• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kowale Oleckie - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Olecko – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Gmina Kruklanki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Zawady Oleckie (Zawada, niem. Sawadden) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.

  Kowale Oleckiegmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Kowale Oleckie.

  Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 5329 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 4960 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Kowale Oleckie ma obszar 251,61 km², w tym:

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Stacze (niem. Statzen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.
 • użytki rolne: 53%
 • użytki leśne: 35%
 • Gmina stanowi 28,79% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2005:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kowale Oleckie w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kowale Oleckie.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Bialskie Pole, Borkowiny, Chełchy, Cicha Wólka, Czerwony Dwór, Czukty, Dorsze, Drozdowo, Golubie Wężewskie, Golubki, Gorczyce, Guzy, Jabłonowo, Kiliany, Kowale Oleckie, Lakiele, Monety, Rogówko, Sokółki, Stacze, Stożne, Szarejki, Szeszki, Szwałk, Wężewo, Zawady Oleckie.

  Gościrady – osada w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.Sokółki (niem. Sokolken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.

  Miejscowości bez statusu sołectwa[ | edytuj kod]

  Borki, Borysowo, Budki, Daniele, Drozdówko, Główka, Gościrady, Kilianki, Koniszki, Kucze, Leśny Zakątek, Mazury, Piastowo, Rogojny, Szwałk (osada), Wierzbianki, Zawady Małe, Żydy.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Banie Mazurskie, Gołdap, Filipów, Kruklanki, Olecko, Świętajno

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Kowale_Oleckie, w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. l, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), 31 grudnia 2019.
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  Szeszki (lub dawniej także Damowskie) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.Jabłonowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Drozdowo (niem. Drosdowen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.
  Mazury – osada w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.
  Kiliany (niem. Kiliannen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.
  Guzy (dawniej niem. Guhsen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
  Szwałk – osada leśna w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.
  Szablon:Osada leśna infobox Czerwony Dwór – osada leśna w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.
  Lakiele (niem. Schönhofen, do 1938 Lakellen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.