• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kowaliki - ptaki  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dzięciołowate (Picidae) – rodzina ptaków z rzędu dzięciołowych (Piciformes). Obejmuje gatunki leśne, zamieszkujące lasy całego świata poza Australią, Nową Gwineą, Madagaskarem i innymi mniejszymi wyspami.Półkula północna – część kuli ziemskiej, półkula położona na północ od równika. Obejmuje szerokości geograficzne od 0° do 90°N.
  Kowalik czarnogłowy (Sitta canadensis)
  Porównanie niektórych przedstawicieli rodziny

  Kowaliki (Sittidae) – monotypowa rodzina ptaków z podrzędu śpiewających (Oscines) w rzędzie wróblowych (Passeriformes), obejmująca ponad dwadzieścia gatunków małych ptaków.

  Zasięg występowania[ | edytuj kod]

  Rodzina obejmuje gatunki występujące na półkuli północnej, przede wszystkim w lasach, kilka gatunków przystosowało się do życia w środowiskach skalistych.

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Kowalik algierski (Sitta ledanti) – gatunek małego ptaka z rodziny kowalikowatych. Jako jedyny ptak występuje endemicznie w Algierii. Zagrożony wyginięciem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kowalik malutki (Sitta pusilla) – gatunek małego ptaka z rodziny kowalików. Występuje w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych i na Bahamach. Wyróżnia się dwa podgatunki, klasyfikowane przez IUCN oddzielnie: kowalik malutki ma status gatunku najmniejszej troski, kowalik bahamski natomiast zagrożonego wyginięciem.
  Rząd (łac. ordo) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa od gromady (classis w zoologii) lub klasy (classis w botanice), a wyższa od rodziny (familia). Termin ordo został wprowadzony przez Karola Linneusza jako jedna z pięciu podstawowych kategorii w hierarchicznym systemie klasyfikacji biologicznej. Kategoriami pomocniczymi dla rzędu są nadrząd (superordo), podrząd (subordo) i infrarząd (infraordo), a w literaturze anglojęzycznej stosowane są jeszcze czasem parvorder (niższa od infrarzędu), magnorder (wyższa od nadrzędu), grandorder i mirorder (między rzędem a nadrzędem).
  Pełzacze, pełzaczowate (Certhiidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca kilka gatunków małych ptaków. Pełzacze występują w Europie i północnej Azji. Pełzacz amerykański występuje w Ameryce Północnej, a pełziec na subkontynencie indyjskim i w Afryce subsaharyjskiej. Pełzacze są bardzo podobne w wyglądzie i zachowaniu, dlatego też na obszarach, gdzie występuje więcej niż jeden gatunek, odróżnienie ich sprawia duże trudności. Pełzaczowate nie podejmują dalekich migracji.
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
  Kowalik turecki (Sitta krueperi) – gatunek ptaka z rodziny kowalików (Sittidae). Występuje w Turcji, na Kaukazie i wyspie Lesbos (Morze Egejskie). Jest zagrożony. To ptak częściowo wędrowny.
  Kowalik duży (Sitta tephronota) – gatunek małego ptaka z rodziny kowalików. Występuje od Turcji poprzez resztę Bliskiego Wschodu po centralno–zachodnią Azję. Niezagrożony wyginięciem.
  Kowalik skalny (Sitta neumayer) – podobny do kowalika, ale jaśniejszy gatunek ptaka z rodziny kowalików (Sittidae). Występuje w południowej i południowo-wschodniej Europie i Azji. Jest ruchliwy. Żyje na nasłonecznionych zboczach skalnych do kilometra n.p.m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.