• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kraj żyliński

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Powiat Żylina (słow. okres Žilina) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w Kraju żylińskim. Powiat Żylina zamieszkiwany jest przez 156 773 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 815 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 191,85 osób na km².
  Powiat Dolný Kubín (słow. okres Dolný Kubín) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w kraju żylińskim, na terenie historycznych regionów Orawy i w mniejszej części Liptowa. Powiat Dolný Kubín zamieszkiwany jest przez 39 364 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 490 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 80,33 osób na km².

  Kraj żyliński (słow. Žilinský kraj) – jednostka administracyjna Słowacji, jeden z 8 krajów, na które podzielona została Słowacja.

  Powiat Twardoszyn (okres Tvrdošín) - słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w Kraju żylińskim. Powiat Twardoszyn znajduje się na terenie krainy historycznej Orawy. Miasta: powiatowy Twardoszyn i Trzciana.Powiat Czadca (słow. okres Čadca) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w kraju żylińskim. Powiat Czadca zamieszkiwany jest przez 92 843 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 761 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 122 osób na km². Miasta: Krásno nad Kysucou, Turzovka oraz powiatowe Czadca.

  Powiaty[]

 • Powiat Bytča
 • Powiat Czadca
 • Powiat Dolný Kubín
 • Powiat Kysucké Nové Mesto
 • Powiat Liptowski Mikułasz
 • Powiat Martin
 • Powiat Namiestów
 • Powiat Rużomberk
 • Powiat Turčianske Teplice
 • Powiat Twardoszyn
 • Powiat Żylina
 • Zobacz też[]

 • Herb kraju żylińskiego
 • Wyobrażenie kraju żylińskiego – witraż na dworcu kolejowym w Żylinie


  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Powiat Namiestowo (słow. okres Námestovo) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się na obszarze historycznego regionu Orawa w kraju żylińskim. Powiat Namiestowo zamieszkiwany jest przez 56 043 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 691 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 81,10 osób na km².
  Powiat Bytča (słow. okres Bytča) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w kraju żylińskim. Powiat Bytča zamieszkiwany jest przez 30 879 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 282 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 110 osób na km².Powiat Turčianske Teplice (słow. okres Turčianske Teplice) – słowacka jednostka podziału administracyjnego w kraju żylińskim. Rozpościera się w południowej części Kotliny Turczańskiej, na obszarze historycznego regionu Turiec. Powiat Turčianske Teplice zamieszkiwany jest przez 18 866 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 393 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 48,01 osób na km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Liptowski Mikułasz (słow. okres Liptovský Mikuláš) - słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się na obszarze historycznego regioniu Liptów w Kraju żylińskim. Powiat Liptowski Mikulasz zamieszkiwany jest przez 73 984 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 1 323 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 55,92 osób na km². Miasta: powiatowy Liptowski Mikułasz i Liptovský Hrádok.
  Powiat Martin (słow. okres Martin) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w Kraju żylińskim. Powiat Martin znajduje się na terenie historycznego regionu Turiec. Miasta: powiatowy Martin i Vrútky.
  Powiat Rużomberk (słow. okres Ružomberok) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się na obszarze historycznego regionu Liptów w kraju żylińskim. Powiat Rużomberk zamieszkiwany jest przez 59 148 obywateli (w roku 2003), zajmuje obszar 647 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 91,84 osób na km².
  Powiat Kysucké Nové Mesto (słow. okres Kysucké Nové Mesto) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w kraju żylińskim. Powiat Kysucké Nové Mesto zamieszkiwany jest przez 33 778 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 174 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 194,13 osób na km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.