• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koudougou

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Wagadugu (fr. Ouagadougou) – stolica Burkina Faso i prowincji Kadiogo, powstała w Afryce Zachodniej w XV stuleciu, zamieszkana obecnie przez 1 626 950 osób (2013). Wagadugu to największe miasto w Burkina Faso.
  Evesham - miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Worcestershire pomiędzy Cheltenham, Worcester i Stratford-upon-Avon, początkowo powstało w wąwozie rzeki Avon. Otaczająca miasto dolina ma dogodne warunki do uprawy drzew owocowych i ogrodnictwa. W mieście mieszka ponad 22 tys. osób.

  Koudougou – trzecie pod względem wielkości miasto w Burkina Faso w prowincji Boulkiemdé, 75 km na zachód od stolicy kraju Wagadugu. Liczba mieszkańców w 2003 roku wynosiła ok. 73 tys., dominującą grupą etniczną są Mossi. Przez miasto przebiega jedyna trasa kolejowa kraju, mieści się tu też kilka zakładów przemysłowych, między innymi fabryka mydła, zakłady wyrobu masła shea z owoców masłosza (Vitellaria paradoxa) oraz zakłady tekstylne.

  Mossi - lud afrykański zamieszkujący głównie Burkina Faso (stanowi tam ok. 40% mieszkańców), ponadto grupy w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ogółem około 6,2 miliona osób.Masło shea – olej roślinny wytwarzany z nasion afrykańskiego drzewa z gatunku masłosz Parka (Vitellaria paradoxa). W postaci świeżej, nieprzetworzonej ma konsystencję pasty, barwę białawą, jest niemal bezwonny i ma bardzo słabo wyczuwalny smak.

  Raz w roku odbywa się tu festiwal muzyczny Nuits atypiques de Koudougou.

  Mydła – sole metali alkalicznych, głównie sodu, magnezu, litu, potasu i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-18 atomach węgla (palmitynowy, stearynowy, oleinowy). Są związkami powierzchniowoczynnymi, zmniejszają napięcie powierzchniowe na granicy faz.Masłosz Parka (Vitellaria paradoxa) – gatunek rośliny należący do rodziny sączyńcowatych, jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju masłosz (Vitellaria C.F.Gaertn.). Występuje naturalnie w zachodniej i środkowej Afryce.

  Współpraca zagraniczna[]

 • Francja Dreux, Francja
 • Niemcy Melsungen, Niemcy
 • Anglia Evesham, Anglia
 • Włochy Todi, Włochy
 • Stacja kolejowa w Koudougou

  Przypisy

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Burkina Faso (fr. Burkina Faso) – państwo w Afryce Zachodniej bez dostępu do morza. Dawniej Górna Wolta (Republique du Haute-Volta), w 1984 prezydent Thomas Sankara nadał mu nową nazwę, która oznacza "kraj prawych ludzi" w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Melsungen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Schwalm-Eder. Liczy 13 425 mieszkańców (30 czerwca 2012).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.