• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Królikowo - województwo warmińsko-mazurskie

  Przeczytaj także...
  Stalag I B Hohenstein – obóz jeńców wojennych nieopodal Olsztynka (niem. Hohenstein), na terenie miejscowości Królikowo. W obozie tym więziono Polaków, Francuzów, Rosjan, Włochów, Belgów i Serbów. Poszczególne grupy narodowościowe były od siebie ściśle izolowane. Szacuje się, że w okresie wojny przebywało w nim 650 tysięcy jeńców (zmarło ok. 60 tys. z nich). Był to jeden z największych obozów jenieckich w Europie Wschodniej. Pierwsi do obozu przybyli jeńcy polscy, już w pierwszych dniach września 1939 r. W 1940 r. do Stalagu I-B dotarły pierwsze transporty jeńców francuskich, od połowy 1941 r. do obozu przywożono jeńców sowieckich. Zimą 1941/1942 zmarło w obozie ok. 25 tysięcy osób. Zmarłych w obozie grzebano na cmentarzu w Sudwie. Oblicza się, iż pochowano tam zwłoki 55 tysięcy jeńców w ponad 500 mogiłach. Pamięć zmarłych uczczono postawieniem pomnika według projektu Ryszarda Wachowskiego. Od 1980 r. czynna jest w Olsztynku wystawa dokumentów i pamiątek obozowych.Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.
  Gmina Olsztynek – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

  Królikowo (dawniej niem. Königsgut) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

  Wieś leży w odległości około 3 km na południowy zachód od Olsztynka, przy asfaltowej drodze biegnącej w kierunku Drwęcka. Działają tutaj szkolny punkt filialny, OSP, sklep, przedsiębiorstwo usług transportowych i firma produkująca szyldy reklamowe.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Królików – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Grodziec, nad Czarną Strugą.

  Historia[]

  Wieś założona na prawie chełmiń­skim w 1341 roku przez mistrz krzyżackiego Dietricha von Altenburg, na pruskim polu osadniczym Kungiswalt. Królikowo było wielokrotnie niszczone w trakcie wojen i epidemii.

  Szybki rozwój na­stąpił w XIX i XX wieku. W latach 1925-1927 niedaleko wioski powstał monumentalny Tannenberg-Denkmal, pomnik chwały oręża niemieckiego, przekształcony później w mauzoleum Paula Hindenburga.W 1939 r. we wsi mieszkały 533 osoby.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Powiat olsztyński – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest Olsztyn.

  W czasie drugiej wojny światowej w okolicach Królikowa znajdował się duży obóz jeniecki Stalag I B Hohenstein, po którym pozostały jeszcze ślady i odnajdywane pojedyncze przedmioty, należące do jeńców. Przetrzymywani byli tu jeńcy polscy, później francuscy, rosyjscy, belgijscy. Wykorzystywani byli do pracy w okolicznych miejscowościach.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Paul von Hindenburg, właśc. Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek (Generalfeldmarschall) i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy w okresie Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy.

  W 1997 i 2005 roku wieś liczyła 300 mieszkańców.

  Zabytki[]

 • Na zachodnim skraju wsi znajduje się cmentarz ewange­licki, założony w 1840 roku.
 • Zobacz też[]

 • Królików
 • Krelikiejmy - dawniej Królikowo
 • Bibliografia[]

 • Bogumił Kuźniewski, Olsztynek. Miasto i gmina. Towarzystwo Przyjaciół Olsztynka, Olsztynek, 2007, 223 str. ISBN 978-89151-31-5 (formalnie błędny numer ISBN)
 • Królikowo, Krzysztof Miller, 2001
 • Największy na Mazurach stalag wciąż pełen tajemnic
 • Startują wykopaliska w niemieckim obozie jenieckim w Królikowie
 • Przypisy

  1. [1]
  Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.Krelikiejmy (dawniej Królikowo, niem. Kröligkeim) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Lokalna nazwa - Królikowo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama