• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kraj środkowoczeski

  Przeczytaj także...
  Powiat Praga Wschód (czes. Okres Praha - východ) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Praga. Powierzchnia powiatu wynosi 755 km², zamieszkuje go 144 513 osób (gęstość zaludnienia wynosi 191,43 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 110 miejscowości, w tym 8 miast.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Statystyka (niem. Statistik, „badanie faktów i osób publicznych”, z łac. [now.] statisticus, „polityczny, dot. polityki”, od status, „państwo, stan”) – nauka, której przedmiotem zainteresowania są metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących zjawiska, w tym masowe.

  Kraj środkowoczeski (czes. Středočeský kraj) – jeden z trzynastu krajów samorządowych i siedmiu okręgów terytorialnych w Czechach (zob. podział administracyjny Czech). Jego stolicą jest Praga, która sama do niego nie należy, stanowiąc miasto wydzielone. Powierzchnia kraju wynosi 11 014 km², zamieszkuje go 1 150 000 osób (gęstość zaludnienia wynosi 104 mieszkańców na 1 km²). Kraj ten liczy 12 powiatów i 1 146 miejscowości, w tym 73 miasta.

  Kladno – miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Według danych z roku 2005 powierzchnia miasta wynosiła 36,97 km², a liczba jego mieszkańców – 69 355 osób.Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i względnie samodzielnie decydują o realizacji zadań administracyjnych, wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium i dozwolonych samorządowi przez ustawy, pod określonym ustawowo nadzorem administracji rządowej.

  Kraj środkowoczeski jest, oprócz wydzielonego miasta stołecznego Pragi (Hlavní město Praha), jedynym czeskim krajem, który tak jak w latach 1960-2000 stanowi jednocześnie jednostkę samorządu terytorialnego, jak i tzw. okręg terytorialny dla różnych instytucji państwowych.
  Niektóre instytucje kraju znajdują się na jego obszarze, nie zaś w Pradze, jak odpowiednik komendy wojewódzkiej straży pożarnej (krajské ředitelství) z siedzibą w Kladnie, które jest jego największym miastem. Dwa największe ośrodki kraju (Kladno i Mladá Boleslav) są miastami statutarnymi.

  Powiat Beroun (czes. Okres Beroun) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Beroun. Powierzchnia powiatu wynosi 661,9 km², zamieszkuje go 76 773 osób (gęstość zaludnienia wynosi 116,15 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 85 miejscowości, w tym 5 miast.Powiat Przybram (czes. Okres Příbram) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Przybram. Powierzchnia powiatu wynosi 1627,9 km², zamieszkuje go 107 037 osób (gęstość zaludnienia wynosi 65,79 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 120 miejscowości, w tym 6 miast.

  Podział administracyjny[]

  Kraje (województwa) podzielone były na powiaty (czes. okres), jednak od 1 stycznia 2000 powiaty nie są już jednostką podziału administracyjnego Czech. Podział na powiaty zachowały jednak sądy, policja i niektóre inne urzędy państwowe. Został on również zachowany dla celów statystycznych. Województwo środkowoczeskie podzielone było na następujące powiaty:

  Powiat Rakovník (czes. Okres Rakovník) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Rakovník. Powierzchnia powiatu wynosi 930,3 km², zamieszkuje go 54 271 osób (gęstość zaludnienia wynosi 58,36 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 84 miejscowości, w tym 2 miast.Powiat Kolín (czes. Okres Kolín) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Kolín. Powierzchnia powiatu wynosi 846,22 km², zamieszkuje go 95 786 osób (gęstość zaludnienia wynosi 113,22 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 100 miejscowości, w tym 7 miast.
 • Benešov
 • Beroun
 • Kladno
 • Kolín
 • Kutná Hora
 • Mielnik
 • Mladá Boleslav
 • Nymburk
 • Praha-východ
 • Praha-západ
 • Przybram
 • Rakovník
 • Bibliografia[]

 • Oficjalna strona Středočeský kraj
 • Český statistický úřad (czeski urząd statystyczny) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Straż pożarna, dawniej straż ogniowa – zorganizowana formacja zajmująca się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami (innymi niż przestępczość) dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Do zadań straży pożarnej należy także usuwanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof.
  Miasto statutarne (czes. Statutární město, niem. Statutarstadt) – miasto, którego administracja zorganizowana jest według lokalnego prawa zawartego w statucie miejskim. Miasta statutarne istnieją w Czechach oraz Austrii. Na Słowacji, w Słowenii i we Włoszech statut ma każda gmina. Tego typu miasta istniały także przed 1918 r. na terenie Austro-Węgier.
  Powiat Mielnik (czes. Okres Mělník) – powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Mielnik. Powierzchnia powiatu wynosi 712,4 km², zamieszkuje go 95 315 osób (gęstość zaludnienia wynosi 133,87 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 70 miejscowości, w tym 6 miast.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Powiat Kutná Hora (czes. Okres Kutná Hora) – powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Kutná Hora. Powierzchnia powiatu wynosi 916,86 km², zamieszkuje go 73 452 osób (gęstość zaludnienia wynosi 80,19 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 88 miejscowości, w tym 4 miasta.
  Powiat Praga Zachód (czes. Okres Praha - západ) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Praga. Powierzchnia powiatu wynosi 586,14 km², zamieszkuje go 88 896 osób (gęstość zaludnienia wynosi 151,70 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 80 miejscowości, w tym 8 miast.
  Powiat Kladno (czes. Okres Kladno) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Kladno. Powierzchnia powiatu wynosi 691,470724 km², zamieszkuje go 150 536 osób (gęstość zaludnienia wynosi 217,85 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 100 miejscowości, w tym 7 miast.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.