• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kragujevac

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet w Kragujevacu (serb. Универзитет у Крагујевцу) – mieści się w Kragujevacu, Serbii. Został założony w 1976 r. i jest podzielony na 11 wydziałów.Fiat 500L – samochód osobowy typu minivan produkowany przez włoski koncern FIAT od 2012 roku. Oficjalny następca modelu Idea. Design i bryła auta nawiązuje do Fiata 600 Multipla oraz 500/Nouva 500. Od strony technicznej auto powstało na bazie Fiata Punto.W czerwcu 2013 roku, oficjalnie Fiat przedstawił pierwsze zdjęcia dłuższej odmiany 500L Living.
  Pitești (dawniej nazywane po polsku Piteszt) – miasto na Wołoszczyźnie w Rumunii, stolica okręgu Ardżesz, nad rzeką Argeș. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Liczy 168 458 mieszkańców. Merem miasta jest Tudor Pendiuc z Socjaldemokratycznej Partii Rumunii. W pobliżu Pitești w mieście Mioveni znajduje się fabryka i siedziba marki samochodów Dacia. W Pitești kończy się istniejący odcinek rumuńskiej autostrady A1 z Bukaresztu.

  Kragujevac (serb. Крагујевац) – miasto w Serbii położone w okręgu szumadijskim. Położone nad rzeką Lepenica, 125 km na południe od Belgradu.

  W Kragujewcu znajdują się duże zakłady przemysłu motoryzacyjnego i zbrojeniowego połączone w holding przemysłowy Zastava gdzie były wytwarzane samochody Yugo, wcześniej znane były samochody osobowe pod marką Zastava. W roku 2008 Fiat Group Automobiles (FGA) nabył 67% udziałów tworząc Fiat Automobili Srbija (FAS). W roku 2009 rozpoczęła się produkcja Fiata Punto, a w 2012 Fiata 500L.

  Ingolstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, siedziba regionu Ingolstadt. Leży ok. 80 km na północ od Monachium, w dolinie Dunaju, a jego zabytkowe centrum położone jest na lewym brzegu tej rzeki. Miasto o powierzchni 133,35 km² liczy 126 732 mieszkańców (31 grudnia 2011).Springfield to miasto w USA, w stanie Ohio, nad rzeką Mad, w zespole miejskim Dayton-Springfield. Około 65,3 tys. mieszkańców. Springfield jest stolicą hrabstwa Clark.

  Pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się w 1476. W 1818 książę Miłosz Obrenowić ogłosił miasto stolicą państwa serbskiego. W 1835 uchwalono w Kragujewcu pierwszą serbską konstytucję, powstały tu także pierwsze w Serbii: sąd, gimnazjum, drukarnia i teatr.

  W czasie drugiej wojny światowej w wyniku akcji odwetowej w dniach 20- 21 października 1941 roku hitlerowscy Niemcy rozstrzelali 2800 do 5000 mieszkańców, wśród nich dzieci oraz uczniów szkół średnich. W miejscu kaźni wybudowano muzeum poświęcone temu wydarzeniu. Jako jedyne miasto w Jugosławii Kragujevac został odznaczony wysokim orderem królewskim, Wielkim Krzyżem Orderu Gwiazdy Jerzego Czarnego (klasa wojskowa, 1942).

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kragujevac jest miastem partnerskim Bielska-Białej oraz Bydgoszczy.

  Miasta partnerskie[]

 • Francja Suresnes
 • Rumunia Pitești
 • Macedonia Ochryda
 • Polska Bydgoszcz
 • Polska Bielsko-Biała
 • Stany Zjednoczone Springfield
 • Włochy Reggio nell'Emilia
 • Chorwacja Karlovac
 • Białoruś Mohylew
 • Słowacja Trenczyn
 • Włochy Carrara
 • Izrael Bat Jam
 • Grecja Drama
 • Niemcy Hanower
 • Niemcy Ingolstadt
 • Bośnia i Hercegowina Mostar
 • Bośnia i Hercegowina Foča
 • Polska Opole
 • Korea Północna Sinchon
 • Zobacz też[]

 • Uniwersytet w Kragujevacu
 • Linki zewnętrzne[]

 • (serb.) http://www.kragujevac.rs
 • (serb.) http://www.kragujevac.in
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Fiat Punto – model samochodu osobowego z segmentu B marki FIAT produkowany od 1993 roku. Dotychczas wyprodukowano trzy generacje tego modelu pod nazwą Punto oraz dwoma nazwami Fiat Punto Evo i Fiat Grande Punto. Samo słowo "punto" oznacza po włosku „punkt”, „kropkę”. Następca obecnej, III generacji modelu zostanie wprowadzony do produkcji nie wcześniej niż w 2015 roku.Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Miłosz I Teodorewić Obrenowić (serb. Милош Обреновић, ur. 18 marca 1780 w Srednej Dobynji, zm. 26 września 1860 w Belgradzie) – książę Serbii w latach 1817–1839 i 1858–1860, założyciel dynastii Obrenowiciów. W historiografii serbskiej zwany często kniaziem Miłoszem. Ojciec Michała I.
  Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Yugo Koral/Zastava Koral – mały samochód osobowy produkowany od października 1980 roku przez serbskie zakłady Zastava w Kragujevacu. Auto od strony technicznej całkowicie bazowało na Fiacie 127. Wynikało to z faktu zakupienia pod koniec lat 70. przez zakłady w Kragujevacu licencji na ten model. Jednak zdecydowano się wprowadzić go do produkcji dopiero po zaprojektowaniu kompletnie nowego nadwozia. Auto to wyposażone zostało w silnik o pojemności 0,9 l i mocy 45 KM (przejęty z Fiata 127) lub większe 1,1 l o mocy 60 KM i 1,3 l o mocy 65 KM (obydwa z modelu 101).
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Macedonia (maced. Македонија, alb. Maqedonia), Republika Macedonii (maced. Република Македонија, alb. Republika e Maqedonisë), na forum międzynarodowym państwo określane jest tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM, (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM, mac. Поранешна Југословенска Република Македонија – ПЈРМ, transliteracja Poranešna Jugoslovenska Republika Makedonija – PJRM, alb. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë – IRJM) – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, leżące na Półwyspie Bałkańskim i zajmujące ok. 38% regionu historycznego i geograficznego Macedonia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.