• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kraina lodu  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Toy Story 3 – amerykański film animowany z 2010 roku w reżyserii Lee Unkricha. Jest on trzecią częścią trylogii "Toy Story". Produkcja ta zrealizowana w cyfrowym 3D w studiu Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures została nagrodzona m.in. dwoma statuetkami Oscarów, była nominowana również do tytułu najlepszego filmu roku 2010. W oryginalnej wersji dubbingu głosu bohaterom użyczyli m.in. Tom Hanks jako Szeryf Chudy, Tim Allen jako Buzz Astral i Joan Cusack jako Jessie.Gra słów - figura stylistyczna polegająca na użyciu tych samych lub podobnie brzmiących wyrazów celem uzyskania odmiennych znaczeń, nastrojów i funkcji. Gra słów bywa stosowana dla osiągnięcia efektów dramatycznych lub żartobliwych.

  Kraina lodu (ang. Frozen) – amerykański film animowany z 2013, wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures, w reżyserii Chrisa Bucka oraz Jennifer Lee, inspirowany baśnią Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena.

  Na całym świecie film zarobił ponad 1 276 000 000 dolarów co czyni go najbardziej dochodową animacją w historii kina oraz najbardziej dochodowym filmem 2013. Nagrodzony został dwoma Oscarami: za najlepszy długometrażowy film animowany oraz za najlepszą piosenkę („Let It Go”, znana w Polsce jako „Mam tę moc”).

  The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  Na podstawie filmu powstały krótkometrażówki: Gorączka lodu (ang. Frozen Fever), wydana 13 marca 2015, wyświetlona przed filmem Kopciuszek i Kraina lodu. Przygoda Olafa (ang. Olaf's Frozen Adventure) wydana na w USA 22 listopada, a w Polsce 24 listopada 2017, wyświetlona przed filmem animowanym Coco.

  22 listopada 2019 miała miejsce premiera pełnometrażowego sequela Kraina lodu II.

  Kraina lodu. Przygoda Olafa (ang. Olaf’s Frozen Adventure) – amerykański film animowany z 2017 w reżyserii Kevina Detersa i Steviego Wermersa, wyprodukowany przez wytwórnię Walt Disney Studios Motion Pictures. Film wykonany techniką trójwymiarową. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Elsa jest starszą córką króla i królowej Arendelle, posiadającą moc tworzenia lodu i śniegu. Podczas zabawy z siostrą Anną przypadkowo trafia ją zaklęciem w głowę i ta traci przytomność. Anna zostaje zawieziona do Króla Trolli, który ratuje jej życie i usuwa wspomnienia dotyczące magicznej mocy Elsy. Rodzice postanawiają odizolować Elsę od świata zewnętrznego, dopóki nie nauczy się kontrolować swoich mocy. Otrzymuje również rękawiczki, by nie zamrażała wszystkiego poprzez dotyk.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.New York Post – amerykański tabloid wydawany codziennie w Nowym Jorku, od 1976 r. w posiadaniu milionera Ruperta Murdocha (część korporację News Corporation). Jedna z dziesięciu największych gazet codziennych w Stanach Zjednoczonych.

  Lata mijają, a siostry tracą kontakt. W wieku nastoletnim tracą rodziców, którzy giną podczas sztormu. Po kolejnych trzech latach, z okazji koronowania Elsy na nową królową, zostają otwarte bramy zamku i odbywa się bal. Na nim Anna poznaje księcia Hansa i zgadza się na jego ślubną propozycję. Błogosławieństwa odmawia Elsa, co doprowadza do kłótni między siostrami. Pod wpływem emocji Anna zdejmuje rękawiczkę Elsy, przez co następuje ujawnienie się jej mocy. Przerażeni goście uważają Elzę za wiedźmę, a ta, w obawie przed skrzywdzeniem innych, postanawia uciec z miasta i udaje się w góry. Tam wznosi dla siebie lodowy pałac, przywraca do życia bałwana o imieniu Olaf, którego ulepiły z Anną jako dzieci. Nie wiedziała, że przez uwolnienie swojej mocy sprowadziła na królestwo Arendelle wieczną zimę. Anna postanawia odnaleźć siostrę i przywrócić lato. W trakcie wyprawy w kierunku gór spotyka Kristoffa oraz jego towarzysza, renifera Svena. Wspólnie wyruszają na Lodowy Wierch, gdzie zamieszkała Elsa. W dotarciu do celu pomaga im napotkany bałwan Olaf.

  Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.Mała Syrenka (ang. The Little Mermaid) – pełnometrażowy film animowany z 1989 r., nawiązujący do baśni Mała Syrenka Hansa Christiana Andersena. Film został wyprodukowany przez wytwórnię filmową Walt Disney Pictures.

  Przy spotkaniu sióstr Elsa przyznała, że nie wie, jak przywrócić lato i nie wróci do królestwa, po czym każe Annie odejść. W przypływie emocji Elsa ponownie traci kontrolę nad swoją mocą i trafia zaklęciem w serce siostry, a jednocześnie wyczarowuje olbrzymiego śnieżnego potwora, który ma wyrzucić gości. W drodze powrotnej Anna zaczyna czuć coraz gorzej, a pasemka jej włosów zaczynają zmieniać kolor w biały. Kristoff postanawia poszukać pomocy u swoich przyjaciół, trolli, jednak Król Trolli nie jest w stanie pomóc. Annę może uratować jedynie pocałunek prawdziwej miłości. Kristoff postanowił zabrać Annę do księcia Hansa, by ten zdjął zaklęcie.

  Królowa śniegu (org. Snedronningen) – baśń napisana w 1844 roku przez Hansa Christiana Andersena i opublikowana rok później.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  W tym czasie Hans wraz z wojskami atakuje pałac Elsy. Królowa traci przytomność i zostaje pojmana. Hans żąda od niej zdjęcia zaklęcia wiecznej zimy, ale okazuje się to niemożliwe, więc postanawia ją zabić. Tymczasem Anna dociera do Arendelle, gdzie dowiaduje się, że Hans jej nie kochał, a wyznaniem miłości chciał ułatwić sobie objęcie tronu Arendelle. Więzi chorą Annę w komnacie i oznajmia poddanym o jej śmierci. Na pomoc Annie przybywa Olaf, który ją uwalnia, oraz zakochany w dziewczynie Kristoff. W tym samym czasie Hans przekonuje Elsę o jej winie wobec śmierci siostry. Zrozpaczona królowa, z powodu utraty sił, o mało nie ginie, lecz na ratunek przybywa jej Anna, sama jednak zamienia się w lodowy posąg. Elsa pełna żalu obejmuje Annę, a magia jej miłości pozwala na odczarowanie młodszej siostry i przywrócenie lata w Arendelle.

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Kraina lodu – album ze ścieżką dźwiękową z disnejowskiego filmu animowanego Kraina lodu (Frozen), wydany w Polsce 29 listopada 2013 przez Universal Music Polska. Uzyskał status potrójnie platynowej płyty. Szczególnie popularnym utworem okazała się piosenka "Mam tę moc" śpiewana przez Katarzynę Łaskę.

  Siostry godzą się, a Hans zostaje zesłany do swojej ojczyzny, by tam zostać ukarany przez dwunastu starszych braci. Bałwan Olaf otrzymuje własną śniegową chmurę, by nie roztopił się w lecie, renifer Sven staje się oficjalnym „królewskim dostawcą lodu”, a Kristoff zdobywa serce ukochanej Anny.

  Idina Kim Mentzel (ur. 30 maja 1971 w Nowym Jorku, USA), amerykańska aktorka, aktorka musicalowa i piosenkarka. Najbardziej znana ze swoich ról w pierwszych obsadach musicali Rent (gdzie grała Maureen od 1995 do 1997 roku) i Wicked (w roli Elfaby w latach 2003-2005 w Nowym Jorku i w 2006 r. w Londynie). Nancy w filmie Zaczarowana oraz Shelby w serialu GleeWalt Disney Animation Studios – amerykańskie studio animacyjne, najstarsze na świecie, założone w 1934 przez Walta Disneya.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.
  Coco – amerykański film animowany z 2017 roku w reżyserii Lee Unkricha, wyprodukowany przez wytwórnie Walt Disney Pictures i Pixar Animation Studios. Film wykonany techniką trójwymiarową.
  Let It Go – utwór napisany przez Kristen Anderson-Lopez i Roberta Lopeza na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Kraina lodu z 2013. Piosenkę w oryginale wykonała Idina Menzel, użyczająca głosu Elsie. Piosenka została również nagrana w wersji promocyjnej, a jego wykonawczynią została Demi Lovato. Singlowa wersja w wykonaniu Idiny Menzel została wydana na początku 2014.
  Demetria Devonne „Demi” Lovato (ur. 20 sierpnia 1992 w Albuquerque, Nowy Meksyk, USA) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, muzyk, aktorka i reżyser teledysków. Znana z amerykańskiej edycji programu X Factor gdzie zasiadała w panelu jurorskim podczas drugiego i trzeciego sezonu. Oprócz tego popularność przyniósł jej serial Disney Channel Słoneczna Sonny, gdzie grała główną rolę, a także filmy Camp Rock oraz Program ochrony księżniczek.
  Kopciuszek – amerykański film w reżyserii Kennetha Branagha ze scenariuszem Chrisa Weitza z 2015 roku. Wyprodukowany przez Davida Barrona, Simona Kinberga i Allison Shearmur dla Walt Disney Pictures, film jest inspirowany bajką o Kopciuszku Charlesa Perraulta (z kilkoma odniesieniami do wersji braci Grimm tej baśni) i, choć nie jest dokładnym remakiem, zapożycza wiele elementów z filmu o tym samym tytule z 1950 r. Walta Disneya. W filmie wystąpili Lily James w tytułowej roli jako Ella („Kopciuszek”), Richard Madden jako książę, Cate Blanchett jako Lady Tremaine (macocha), Sophie McShera jako Gryzelda, Holliday Grainger jako Anastazja i Helena Bonham Carter jako wróżka chrzestna.
  Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.
  Zoofilia (gr. ζωον, zōon – „zwierzę” i φιλία, philia – „przyjaźń” lub „upodobanie”) – rodzaj parafilii seksualnej: stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest wykonywanie czynności seksualnych przy udziale zwierząt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.