• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Król strzelców

  Przeczytaj także...
  Klub 100 – tradycyjna nazwa listy piłkarzy, którzy podczas swojej kariery strzelili co najmniej sto bramek w polskiej ekstraklasie. Obecnie w tej elitarnej grupie znajduje się 28 zawodników. (stan na 2 czerwca 2013 r.)Król strzelców bułgarskiej ekstraklasy piłkarskiej - tytuł przyznawany piłkarzowi, który w rozgrywkach o mistrzostwo Bułgarii w jednym sezonie zdobył najwięcej goli. Sześć razy w klasyfikacji wygrywał Petyr Żekow (łącznie 175 goli) i jest pod tym względem rekordzistą. Czterokrotnie królem strzelców był Nasko Sirakow (120 goli), trzykrotnie - Dobromir Taszkow (44), a dwukrotnie - Dimityr Milanow (24), Todor Dijew (39), Petko Petkow (39), Płamen Getow (52), Christo Stoiczkow (61) i Martin Kamburow (52).
  Mistrzostwa świata w piłce nożnej, nazywane również mundialem (hiszp. – światowy) lub Pucharem Świata (ang. World Cup) – międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział męskie reprezentacje narodowe federacji należących do FIFA. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, kiedy to nie zostały rozegrane z powodu II wojny światowej.

  Król strzelców – tytuł przyznawany piłkarzowi lub piłkarce, którzy w jakichkolwiek rozgrywkach typu mistrzowskiego (mundial, mistrzostwa kontynentu, klubowe rozgrywki pucharowe, rozgrywki ligowe, turnieje towarzyskie) zdobyli najwięcej goli dla swojego zespołu spośród wszystkich piłkarzy grających na mistrzostwach. Tytuły króla strzelców są przyznawane w różnych dyscyplinach sportowych, np. w hokeju na lodzie.

  Królowie strzelców finałów mistrzostw świata[]

  Królowe strzelców finałów mistrzostw świata kobiet[]

  Królowie strzelców finałów mistrzostw Europy[]

  Królowie strzelców polskiej ekstraklasy[]

  Królowie strzelców polskiej drugiej ligi[]

  Królowie strzelców turnieju letnich igrzysk olimpijskich[]

  Uwagi

  1. Sześciu zawodników strzeliło po 4 gole, więc na drodze losowania królem strzelców został wybrany Garrincha.
  2. Thomas Müller otrzymał Złotego Buta ze względu na większą liczbę asyst.

  Zobacz też[]

 • Klub 100
 • Królowie strzelców bułgarskiej ekstraklasy piłkarskiej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.