• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koty - musical  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Theater an der Wien (pol. Teatr nad Wiednią) – dawny teatr w Wiedniu, położony w dzielnicy Mariahilf, przy historycznej ulicy Wienzeile.Ken Page (ur. 20 stycznia 1954 w St. Louis) – amerykański aktor musicalowy (teatralny), filmowy i wokalista kabaretowy. Znany jest przede wszystkim z roli w filmie Miasteczka Halloween, serii Kingdom Hearts oraz występu w musicalu Cats.

  Koty (ang. Cats) – musical skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Autorem libretta jest Trevor Nunn wykorzystujący wiersze autorstwa T. S. Eliota, pochodzące przede wszystkim z tomu poezji Old Possum's Book of Practical Cats (Koty).

  Dzieło jest jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii musicalu, pobiło w swoim czasie rekordy długości nieprzerwanego wystawiania zarówno na West Endzie, jak i na Broadwayu. Z musicalu wywodzi się jeden z najbardziej znanych standardów muzycznych - Memory.

  Taniec współczesny – taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Taniec współczesny jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, że nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała – tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi itp. W latach 70. XX wieku za sprawą Piny Bausch powstał teatr tańca, opierający się o technikę tańca współczesnego.Les Misérables – musical Claude-Michela Schönberga powstały na podstawie powieści Wiktora Hugo Nędznicy. Musical składa się z dwóch aktów (z prologiem oraz epilogiem), trwa ok. 3 godzin.

  Spis treści

 • 1 Historia spektaklu
 • 1.1 Przed premierą
 • 1.1.1 Koncepcja
 • 1.1.2 Libretto
 • 1.1.3 Inscenizacja
 • 1.2 Prapremiera Londyn
 • 1.3 Broadway
 • 1.4 Polska
 • 1.5 Inne inscenizacje
 • 2 Streszczenie fabuły
 • 2.1 Akt I
 • 2.2 Akt II
 • 3 Lista utworów
 • 4 Postaci
 • 5 Nagrania
 • 6 Film
 • 7 Nagrody
 • 8 Linki zewnętrzne
 • 9 Przypisy
 • Historia spektaklu[edytuj kod]

  Przed premierą[edytuj kod]

  Koncepcja[edytuj kod]

  "Koty" w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, scena zbiorowa

  Andrew Lloyd Webber wielokrotnie deklarował, że Koty były ulubioną książką jego dzieciństwa a pierwszy zamysł przeniesienia ich na scenę zakiełkował w jego głowie w 1972 roku. Kompozytor pierwsze kroki poczynił jednak dopiero w roku 1977 komponując kilka utworów i odtwarzając je na fortepianie swoim przyjaciołom. Webber zajął się jednak innym przedsięwzięciem (które notabene nie odniosło sukcesu) i dopiero na początku roku 1980 powrócił do koncepcji myśląc o stworzeniu recitalu telewizyjnego w oparciu o "Koty" Eliota. Z takim zamierzeniem powstała wstępna wersja przedstawienia, zatytułowana Practical Cats i zaprezentowana w trzyosobowej obsadzie przez Webbera na koncercie odbywającym się w jego prywatnej posiadłości w Sydmonton 12 lipca 1980 roku. Na pokazie obecna była wdowa po T.S. Eliocie - Valerie. Odniosła się z entuzjazmem do projektu i udostępniła Webberowi 3 nieopublikowane wcześniej wiersze zmarłego męża, wśród nich Grizabella: the Glamour Cat. Na tym etapie Webber spotkał się z Trevorem Nunnem, dyrektorem artystycznym Royal Shakespeare Company. Powoli zaczęła krystalizować się koncepcja przekształcenia recitalu w musical.

  Jarosław Derybowski (ur. 1971 r.) – polski aktor teatralny i musicalowy, tancerz i wokalista. Ukończył szkołę wokalno – baletową w Gliwicach i szkołę Janusza Józefowicza przygotowującą do musicalu "Metro", z którym związany jest do dziś. Wystąpił z nim w Teatrze Minskoff na Broadwayu.Evita to musical powstały w roku 1976 z muzyką Andrew Lloyda Webbera i librettem Tima Rice’a. Jest opartą na faktach muzyczną biografią Evy Perón-Duarte – drugiej żony prezydenta Argentyny Juana Peróna. Dzieło jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych dzieł kompozytora, w 1996 roku Alan Parker nakręcił jego adaptację filmową.

  Libretto[edytuj kod]

  Libretto opiera się prawie w całości na tomie poezji T. S. Eliota Old Possum's Book of Practical Cats wydanym w roku 1939, będącym ciągiem wierszy powiązanych wspólną tematyką. Treść libretta jest oparta ściśle na wersach poematów, w kilku przypadkach poczyniono skróty. Po pojawieniu się nowych, nieznanych dzieł Eliota, Trevor Nunn wykorzystał je do nadania narracji dramatyzmu. Dziełem Nunna są:

  Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor, także dziennikarz muzyczny. Kierownik literacki Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.Nagrody Tony (ang. Tony awards, oficjalnie, Antoinette Perry Award for Excellence in Theatre) – nagrody przyznawane corocznie twórcom teatralnym w USA. Pierwotnie nagrody honorowały twórców wystawiających na Broadwayu w Nowym Jorku.
 • prolog Jellicle Song for Jellicle Cats bazujący na niepublikowanym wcześniej utworze Eliota Pollicle Dogs and Jellicle Cats,
 • najbardziej znany utwór musicalu, Memory, który stanowi punkt kulminacyjny widowiska. Został on zainspirowany wierszem Eliota Rhapsody on a Windy Night pochodzącym z 1915 roku,
 • utwór Moments of Happiness inspirowany innym poematem Eliota pochodzącym z tomu Four Quartets (wydanym w 1945 roku).
 • Inscenizacja[edytuj kod]

  Do wystawienia dzieła wykorzystano New London Theatre, budynek który służył przez kilka poprzednich lat za studio telewizyjne. Jego okrągła scena pośrodku widowni implikowała zarówno scenografię jak i choreografię. Scenografię widowiska stworzył John Napier umieszczając akcję na zaniedbanym podwórzu pełnym rupieci. Był on również projektantem kostiumów. Przedmioty są w skali nadnaturalnej podkreślając kocie proporcje postaci odtwarzanych przez aktorów. Scena jest statyczna, dynamizm daje przede wszystkim operowanie światłem.

  Teatr Muzyczny Roma – teatr musicalowy w Warszawie, mieszczący się w centrum miasta, przy ul. Nowogrodzkiej 49. W latach 90. XX wieku teatr przeszedł pod opiekę władz Warszawy, zmieniając nazwę (dawniej Operetka Warszawska).Pamięć (lub Wspomnienie, ang. Memory) to piosenka z musicalu Koty (ang. Cats) śpiewana przez postać Grizabelli, kiedyś pięknej kocicy, która obecnie jest cieniem siebie sprzed lat. Piosenka jest nostalgicznym wspomnieniem jej wspaniałej przeszłości i marzeniem o nowym życiu. Śpiewana we fragmencie w pierwszym akcie i w całości pod koniec spektaklu, Pamięć jest jego momentem kulminacyjnym i jego najbardziej znanym (nie tylko wielbicielom musicali) utworem.

  Znacznie większe wyzwanie stanęło przed autorką choreografii, Gillian Lynne. Rozpoczynając pracę na jesieni 1980 nie dysponowała jeszcze całością libretta, które nadal dynamicznie powstawało. Tymczasem choreografii do stworzenia było wyjątkowo dużo, libretto Kotów popychają do przodu dynamiczne układy taneczne, nierzadko trwające nieprzerwanie kilkanaście minut (Jellicle Ball). Brak klasycznych kulis powodował, że aktorzy pozostawali praktycznie bez przerwy na scenie, w przerwach ukrywając się jedynie w elementach scenografii.

  Ścięgno Achillesa inaczej ścięgno piętowe, ścięgno mięśnia trójgłowego łydki (łac. tendo Achillis, tendo calcaneus) – ścięgno mięśnia brzuchatego łydki (łac. musculus gastrocnemius) i mięśnia płaszczkowatego (łac. musculus soleus).Paweł Podgórski (ur. 23 lipca 1977 r. w Gołotczyźnie) – polski aktor teatralno-musicalowy, filmowy, wokalista Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Związany z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Współzałożyciel Centrum Rozwoju Artystycznego. Twórca i założyciel oraz wykładowca Warsztatowej Akademii Musicalowej na warszawskim Żoliborzu.

  Prapremiera Londyn[edytuj kod]

  Ostateczny wygląd dzieła skrystalizował się na początku 1981 roku, na wiosnę trwały intensywne próby. W obsadzie znalazła się m.in. aktorka szekspirowska Judi Dench mająca odtwarzać kluczową dla dzieła postać Grizabelli oraz Sarah Brightman, późniejsza żona Webbera. Na 10 dni przed premierą Dench podczas próby stepowania (miała odtwarzać również drugą rolę w spektaklu - Jennyanydots) zerwała ścięgno Achillesa. Autorzy poprosili o pilne zastępstwo gwiazdę poprzedniego musicalu Webbera (Evity) - Elaine Paige, ta bez wahania się zgodziła. Premiera miała miejsce dnia 11 maja 1981 roku, po kilku dniach stało się oczywiste, że spektakl odniósł sukces. Musical był odtwarzany nieprzerwanie przez 21 lat. Jego ostatnie londyńskie, 8949 przedstawienie odbyło się dokładnie w 21 rocznicę premiery (11 maja 2002 roku) - w chwili zamknięcia będąc najdłużej w historii granym musicalem na West Endzie (rekord ten dopiero 4 lata później pobił Les Misérables).

  Thomas Stearns Eliot (ur. 26 września 1888 w Saint Louis w USA, zm. 4 stycznia 1965 w Londynie) – poeta, dramaturg i eseista. Urodzony w USA, został brytyjskim poddanym w roku 1927, w tym roku przeszedł na anglikanizm. Studiował na uniwersytetach w USA (Harvard), Anglii (Oxford) i Francji (Sorbona). Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1948. Od 1915 do 1922 żonaty z Vivienne Haigh-Wood, w 1957 poślubił Esmé Valerie Fletcher. Większość życia zawodowego przepracował w banku Lloyds w Londynie oraz w wydawnictwie Faber and Gwyer (później Faber and Faber).The Royal Shakespeare Company (RSC) jest jednym z największych brytyjskich zespołów teatralnych. Wywodzi się z tradycji dziewiętnastowiecznych. Główna siedziba zespołu znajduje się w Stratford-upon-Avon. Zatrudnia 700 pracowników i daje około 20 premier rocznie.

  Broadway[edytuj kod]

  Po kilku miesiącach sukcesu londyńskiego wystawienia, oczywistym była konieczność jak najszybszego przeniesienia inscenizacji Cats na Broadway. Premiera odbyła się niespełna półtora roku po londyńskiej, pierwsze przedstawienie miało miejsce 7 października 1982 roku na deskach Winter Garden Theatre. W obsadzie znaleźli się m.in:

  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Adelphi Theatre - teatr w Londynie, zaliczany do scen West Endu, położony przy ulicy Strand w City of Westminster. Widownia teatru może pomieścić 1500 osób. Od 1993 obiektem zarządza firma Really Useful Group, należąca do kompozytora Andrew Lloyda Webbera. Drugim współwłaścicielem teatru jest amerykańska grupa teatralna Nederlander Organization. Od marca 2010 w Adelphi wystawiany jest musical Lloyda Webbera Love Never Dies, będący sequelem musicalowego hitu Upiór w operze.
 • Betty Buckley jako Grizabella
 • Ken Page jako Old Deuteronomy
 • Whitney Kershaw jako Sillabub (Jemima)
 • Ostatnie przedstawienie miało miejsce 10 września 2000 roku będąc 7485 wystawieniem. W ciągu 18 lat przyniosło 400 milionów dolarów przychodu. Ciekawostką amerykańskiej wersji jest zmiana imienia Jemimy, które to imię w Stanach ma rasistowską konotację (Aunt Jemima jest nieco pejoratywnym żeńskim odpowiednikiem wuja Toma - synonimu potulnego Murzyna).

  Judith Olivia "Judi" Dench (ur. 9 grudnia 1934 w Yorku) − brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, okazjonalnie reżyserka.Sir Trevor Robert Nunn, CBE (ur. 14 stycznia 1940) - angielski reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny. Nunn był dyrektorem artystycznym w Royal Shakespeare Company oraz Royal National Theatre, a obecnie w Theatre Royal.

  Polska[edytuj kod]

  W Polsce musical miał premierę 10 stycznia 2004 roku i był wystawiany do 2007 roku przez Teatr Muzyczny Roma. Reżyserem był Wojciech Kępczyński, autorem libretta Daniel Wyszogrodzki w choreografii Jacka Badurka i Iwony Runowskiej i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego.

  Polska wersja musicalu była wersją non-replica, co umożliwiło wprowadzenie kilku zmian różniących ją od oryginału. Producent Cameron Mackintosh zezwolił na spolszczenie tytułu oraz imion kotów. Zmienione zostały również kostiumy i scenografia.

  Marcin Wortmann (ur. 1 stycznia 1980 r.) – polski aktor musicalowy, piosenkarz jazzowy, tancerz, laureat wielu festiwali piosenek, uczestnik II edycji programu muzycznego Idol.Sir Cameron Anthony Mackintosh, ur. 17 października 1946 jest brytyjskim producentem teatralnym, współtwórcą najbardziej kasowych w historii musicali: Kotów, Upiora w Operze, Les Misérables.
 • Marcin Wortmann jako Dyzio (Quaxo)

 • Paweł Podgórski jako Ram Tam Tamek (Rum Tum Tugger)

 • Jarosław Derybowski jako Myszołap (Munkustrap)

 • Kaja Mianowana jako Promyczek (Jemima)

 • Scena zbiorowa

 • Inne inscenizacje[edytuj kod]

  Cats wystawiano w ponad 20 krajach w prawie trzystu miastach. Powstało ponad 10 wersji językowych. Pierwszą nieanglojęzyczną adaptacją była wersja wiedeńska przedstawienia mająca premierę 24 września 1983 roku w Theater an der Wien. Łącznie w skali światowej Cats zarobiły 3 miliardy dolarów. Obejrzało je ponad 50 milionów widzów (z tego 8 milionów w samym Londynie).

  Maciej Pawłowski (ur. 26 marca 1965 w Łodzi) – kompozytor, dyrygent, aranżer, producent muzyczny i pedagog; od 1998 jest kierownikiem muzycznym Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gillian Barbara Lynne (z domu Pyrke), OBE, urodzona 20 lutego 1926 roku w Bromley, Wielki Londyn jest byłą brytyjską baleriną, a obecnie choreografem, reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Najbardziej znana ze współpracy przy tworzeniu musicali Koty i Upiór w operze.
  Koda lub coda (z języka wł., w dosłownym tłumaczeniu: ogon) - zakończenie utworu muzycznego. Koda jest typowa dla większych form muzycznych: formy sonatowej, fugi, również niektórych tańców. Może być krótkim ozdobnikiem, kilkoma akordami ujętymi w kadencję lub dłuższym fragmentem, niekiedy utrzymanym w narastającym tempie i dynamice. Koda, wykorzystując motywy utworu, ma stanowić jego podsumowanie i zamknięcie.
  Andrew Lloyd Webber, baron Lloyd-Webber (ur. 22 marca 1948 w Londynie) – brytyjski kompozytor, producent i działacz polityczny. Kompozytor muzyki do najbardziej kasowych w historii musicali: Koty i Upiór w operze.
  Laurence Olivier Award (lub Olivier Award) – jest doroczną nagrodą przyznawaną przez Society of London Theatre (Zrzeszenie teatrów londyńskich) dla przedstawień teatralnych wystawianych w Londynie, przede wszystkim na West Endzie. Nagroda jest uznawana za najbardziej znaczące brytyjskie wyróżnienie teatralne, jest odpowiednikiem broadwayowskiej Tony Award.
  West End - popularne określenie grupy teatrów ulokowanych w centralnym Londynie, w okolicy o tej samej nazwie. Łączna roczna liczba widzów wszystkich teatrów przekracza 13 milionów. Teatry West Endu uważane są powszechnie za mekkę i najbardziej lukratywną, z ekonomicznego punktu widzenia, część brytyjskiego teatru komercyjnego. W świecie brytyjskiej kultury pojęcie to ma znaczenie analogiczne jak nowojorski Broadway w USA.
  Wojciech Kępczyński (ur. 18 lipca 1949 w Lipnie) – polski reżyser teatralny i choreograf, a także aktor, dyrektor teatrów.
  Sarah Brightman (ur. 14 sierpnia 1960 w Berkhamsted, Hertfordshire) - angielska wokalistka (sopran) i aktorka. Starsza siostra piosenkarki Amelii Brightman.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.