800), Noworosyjsk (231 900) i Armawir (193 900).
Rejony i ich centra administracyjne[ | edytuj kod]
Rejon abiński – Abinsk
Rejon anapski – Anapa
Rejon apszeroński – Apszerońsk
Rejon biełogliński – Biełaja Glina
Rejon biełorieczieński – Biełorieczensk
Rejon briuchowiecki – Briuchowieckaja
Rejon wysiełkowski – Wysiełki
Rejon gulkiewiczski – Gulkiewiczi
Rejon dinski – Dinskaja
Rejon jejski – Jejsk
Rejon kawkazski – Kawkazskaja
Rejon kaliniński – Kalinińskaja
Rejon kaniewski – Kaniewskaja
Rejon korienowski – Korienowsk
Rejon krasnoarmiejski – Połtawskaja
Rejon kryłowski – Kryłowskaja
Rejon krymski – Krymsk
Rejon kurganiński – Kurganińsk
Rejon kuszczewski – Kuszczewskaja
Rejon łabinski – Łabinsk
Rejon leningradski – Leningradskaja
Rejon mostowski – Mostowskoj
Rejon nowokubański – Nowokubańsk
Rejon nowopokrowski – Nowopokrowskaja
Rejon otradniński – Otradnaja
Rejon pawłowski – Pawłowskaja
Rejon primorsko-achtarski – Primorsko-Achtarsk
Rejon siewierski – Siewierskaja
Rejon sławiański – Sławiańsk nad Kubaniem
Rejon staromiński – Staromińskaja
Rejon tbiliskii – Tbiliskaja
Rejon tiemriukski – Tiemriuk
Rejon timaszowski – Timaszowsk
Rejon tichoriecki – Tichorieck
Rejon tuapsiński – Tuapse
Rejon uspieński – Uspienskoje
Rejon ust´-łabinski – Ust´-Łabinsk
Rejon szczierbinowski – Szczierbinowskaja.
Miejscowości powyżej 20 000 mieszkańców[ | edytuj kod]
Stan na dzień 1 stycznia 2005 roku
Kraj Stawropolski (ros. Ставропольский край) – jednostka administracyjna Rosji w Północnokaukaskim Okręgu Federalnym ze stolicą w Stawropolu.Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .
Skład narodowościowy obwodu w 2010 roku według rosyjskiego spisu:
W 2010 kraj zamieszkiwało 1969 Polaków. Stanowili 0,04% populacji.
Tablice rejestracyjne[ | edytuj kod]
Tablice pojazdów zarejestrowanych w Kraju Krasnodarskim mają oznaczenie 23 lub 123 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.
Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.Sławiańsk nad Kubaniem (ros. Славянск-на-Кубани) - miasto w Rosji, w Kraju Krasnodarskim, nad Protoką (odnoga Kubania).
W przeszłości różnych części dzisiejszego Kraju Krasnodarskiego sięgało władztwo greckie (starożytne Królestwo Bosporańskie), starobułgarskie (wczesnośredniowieczna Wielka Bułgaria) i gruzińskie (średniowieczne Królestwo Gruzji i międzywojenna Demokratyczna Republika Gruzji).
Na terenie kraju znajdują się pozostałości starożytnych greckich miast Gorgippia, Hermonassa i Fanagoria.
Fanagoria była stolicą Wielkiej Bułgarii przed powstaniem Bułgarii na Bałkanach.
W przeszłości istniały tu autonomiczne rejony narodowe: Armeński Rejon Narodowy (1925–1953), Grecki Rejon Narodowy (1930–1938), Szapsugski Rejon Narodowy (1924–1945).
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Strona administracji kraju

Noworosyjsk (ros. Новороссийск) – miasto w Rosji, w Kraju Krasnodarskim, jeden z głównych portów Morza Czarnego.Korienowsk (ros. Кореновск) – miasto w Rosji, w Kraju Krasnodarskim, centrum administracyjne rejonu korienowskiego.
Warto wiedzieć że... beta
Biełorieczensk (ros. Белореченск) – miasto w Rosji, w Kraju Krasnodarskim, centrum administracyjne rejonu biełorieczenskiego.
Bałkany – region Europy, obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego. Jednak nazwa ta mniej odnosi się do geografii, a bardziej do wspólnoty historyczno-kulturowej. Przy takim podejściu o przynależności danego kraju do Bałkanów decydują cechy kulturowe (np. język należący do ligi bałkańskiej, pewne elementy kultury ludowej), społeczne (np. wieloetniczność, współwystępowanie katolicyzmu, prawosławia i islamu) oraz historyczne (np. dawna przynależność do Cesarstwa Bizantyjskiego, zasiedlenie przez Słowian w VI wieku naszej ery, a przede wszystkim doświadczenie panowania tureckiego).
Grecy – naród pochodzenia indoeuropejskiego. Tworzące go plemiona dotarły na tereny Grecji w II tysiącleciu p.n.e.
Kraje Federacji Rosyjskiej (ros. Края Российской Федерации) – jednostki podziału administracyjnego Rosji.
Armawir (ros. Армавир, orm.: Արմավիր) - miasto w Rosji, w Kraju Krasnodarskim, nad Kubaniem i uchodzącym doń Urupem.
Fanagoria – powstałe w starożytności miasto na Półwyspie Tamańskim nad Zalewem Tamańskim należącym do Cieśniny Kerczeńskiej (zwanej wówczas Bosforem Kimmeryjskim). Miasto to istniało od VI wieku p.n.e. do X wieku n.e..
Szapsugski Rejon Narodowy – autonomiczna szapsugska jednostka administracyjna utworzona w ZSRR w Rosyjskiej FSRR 6 września 1924 r.