• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kraina Rudaw

  Przeczytaj także...
  Czeskie Średniogórze (czes. České středohoří) – pasmo górskie w północnych Czechach, w kraju usteckim. Przepływa przez nie Łaba, tworząc przełom zwany Porta Bohemica, czyli Czeska Brama. Powierzchnia Czeskiego Średniogórza wynosi 1265 km².Hazlovská pahorkatina – część Smreczan w powiecie Cheb, na pograniczu czesko-niemieckim. Jej powierzchnia wynosi 109 km². Najwyższym wzniesieniem jest Záhoř 744 m n.p.m.
  Masyw Czeski (czes. Český masiv, Česká vysočina, niem. Böhmische Masse) – prowincja fizycznogeograficzna i jednocześnie jednostka geologiczna w Europie Środkowej.

  Kraina Rudaw (czes. Krušnohorské subprovincie) jest częścią Masywu Czeskiego w randze podprowincji. Od północnego wschodu graniczy z Sudetami (Krkonošsko-jesenická subprovincie), od wschodu z Płytą Czeską (Česká tabule), od południa z Nadberounską Wyżyną (Poberounská subprovincie) i Szumawą (Šumavská subprovincie), od zachodu, północnego zachodu i północy z Nordostdeutsches Tiefland.

  Smreczany, Góry Fichtel, Smreczane Góry (niem. Fichtelgebirge, czes. Smrčiny) – pasmo górskie w północno-wschodniej Bawarii. Rozciąga się między miastami Hof i Weiden in der Oberpfalz. Najwyższym szczytem jest Schneeberg (1053 m n.p.m.).Wyżyna Karlowarska (czes. Karlovarská vrchovina) – makroregion w północno-zachodnich Czechach, część podprowincji Kraina Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).

  Najwyższą częścią Krainy Rudaw są Rudawy (czes. Krušné hory, niem. Erzgebirge). Na południowym wschodzie graniczą ze Smreczanami.

  Wschodnia część podprowincji zbudowana jest z górnokredowych piaskowców, będących przedłużeniem osadów Płyty Czeskiej, częściowo z trzeciorzędowych skał wulkanicznych Średniogórza Czeskiego.

  Podział[]

  Krušnohorská subprovincie dzieli się na następujące części:

  Doupovské hory (niem. Duppauer Gebirge) - pasmo górskie w południowej części subprowincji Kraina Rudaw, na Podgórzu Rudawskim (Krušnohorská oblasť lub Podkrušnohorská oblast) w Czechach.Podgórze Rudawskie (czes. Podkrušnohorská oblast) – makroregion w północno-zachodnich Czechach, część podprowincji Kraina Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).
  Wyżyna Rudawska (Krušnohorská hornatina) Smreczany (Smrčiny, Fichtelgebirge) Ašská vrchovina Hazlovská pahorkatina Chebská pahorkatina Rudawy (Krušné hory, Erzgebirge) Klínovecká hornatina Loučenská hornatina Děčínská vrchovina (Elbsandsteingebirge) Děčínské stěny Jetřichovické stěny Podgórze Rudawskie (Podkrušnohorská oblast) Chebská pánev Sokolovská pánev Mostecká pánev Žatecká pánev Chomutovsko-teplická pánev Doupovské hory České středohoří Verneřické středohoří Milešovské středohoří Wyżyna Karlowarska (Karlovarská vrchovina) Slavkovský les Kynžvartská vrchovina Hornoslavkovská vrchovina Bečovská vrchovina Tepelská vrchovina Toužimská plošina Bezdružická vrchovina Žlutická vrchovina Vogtland (Fojtsko) Thüringisch-Fränkisches Mittelgebirge (Durynsko-franské středohoří) Thüringer Becken mit Randplatten (Durynská pánev)

  Po stronie niemieckiej Krušnohorská subprovincie tworzy znaczną część regionu Östliche Mittelgebirge (Východní středohoří).

  Chebská pahorkatina – część Smreczan Výhledská vrchovina, na pograniczu czesko-niemieckim, na zachód od miasta Cheb. Jej powierzchnia wynosi 43 km². Najwyższym wzniesieniem są Výhledy 656 m n.p.m.Vogtland – pasmo górskie w Czechach i wschodnich Niemczech (Saksonia, Turyngia i Bawaria) w sąsiedztwie doliny rzeki Eger. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego (Deutsches Mittelgebirge). Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 800 m n.p.m. Największe miasta w pobliżu to Plauen i Cheb.
  Położenie Krainy Rudaw w Czechach  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Płyta Czeska (czes. Česká tabule) jest częścią Masywu Czeskiego. Od północy i wschodu graniczy z Sudetami, na południu z Wyżyną Czeskomorawską oraz Wyżyną Berounki a na zachodzie z Górami Kruszcowymi.
  Jetřichovické stěny – obszerny zespół formacji skalnych w Czechach. Jetřichovické stěny położone są w północnych Czechach, w północno-wschodniej części Wyżyny Dieczyńskiej (czes. Děčínská vrchovina), w południowo-wschodniej części obszaru Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (NP České Švýcarsko), na północ od miejscowości Jetřichovice. Należą do krainy geograficznej Łabskie Piaskowce (Labské pískovce).
  Wyżyna Rudawska (czes. Krušnohorská hornatina) – makroregion w północno-zachodnich Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonii), część podprowincji Kraina Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).
  Skały osadowe (sedymentacyjne) – jeden z trzech głównych typów skał (obok skał magmowych i metamorficznych) budujących skorupę ziemską, powstają przez nagromadzenie się materiału przynoszonego przez czynniki zewnętrzne (np. wodę, lodowiec, wiatr), na skutek jego osadzania się lub wytrącania z roztworu wodnego. Nauka zajmująca się powstawaniem skał osadowych to sedymentologia.
  Sudety (332) – łańcuch górski na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech, stosunkowo niewielki skrawek znajduje się w Niemczech; najwyższy szczyt Śnieżka, 1602 m n.p.m.; są najwyższą częścią Masywu Czeskiego oraz najwyższymi górami Czech. Ciągną się od Doliny Łaby po Bramę Morawską. Od północnego wschodu obcięte są wyraźnym uskokiem – uskokiem sudeckim brzeżnym od Przedgórza Sudeckiego. Północna granica z Niziną Śląsko-Łużycką na linii Złotoryja – Bolesławiec – Zgorzelec jest umowna. Również południowa granica na obszarze Czech i Moraw jest dość zawikłana.
  Szumawa (czes. Šumava, Šumavská hornatina, niem. Böhmerwald albo Hinterer Bayerischer Wald) – pasmo górskie położone na pograniczu Czech, Bawarii (Niemcy) i Austrii. Najwyższym szczytem jest położony po stronie niemieckiej Großer Arber (1457 m n.p.m.), najwyższym szczytem po stronie czeskiej i austriackiej jest graniczny wierzchołek Plechý/Plöckenstein (1378 m n.p.m.). Po niemieckiej i austriackiej stronie nosi nazwę Las Bawarski.
  Góry Połabskie (czeski: Děčínská vrchovina, niem.: Elbsandsteingebirge) – rejon geomorfologiczny w Czechach i Niemczech.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.