• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kozienicki Park Krajobrazowy

  Przeczytaj także...
  Rezerwat przyrody Jedlnia – rezerwat przyrody położony w powiecie radomskim(województwo mazowieckie), po obu stronach szosy Radom - Kozienice w odległości 12 km od Radomia.Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego.
  Rezerwat przyrody Zagożdżon – rezerwat przyrody położony w centralnej Polsce, w Puszczy Kozienickiej, na Równinie Radomskiej, województwo mazowieckie. Rezerwat znajduje się 2 km na wschód od wsi Przejazd i 1200 m na zachód od szosy Radom – Kozienice. Rezerwat leży na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

  Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby położony jest ok. 100 km na południe od Warszawy, pomiędzy Radomiem a Kozienicami, w środkowo południowej części województwa mazowieckiego, w widłach rzek: Wisły i Radomki.

  Celem utworzenia parku jest zachowanie naturalnego krajobrazu lasów Puszczy Kozienickiej.

  Rezerwat przyrody Ponty im. Teodora Zielińskiego - rezerwat przyrody położony w centralnej Polsce, na Równinie Radomskiej, województwo mazowieckie. Znajduje się w środkowej części Puszczy Kozienickiej, 7km na pn. zach. od Pionek na gruntach wsi Jaroszki. Nazwę nadano mu na cześć znanego miłośnika puszczy, leśnika Teodora Zielińskiego.Rezerwat przyrody Krępiec - rezerwat przyrody krajobrazowy, częściowy, o powierzchni 273, 65 ha, utworzony w 1994 roku. Położony jest we wschodniej części Puszczy Kozienickiej. Obszar leży w zarządzie Lasów Państwowych (Obręb Garbatka, Leśnictwo Molendy, Nadleśnictwo Zwoleń) na obszarze gminy Garbatka-Letnisko. Na jego terenie znajdują się gajówka i leśniczówka Krępiec – obie mające status części miejscowości Molendy.

  Rezerwaty[edytuj kod]

  Na terenie parku znajduje się 15 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 1267,92 ha.

  1. Zagożdżon, leśny, częściowy, pow. 65,67 ha
  2. Ponty im. T. Zielińskiego, leśny, częściowy, pow. 36,61 ha
  3. Brzeźniczka, leśny, częściowy, pow. 122,48 ha
  4. Załamanek, leśny, częściowy, pow. 78,97 ha
  5. Pionki, leśny, częściowy, pow. 81,60 ha
  6. Ciszek, leśny, częściowy, pow. 40,28 ha
  7. Jedlnia, leśny, częściowy, pow. 86,42 ha
  8. Miodne, leśny, częściowy, pow. 20,38 ha
  9. Ługi Helenowskie, torfowiskowy, częściowy, pow. 93,56 ha
  10. Krępiec, krajobrazowy, częściowy, pow. 278,96 ha
  11. Ponty Dęby, leśny, częściowy, pow. 50,40 ha
  12. Leniwa, krajobrazowo-leśny, częściowy, pow. 26,89 ha
  13. Źródło Królewskie, leśny, częściowy, pow. 29,67 ha
  14. Okólny Ług, torfowiskowy, częściowy, pow. 168,94 ha
  15. Guść, krajobrazowo-leśny, częściowy, pow. 87,09 ha

  Fauna[edytuj kod]

  Ptaki[edytuj kod]

  W Parku występuje ok. 200 gatunków ptaków, np. orlik krzykliwy, zimorodek, rybołów, batalion.

  Puszcza Kozienicka – kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarach Równiny Kozienickiej, pomiędzy Radomiem i Wisłą, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego (województwo mazowieckie). Część pradawnej Puszczy Radomskiej. Od XVI w. nazywano ją powszechnie, ze względu na rolę jaką odgrywała wtedy położona w jej środku Jedlnia – Puszczą Jedleńską. Obecna nazwa utrwaliła się dopiero od połowy XIX wieku.Radomka – rzeka dawniej zwana Radomierzą, lewobrzeżny dopływ Wisły. Ma długość 98 km, dorzecze zajmuje powierzchnię ponad 2000 km².

  Ssaki[edytuj kod]

  Występują tu m.in. jeleń, łoś, dzik, bóbr.

  Swoje siedlisko ma tu 16 gatunków nietoperzy, m.in. mroczek posrebrzany, mroczek pozłocisty, nocek wąsatek, mopek zachodni oraz borowiaczek.

  Płazy i gady[edytuj kod]

  W Parku odnotowano występowanie 13 gatunków płazów i 6 gatunków gadów, w tym zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • ochrona przyrody w Polsce
 • parki krajobrazowe w Polsce
 • Przypisy

  1. Kozienicki Park Krajobrazowy. O Parku (pol.). [dostęp 2015-09-10].

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Nieoficjalna strona Kozienickiego Parku Krajobrazowego
 • Łoś (Alces alces) – największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Alces. Żyje w podmokłych lasach północnej Eurazji i Ameryki Północnej. Występujący w Polsce podgatunek A. a. alces – łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną. Rzadki i objęty całorocznym okresem ochronnym.Rezerwat przyrody Ciszek - rezerwat przyrody leśny, częściowy, o powierzchni 40,28 ha, utworzony w 1982 roku. Położony jest w zachodniej części Puszczy Kozienickiej wzdłuż drogi Jastrzębia - Kieszek, 6 km na północ od Jedlni-Letnisko.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nietoperze, rękoskrzydłe (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 1100 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin zgrupowanych w dwóch podrzędach:
  Rezerwat przyrody Brzeźniczka – rezerwat przyrody leśny, częściowy (pow. 122,48 ha), utworzony w 1980 r. Leży nad Zagożdżonką, przy ujściu rzeki Brzeźniczki, 4 km na północny wschód od miasta Pionki na terenie Puszczy Kozienickiej. Począkowo powierzchnia rezerwatu wynosiła 45,78 ha, jednak w latach późniejszych obszar rezerwatu kilkakrotnie zwiększano, m.in. o fragment lasu w rejonie potoku Studzionek (wpadającego do Zagożdżonki naprzeciw ujścia Brzeźniczki) oraz o dolinę Brzeźniczki.
  Rezerwat przyrody Ługi Helenowskie – torfowiskowy rezerwat przyrody położony ma obszarze gminy Pionki i Zwoleń, 1,5 km na pn. od wsi Podgóra, leżącej przy drodze Radom – Puławy.
  Zimorodek zwyczajny, zimorodek (Alcedo atthis) – gatunek niewielkiego ptaka rybożernego z rodziny zimorodkowatych (Alcedinidae).
  Borowiaczek, borowiec Leislera (Nyctalus leisleri) – gatunek ssaka z rzędu nietoperzy, z rodziny mroczkowatych. Zamieszkuje europejską strefę lasów liściastych. Jest podobny do borowca wielkiego, lecz jest znacznie mniejszy, o charakterystycznie dwubarwnym futerku (nasady włosów ciemniejsze, końcówki jaśniejsze). Poluje na drobne i średniej wielkości owady, chwytane wyłącznie w powietrzu, najczęściej na dużej wysokości i z dala od przeszkód terenowych (np. koron drzew). Jego kryjówki w Polsce stanowią niemal wyłącznie dziuple drzew oraz skrzynki lęgowe, natomiast w bezleśnym krajobrazie Irlandii występuje powszechnie w budynkach. Gatunek wędrowny, odlatuje na zimę do południowej i zachodniej Europy. W Polsce uważany za rzadki i narażony na wymarcie w skali kraju. Jednak lokalnie, zwłaszcza w starych kompleksach leśnych (Puszcza Białowieska, Puszcza Kozienicka) oraz na południowym wschodzie kraju jest jednym z najczęstszych gatunków nietoperzy. Zarazem jest najpospolitszym i najliczniejszym nietoperzem w Irlandii, niekiedy uważanej za główną europejską ostoję tego ssaka.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Mroczek posrebrzany (Vespertilio murinus) – gatunek ssaka z rzędu nietoperzy z rodziny mroczkowatych licznie reprezentowanej w Polsce.

  Reklama